Dzień Bezpiecznego Internetu w 2025 roku przypada na 11 lutego. W Polsce wydarzenie to organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet działające na rzecz edukacji dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa online. Tegoroczne obchody, potrwają aż do końca marca. W ramach wydarzenia zaplanowano lokalne inicjatywy, galę DBI, szereg webinarów edukacyjnych dla nauczycieli.
Projekt rozporządzenia określającego wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2025 r. trafił do konsultacji społecznych. Nowelizacja jest konieczna ze względu na wzrost średnich wynagrodzeń nauczycieli. Nowe stawki mają obowiązywać z mocą od 1 stycznia 2025 r.
Do MEN wpłynęła interpelacja w sprawie ochrony praw rodziców i uczniów w kontekście organizacji zajęć religii w szkołach publicznych. Dotyczy stanowiska MEN, które dopuszcza wymaganie od rodziców oświadczeń o rezygnacji z lekcji religii. Taki wymóg ma łamać podstawową zasadę neutralności państwa i stać w sprzeczności z prawami uczniów i ich rodziców. Poznaj odpowiedź MEN w tej sprawie.
W środowisku edukacyjnym przez długi czas funkcjonowało określenie „roszczeniowi rodzice”, które sugerowało, że niektórzy opiekunowie uczniów mają wygórowane oczekiwania wobec szkoły, często niemożliwe do spełnienia. Jednak czy to określenie rzeczywiście oddaje rzeczywistość, czy może jest jedynie uproszczonym sposobem klasyfikowania trudnych sytuacji w relacji nauczycieli z rodzicami? Próbę odpowiedzi na te pytania podjęła się Aleksandra Rodzewicz podczas webinaru „Roszczeniowi rodzice. Prawda i mity”, dostępnego w Akademii ePedagogiki.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Dzięki zmianom czas trwania egzaminu zostanie wydłużony o 25%. Co ważne – zmiany te będą miały zastosowanie już w tym roku szkolnym. Sprawdź, ile czasu na rozwiązanie arkuszy egzaminacyjnych będą mieli ósmoklasiści.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych oraz w oddziałach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. W nowym rozporządzeniu przepisy uzupełniono o rozwiązania dotyczące oddziałów specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. Zmiany obowiązują od 29 stycznia 2025 r.