Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku organizuje warsztaty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej – „Wakacyjna Pracownia Ciekawości i Nauki”. Warsztaty zostaną przeprowadzone 8 sierpnia 2024 r. na podstawie zestawu edukacyjnego „Mali – Wielcy Naukowcy”.
W związku z uszczupleniem podstaw programowych Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym. Aktualnie w CKE trwają prace nad informatorami o egzaminach od roku szkolnego 2024/2025 oraz udostępnieniem szkołom materiałów do przeprowadzenia egzaminów próbnych w grudniu 2024 r. Informatory ukażą się do 1 września 2024 r.
Minister Edukacji ogłosiła zwiększenie środków finansowych na I edycję programu „Podróże z klasą” o dodatkowe 20 milionów zł. Ponowne składanie przygotowanych wniosków będzie możliwe od 22 lipca od godz. 12:00. Sprawdź szczegóły.
IBE zaprasza na pierwszy webinar z cyklu internetowych spotkań „Wakacyjne rozmówki o edukacji”. Podczas szkolenia " Jakim zagranicznym rozwiązaniom warto się przyjrzeć, myśląc o zmianach w edukacji?" o mówione zostaną najnowsze zagraniczne metody edukacyjne. Cykl spotkań to nie tylko prezentacje, ale także otwarta platforma do dyskusji i wymiany doświadczeń.
Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie możliwe zatrudnienie asystenta międzykulturowego. Będzie to nowe stanowisko niepedagogiczne, którego szczegółowa charakterystyka nie wynika z przepisów. W związku z wątpliwościami, do MEN wpłynęła interpelacja poselska, w której zadano pytania dotyczące zadań, wymaganych kwalifikacji i źródeł finansowania zatrudnienia asystenta międzykulturowego. Odpowiedzi przedstawiamy na portalu ePedagogika.pl.
Od 13 lipca 2024 roku, szkoły w Polsce wydają legitymacje szkolne wyłącznie w formie plastikowej karty, znanej jako e-legitymacja. Papierowe legitymacje wydane przed tym terminem zachowują ważność do zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.
W Dzienniku Ustaw RP ogłoszono rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. Oznacza to, że wszystkie zapowiadane i ogłaszane wcześniej zmiany są już pewne i w większości będą obowiązywały od 1 września 2024 r.
Przełomowe wynalazki, rozwiązywanie problemów współczesnego świata, a także codzienne wyzwania – wszystko to wymaga od nas kreatywnego i twórczego myślenia. O tym, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na pracę nad kreatywnością, mówi dr Joanna Kwaśniewska, psycholożka z Uniwersytetu SWPS.