Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na specjalistyczne szkolenie dotyczące diagnozy niepełnosprawności słuchowej oraz organizacji wsparcia edukacyjnego. Szkolenie jest dedykowane pracownikom publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych i ma na celu dostarczenie niezbędnych umiejętności i wiedzy potrzebnej do efektywnego wsparcia uczniów z niepełnosprawnością słuchu.
Od 1 września 2024 roku w szkołach pojawią się znaczące zmiany. Minister Edukacji podpisała rozporządzenie, które wprowadza obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach godzin wychowawczych oraz rezygnację z przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT) dla uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadpodstawowych.
W dniu 20 maja 2024 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Oznacza to, że powołując się na przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
Wydział Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych Ośrodka Rozwoju Edukacji zaprasza do udziału w konferencji Ocena funkcjonalna i skrining rozwoju małego dziecka w nowym modelu wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodzin, która odbędzie się online 5 czerwca 2024 r.
Żyjemy w świecie, który nie jest ani w pełni wirtualny, ani w pełni realny. Jest dynamicznie zmieniającą się hybrydą, w której cyfrowa przestrzeń staje się naturalnym przedłużeniem codzienności. W epoce cyfrowej, gdzie każde kliknięcie i przewinięcie palcem po ekranie smartfona budzi troskę, szczególnie wśród rodziców i opiekunów, kluczowym staje się pytanie: dlaczego tak ważne jest, by wiedzieć, co młodzi ludzie robią w internecie? O tym, jak i dlaczego warto, w kontekście korzystania z technologii, budować zrozumienie między pokoleniami, mówi dr Karol Jachymek, kulturoznawca i medioznawca z Uniwersytetu SWPS.
Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłasza konkurs Wybór szkoły podstawowej do pilotażu wdrażania modułowych e-podręczników w ramach projektu niekonkurencyjnego „Pilotażowe wdrożenie modułowych e-podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e-materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Do MEN wpłynęła poselska interpelacja dotycząca m.in. „odbiurokratyzowania” pracy szkół. Resort edukacji podkreśla, że obowiązki związane z dokumentowaniem działań szkoły i nauczycieli powinny być nakładane w sposób racjonalny, tzn. w zakresie koniecznym. Zapowiada również konsultacje społeczne w tym zakresie.