24 grudnia 2024 zakończyły się konsultacje rządowego programu wsparcia obywateli Ukrainy w polskim systemie oświaty – „Szkoła dla wszystkich”. Program dotyczy wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy w latach szkolnych 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027. Swoje uwagi w wystąpieniu z 31 grudnia 2024 r. do MEN zgłosił także zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
Zachowania autoagresywne u dzieci i młodzieży z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu to temat, który budzi wiele pytań zarówno wśród nauczycieli, terapeutów, jak i rodziców. Jakie są ich przyczyny? Jak odróżnić zachowanie wynikające z potrzeby regulacji emocjonalnej od objawu głębszych trudności? Jakie strategie interwencyjne są najbardziej skuteczne? Na te i wiele innych pytań odpowiada ekspertka – Aleksandra Kubala-Kulpińska, pedagog, terapeuta pedagogiczny i psychotraumatolog, w webinarze dostępnym w Akademii ePedagogiki: Zachowania autoagresywne u uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Do ministra edukacji wpłynęła interpelacja w sprawie dodatkowych godzin pracy nauczycieli w innych szkołach. Aktualnie szkoły w Polsce zmagają się z problemami kadrowymi. Obowiązujące przepisy sprzyjają natomiast modelowi pracy, który powoduje, że nauczyciele chętniej podejmują pracę w innych szkołach, zamiast zwiększać zaangażowanie w szkole macierzystej. Sprawdź, jak MEN odpowiada na poselskie pytania w tej sprawie.
Sprawdź, jak MEN odpowiada na interpelację w sprawie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego uczniów i uczennic z ADHD. Zdaniem autorów interpelacji, ekspertów i rodziców uczniów wsparcie na nauczyciela wspomagającego byłoby bardzo korzystne dla uczniów z diagnozą zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.