Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza na konferencję online pt. "Różnice edukacyjne a płeć uczniów", która odbędzie się 20 maja w godzinach 11:00 – 13:00. Oprócz prelekcji przewidziano także debatę. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.
Czy rodzice powinni mieć dostęp do ocen swoich pełnoletnich dzieci? Dlaczego prawa do prywatności uczniów pełnoletnich uczęszczających do szkół policealnych albo szkół dla dorosłych i pozostałych uczniów pełnoletnich są rozbieżne? Co w sytuacji, gdy uczeń jest skłócony z rodzicem, albo rodzic ma sądownie ograniczone prawa rodzicielskie? Zdaniem RPO potrzebne są jednoznaczne przepisy w tym zakresie.
Do MEN wpłynęła interpelacja poselska w sprawie liczebności klas integracyjnych w szkołach. Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że oddział integracyjny może liczyć nie więcej niż 20 uczniów, w tym nie więcej niż 5 z niepełnosprawnością. Taki limit sprawia, że w klasie, w której uczeń z orzeczeniem zmuszony będzie powtarzać rok, może zabraknąć dla niego miejsca. Czy istnieje szansa na zmianę przepisów w taki sposób, aby w razie konieczności powtarzania klasy, dyrektor mógł przekroczyć limit? Poznaj stanowisko MEN.
Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na szkolenie pn. „Diagnoza psychologiczna dzieci obcojęzycznych (dzieci ukraińskie, Romowie pochodzenia ukraińskiego)”. Szkolenie dedykowane jest pracownikom publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych – członkom zespołów orzekających. Zapoznaj się z terminami, tematyką modułów i informacjami o zapisach. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 maja.
Ponownie wracamy do problemów polskich maturzystów planujących studia w Danii lub Szwecji. Przypominamy, że termin ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego w Polsce pokrywa się z końcem rekrutacji na te uczelnie. Jest najnowsza odpowiedź CKE w tej sprawie.
Eksperci z Parlamentarnego Zespołu ds. Celiakii przypominają, że celiakia to nie moda, a poważna choroba, która nieleczona wiąże się z licznymi powikłaniami. Lekarstwem są produkty bezglutenowe. Eksperci medyczni apelują, że konieczne są zmiany systemowe, w tym zapewnienie ciepłych bezglutenowych posiłków w placówkach oświatowych oraz edukacja w szkołach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian do rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Od nowego roku szkolnego dyrektorzy tych placówek będą mieli większe możliwości organizowania zajęć religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Sprawdź, co ma się zmienić.
Wypalenie zawodowe to powszechny problem, który może dotyczyć każdego i każdej z nas. Autorka najpopularniejszej teorii wypalenia zawodowego, Christina Maslach, podkreślała, że na wypalenie najbardziej narażone są osoby pracujące w zawodach usług społecznych. Tych wymagających bezpośredniej pracy z ludźmi i osobistego zaangażowania w relacje. Przykładami takich zawodów są między innymi nauczyciele/lki i dyrektorzy/rki szkół. Weź udział w badaniu dotyczącym wypalenia zawodowego wśród nauczycieli/lek oraz dyrektorów/rek!