MEN otrzymało interpelację poselską w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Aktualne brzmienie przepisów uniemożliwia formalne ocenianie dodatkowych prac domowych w klasach IV-VIII. Pytania w interpelacji dotyczą wprowadzenia możliwości oceniania dodatkowych prac domowych w sposób wyważony. Poznaj stanowisko MEN w tej sprawie.
Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na cykl bezpłatnych szkoleń na temat „Zróżnicowany zespół klasowy – szansa na sukces wszystkich uczniów”. W cyklu odbędą się 4 szkolenia skierowane do nauczycieli i specjalistów ze szkół, przedszkoli oraz przedstawicieli placówek doskonalenia nauczycieli.
Aż 84% młodych ludzi doświadcza hejtu, 77% padło ofiarą stalkingu, a 74% miało do czynienia z publikacją swoich treści bez zgody. Tylko 1% ankietowanych nastolatków nie dostrzega w internecie żadnych zagrożeń. Poznaj wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Rzeczniczki Praw Dziecka.
W dniu 11 lutego 2025 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Oznacza to, że powołując się na przepisy ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
Zapraszamy na konferencję „ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO. Zauważyć, zrozumieć i pomóc na czas”. Wydarzenie organizowane jest w ramach VIII Edycji ogólnopolskiej konferencji oświaty i samorządu „Edukacja to komunikacja” i odbędzie się 25 kwietnia w Warszawie. Sprawdź, co przygotowali organizatorzy i już dziś zarezerwuj swoje miejsce.
Zagadnienia związane z edukacją klimatyczną mają pojawiać się na każdym przedmiocie w nowej podstawie programowej – poinformowała wiceminister edukacji podczas poniedziałkowej konferencji. Sprawdź, jakie prace zaplanowano dla powołanego w grudniu zespołu do spraw edukacji klimatycznej.
Ministra Edukacji odpowiedziała na pismo RPD w sprawie projektu rozporządzeń dotyczących wprowadzenia do szkół dwóch nowych przedmiotów – edukacji obywatelskiej oraz edukacji zdrowotnej. Wówczas w grudniu, Rzecznika zwróciła uwagę na to, że zmiany w podstawie nauczania spowodują zwiększenie wymiaru obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Sprawdź, jak MEN odpowiedziało na te wątpliwości.
Dzień Bezpiecznego Internetu w 2025 roku przypada na 11 lutego. W Polsce wydarzenie to organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet działające na rzecz edukacji dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa online. Tegoroczne obchody, potrwają aż do końca marca. W ramach wydarzenia zaplanowano lokalne inicjatywy, galę DBI, szereg webinarów edukacyjnych dla nauczycieli.