W dniu 27 listopada 2024 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Oznacza to, że powołując się na przepisy tzw. ustawy Kamilka, należy uwzględnić nowy tekst jednolity.
W obliczu internetowych zagrożeń, takich jak hejt, grooming czy seksting; nowy przedmiot edukacja zdrowotna w szkołach ma być tarczą ochronną dla uczniów i ich rodziców. Takiego sformułowania użyła wiceszefowa MEN podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Zauważyła, że rodzice „nie zdają sobie sprawy z tego, co w tej chwili dzieje się w internecie, bo w ich czasach tego nie było". Podkreśliła także jak istotna jest rola szkół w edukowaniu młodzieży o bezpieczeństwie online i znaczenie edukacji zdrowotnej w tym procesie.
Do MEN wpłynęła interpelacja w sprawie skutków wprowadzenia zakazu zadawania prac domowych. Jej autorzy pytają o pierwsze wyniki wprowadzenia zmian, ich konsekwencje dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz o plany na przyszłość. Zakaz zadawania prac domowych od początku budził liczne kontrowersje i budzie je do dzisiaj. Zapoznaj się z odpowiedziami MEN.
Grupa terapeutów i naukowców zwróciła się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z apelem o ustanowienie jednolitych zasad higieny cyfrowej w polskich placówkach edukacyjnych. Specjaliści podkreślają, że nadmierne korzystanie z urządzeń mobilnych przez dzieci prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, w tym uzależnień, zaburzeń snu oraz spadku koncentracji. W piśmie do MEN wzywają do wprowadzenia ogólnopolskiego zakazu używania telefonów komórkowych w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. Wyjątkiem miałby być sprzęt wykorzystywany do zajęć edukacyjnych.
W rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach nie pojawił się wprost zapisany punkt o środkach higieny menstruacyjnej. W związku z tym do MEN skierowano interpelację poselską z pytaniem: Czy środki higieny menstruacyjnej zostaną wpisane do obowiązkowego wyposażenia szkół?
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27 listopada 2024 r. orzekł, że rozporządzenie Ministra Edukacji z 26 lipca 2024 r., zmieniające zasady organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, jest niezgodne z Konstytucją. Sprawdź szczegóły.
Czy żyjemy w czasach, w których inteligencja wystarczy, a wiedza schodzi na drugi plan? Czy możemy krytycznie myśleć bez solidnych fundamentów wiedzy? Na te pytania odpowiedzi udzielili wybitni eksperci – badacze edukacji z Uniwersytetów w Cambridge i Wirginii oraz były minister edukacji Portugalii. Posłuchaj jak wiedza pomaga odnaleźć się w świecie pełnym nadmiaru informacji i dlaczego stanowi podstawę budowania kluczowych kompetencji u uczniów. Webinar IBE jest już dostępny na YouTube.