Minister Edukacji i Minister Sprawiedliwości zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie „Obiektyw Obywatelski”. Jest to pierwszy tak multimedialny konkurs, w którym uczniowie sami wybierają zwycięzców. Wygrać mogą zarówno zgłoszone drużyny uczniów, jak i szkoły. „Obiektyw Obywatelski” nagradza i udział, i zaangażowanie. Konkurs ma na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat Konstytucji i jej roli w codziennym życiu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej otrzymało interpelację w sprawie pobierania, przez firmy prowadzące e-dzienniki, opłat od rodziców za podstawowe funkcje aplikacji mobilnej. Wielu rodziców poinformowano na początku roku szkolnego o takiej możliwości. MEN odpowiedziało m.in. na pytanie czy pracuje nad w pełni bezpłatną platformą do komunikacji rodziców ze szkołą, obejmującą bezpłatną aplikację mobilną.
Do MEN wpłynęła interpelacja poselska w sprawie zasad powierzania stanowiska dyrektora szkoły i placówki oświatowej. Czytamy w niej, iż zamknięty katalog trybów obsadzania stanowiska dyrektora powoduje, że organ prowadzący nie posiada żadnych uprawnień do ich modyfikowania. Drugim problemem według posła zgłaszającego interpelację jest kwestia maksymalnego okresu powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora i związanych z tym utrudnień. Poznaj odpowiedzi MEN na zadane w interpelacji pytania.
Niedawno wyjaśnialiśmy, czy nauczyciel może przyjąć od ucznia prezent z okazji Dnia Nauczyciela. Wielu pedagogów miało wówczas wątpliwości. Pytania związane z wdrażaniem „ustawy Kamilka” mnożą się w zależności od występowania różnych sytuacji szkolnych. Co kiedy dzieci podbiegają do nauczyciela, żeby się przytulić? Czy dyrektor szkoły może zabronić rodzicom wejścia na teren szkoły, powołując się na przepisy ustawy? Ministerstwo Sprawiedliwości zabrało najczęściej zadawane pytania i przygotowało odpowiedzi w formie Q&A.
Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła się do Ministerstwa Edukacji z prośbą o zbadanie kwestii zatrudniania osób bez pełnych kwalifikacji na stanowiskach psychologów w szkołach i przedszkolach. Problem zasygnalizowany przez RPD dotyczy także monitorowania tego procesu przez kuratoria oświaty.
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła interpelacja zawierająca pytania dotyczące szczegółów wprowadzenia od 1 września 2025 r. do podstawy programowej nowego przedmiotu – edukacja zdrowotna. Sprawdź, jak MEN odpowiedziało na serię pytań z interpelacji poselskiej.
III Kongres Suicydologiczny odbędzie się 18–19 października 2024 r. pod hasłem „Wyzwania we wdrażaniu i ewaluacji programu profilaktyki samobójstw”. Organizowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, hybrydowy kongres adresowany jest m.in. do pedagogów i psychologów szkolnych. Dowiedz się więcej.
Program „Klub Cyfrowych Możliwości”, który ruszy w 2025 roku, ma na celu pokazać uczniom nowe ścieżki edukacyjne i zawodowe związane z cyfrowymi technologiami. Na dodatkowych, bezpłatnych zajęciach, uczniowie będą uczyć się programowania, robotyki, wykorzystywania sztucznej inteligencji oraz zasad bezpieczeństwa w sieci. Sprawdź, jak przystąpić do programu i w jaki sposób będą organizowane zajęcia.