Do MEN wpłynęła poselska interpelacja w sprawie programu „Podróże z klasą”. Zawarto w niej m.in. pytanie dotyczące metody naboru szkół do programu. W interpelacji wskazano, że samorządowcy zgłaszają problem braku możliwości rejestracji wniosków z przyczyn technicznych. Sprawdź, jakie pytania pojawiły się w interpelacji i jak MEN na nie odpowiedziało.
Wypalenie zawodowe to powszechny problem, który może dotyczyć każdego i każdej z nas. Dlatego też w ramach współpracy ePedagogika i PortalOświatowy oraz Twójpsycholog stworzyliśmy raport badający powszechność wypalenia zawodowego wśród nauczycieli/lek oraz dyrektorów/rek pracujących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zapraszamy do zapoznania się z raportem!
W wytycznych do standardach dotyczących ochrony małoletnich w szkołach opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości znajduje się zapis istotny w kontekście zbliżającego się Dnia Nauczyciela. Wszystko z powodu standardów ochrony małoletnich, które regulują m.in. zasady bezpiecznych relacji między pedagogami a uczniami. Czy zgodnie z nimi, nauczyciel może przyjąć prezent od ucznia?
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do premiera o pochylenie się nad problemami związanymi z używaniem wyrobów tytoniowych przez uczniów. Następnie zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał pismo resortom zdrowia, edukacji i finansów. Sprawdź, czego oczekuje RPO i jak na pismo odpowiedziało MEN.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania. Oznacza to, że od 15 października będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy.
27 września w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się konferencja „Profil absolwenta. Przygotowania do reformy 2026”, podczas której zaprezentowano kluczowe założenia nadchodzących zmian. MEN wraz z Instytutem Badań Edukacyjnych ogłosiły rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących reformy podstawy programowej, które potrwają do 31 października. Konsultacje, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, będą prowadzone zarówno stacjonarnie, jak i online.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzice i opiekunowie pragnący towarzyszyć dzieciom podczas szkolnych wyjść lub wycieczek mogą być zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. W obliczu niedawnych zmian prawnych i trudnej sytuacji związanej z klęską żywiołową, pojawia się pytanie jak dodatkowe wymogi wpływają na organizację szkolnych wydarzeń.