W związku z sytuacją powodziową, coraz więcej szkół na południu Polski odwołuje zajęcia. Obecnie najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Przypominamy, że zawieszenie zajęć nie oznacza obowiązku organizowania zdalnego nauczania. Przepisy jednoznacznie wskazują, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od organizowania dla uczniów zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Potrzeba pracy nad podejściem do nauczania wynika ze zmieniającej się rzeczywistości, upowszechnienia cyfrowych technologii, a także likwidacji prac domowych. W ramach wsparcia dla nauczycieli powstają różne materiały, w tym najnowsze publikacje Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Nauczyciele mogą już pobrać bezpłatne poradniki ze wskazówkami jak wspierać uczniów w efektywnym uczeniu się w szkole i w domu.
Już 13 września możesz wziąć udział w panelu dyskusyjnym z członkami zespołu piszącego podstawę programową przedmiotu edukacja obywatelska. MEN i IBE zapraszają na konferencję online. To okazja do poznania wstępnej wersji podstawy programowej nowego przedmiotu.
W zeszłym roku NIK ustaliła, że wybór rzeczoznawców do opiniowania podręczników przez MEN dokonywany był w sposób nieformalny, z pominięciem ustalonych i obiektywnych kryteriów. W efekcie niewielu rzeczoznawców z listy MEN mogło zaopiniować podręczniki. RPO podkreśla, że tryb wskazania konkretnego rzeczoznawcy powinien być sformalizowany i transparentny, a informacja o tym powinna być dostępna dla zainteresowanych. Poznaj stanowisko MEN z 3.09.2024 r. w tej sprawie.
Ze statystyk policyjnych oraz Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD wynika, że coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Dzisiaj 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji RPD zachęca do częstszych rozmów o zdrowiu psychicznym. Dobrym punktem wyjścia do dyskusji będzie dzisiejszy webinar poświęcony kryzysowi zdrowia psychicznego i prewencji samobójstw wśród dzieci i nastolatków. Dowiedz się więcej na temat cyklu spotkań dla dorosłych zainteresowanych problemem.
W związku z jesiennymi pracami remontowymi w Centrum Nauki Kopernik, przygotowano specjalną ofertę dla szkół. We wrześniu i październiku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć. Sprawdź, jak zarezerwować termin dla swojej placówki.
Na stronie internetowej MEN opublikowano plan nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez Ministra Edukacji na rok szkolny 2024/2025 oraz arkusze kontroli zatwierdzone przez Ministra Edukacji w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, na co należy zwracać szczególną uwagę w nowym roku szkolnym.
O rozpoczęciu programu szczepień przeciw wirusowi HPV w szkołach podstawowych minister edukacji i minister zdrowia poinformowały podczas wspólnej konferencji. Od 1 września 2024 r. dostęp do szczepionek mają chłopcy i dziewczęta od 9 do 14 roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole. MEN zaapelowała do dyrektorów szkół, by włączyli się do akcji dobrowolnych szczepień.