Kuratoria oświaty raportują coraz większe braki kadrowe w szkołach. Z analiz wynika, że nauczyciele odchodzą z zawodu m.in. ze względu na brak elastyczności w pracy. Sprawdź, jak MEN odpowiedziało na interpelację w sprawie elastyczności systemu pracy nauczycieli oraz niematerialnych czynników wpływających na atrakcyjność zawodu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do placówek oświatowych Standardy postępowania dla nauczycieli i specjalistów, które dotyczą pracy z osobami w kryzysie samobójczym, po próbach samobójczych oraz w żałobie po stracie spowodowanej samobójstwem. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
Godzina dostępności nauczycieli, tzw. godzina czarnkowa została wprowadzona w 2022 roku. Miała to być 1 dodatkowa godzina w tygodniu, którą nauczyciel spędza w szkole i może ją przeznaczyć na konsultację z uczniami lub innymi nauczycielami. W praktyce, wielu pedagogów uważa ją za fikcję, która nie odpowiada na realne potrzeby. Sprawdź, jak MEN odpowiedziało na interpelację w sprawie likwidacji godzin dostępności nauczycieli.
Zabawa to jedno z najważniejszych narzędzi wspierających rozwój dzieci, a w przypadku dzieci ze spektrum autyzmu nabiera ona jeszcze większego znaczenia. Właściwie poprowadzona zabawa nie tylko rozwija umiejętności poznawcze, społeczne i komunikacyjne, ale także pomaga budować relacje oraz zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawczości. Jak dostosować zabawę do potrzeb dziecka z diagnozą autyzmu, w tym zespołu Aspergera? Jakie techniki stosować, aby zachęcić je do interakcji? Jakie trudności mogą pojawić się w trakcie zabawy i jak je przezwyciężać? Na te i wiele innych pytań odpowiada Agnieszka Stefaniak-Szołyga – neurologopeda, pedagog specjalny i terapeuta karmienia – w webinarze „Rola zabawy w nauczaniu i terapii dziecka z zaburzeniem ze spektrum autyzmu” dostępnym w Akademii ePedagogiki. Po ukończeniu webinaru uczestnicy mogą pobrać certyfikat potwierdzający zdobycie wiedzy w tym zakresie.
24 grudnia 2024 zakończyły się konsultacje rządowego programu wsparcia obywateli Ukrainy w polskim systemie oświaty – „Szkoła dla wszystkich”. Program dotyczy wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy w latach szkolnych 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027. Swoje uwagi w wystąpieniu z 31 grudnia 2024 r. do MEN zgłosił także zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
Zachowania autoagresywne u dzieci i młodzieży z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu to temat, który budzi wiele pytań zarówno wśród nauczycieli, terapeutów, jak i rodziców. Jakie są ich przyczyny? Jak odróżnić zachowanie wynikające z potrzeby regulacji emocjonalnej od objawu głębszych trudności? Jakie strategie interwencyjne są najbardziej skuteczne? Na te i wiele innych pytań odpowiada ekspertka – Aleksandra Kubala-Kulpińska, pedagog, terapeuta pedagogiczny i psychotraumatolog, w webinarze dostępnym w Akademii ePedagogiki: Zachowania autoagresywne u uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.