12 grudnia odbyła się konferencja "Współczesna szkoła i absolwent przyszłości”. Podczas konferencji eksperci IBE omówili wyniki konsultacji społecznych dotyczących i zaprezentowali Profil Absolwenta i Absolwentki 2.0. Zaprezentowano również plany wprowadzenia innowacyjnych standardów kształcenia ogólnego, mających na celu lepsze przygotowanie absolwentów do wyzwań współczesnego rynku pracy.
W interpelacji skierowanej do MEN zwrócono uwagę na potrzebę poprawy jakości zajęć wychowania fizycznego w klasach 1–3 szkół podstawowych. Za najważniejszą sprawę wymagającą zmiany uznano realizację tych zajęć przez niewykwalifikowanych do tego nauczycieli Zamiast nauczycieli wychowania fizycznego zajęcia prowadzą często nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Sprawdź, jak MEN odpowiada na pytania z interpelacji.
Minister edukacji otrzymał interpelację w sprawie tzw. dodatku wiejskiego dla nauczycieli. Wątpliwości dotyczą prawa do wypłaty dodatku wiejskiego dla nauczycieli zatrudnionych na terenie wiejskim, posiadających wymagany poziom wykształcenia, lecz nie posiadających przygotowania pedagogicznego. MEN poproszono o jednolitą interpretację przepisów.
W dniu 27 listopada 2024 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Oznacza to, że powołując się na przepisy tzw. ustawy Kamilka, należy uwzględnić nowy tekst jednolity.
W obliczu internetowych zagrożeń, takich jak hejt, grooming czy seksting; nowy przedmiot edukacja zdrowotna w szkołach ma być tarczą ochronną dla uczniów i ich rodziców. Takiego sformułowania użyła wiceszefowa MEN podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Zauważyła, że rodzice „nie zdają sobie sprawy z tego, co w tej chwili dzieje się w internecie, bo w ich czasach tego nie było". Podkreśliła także jak istotna jest rola szkół w edukowaniu młodzieży o bezpieczeństwie online i znaczenie edukacji zdrowotnej w tym procesie.
Do MEN wpłynęła interpelacja w sprawie skutków wprowadzenia zakazu zadawania prac domowych. Jej autorzy pytają o pierwsze wyniki wprowadzenia zmian, ich konsekwencje dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz o plany na przyszłość. Zakaz zadawania prac domowych od początku budził liczne kontrowersje i budzie je do dzisiaj. Zapoznaj się z odpowiedziami MEN.
Grupa terapeutów i naukowców zwróciła się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z apelem o ustanowienie jednolitych zasad higieny cyfrowej w polskich placówkach edukacyjnych. Specjaliści podkreślają, że nadmierne korzystanie z urządzeń mobilnych przez dzieci prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, w tym uzależnień, zaburzeń snu oraz spadku koncentracji. W piśmie do MEN wzywają do wprowadzenia ogólnopolskiego zakazu używania telefonów komórkowych w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. Wyjątkiem miałby być sprzęt wykorzystywany do zajęć edukacyjnych.