Rządowy program „Przyjazna szkoła” na lata 2025–2027 wystartował. Finansowanie ze środków UE

Dodano: 18 lipca 2025
  Rządowy program „Przyjazna szkoła” na lata 2025–2027 wystartował. Finansowanie ze środków UE

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży „Przyjazna szkoła” na lata 2025–2027. Program ten współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027. Na jego realizację zaplanowano kwotę blisko 500 mln zł. Rozporządzenie zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

Cel programu „Przyjazna szkoła”

Głównym celem programu jest wsparcie szkół, do których uczęszczają uczniowie i uczennice z Ukrainy. Założeniem jest stworzenie warunków sprzyjających poczuciu bezpieczeństwa wśród całej społeczności szkolnej oraz umożliwienie dzieciom i młodzieży nawiązywania pozytywnych relacji rówieśniczych, a także rozwijania wiedzy, umiejętności i kompetencji.

Struktura programu – 3 moduły

Moduł 1 – Pomoc asystenta

Zakłada dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych, których zadaniem jest wspieranie uczniów i uczennic nieposiadających obywatelstwa polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem osób z Ukrainy, w tym pochodzenia romskiego. Asystenci rozpoznają etapy szoku kulturowego, bariery w procesie adaptacji i integracji oraz podejmują działania wspierające przystosowanie się uczniów do realiów polskiej szkoły. Ich zadaniem jest także pomoc w wyrównywaniu szans edukacyjnych względem całej społeczności uczniowskiej.

Moduł 2 – Dobrostan społeczności szkolnej

Celem tego modułu jest poprawa dobrostanu uczniów i uczennic z Ukrainy, ich rodziców oraz kadry oświatowej, poprzez różnorodne formy wsparcia. Działania te obejmują m.in. profilaktykę zdrowia psychicznego oraz wzmacnianie opieki psychologiczno-pedagogicznej. Zakres wsparcia obejmuje:

  • konsultacje specjalistyczne i pomoc psychologiczną dla uczniów, a także doradztwo zawodowe,
  • wsparcie rodziców i opiekunów uczniów z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym w zakresie problemów wychowawczych, dydaktycznych oraz umiejętności wychowawczych,
  • wsparcie kadry pedagogicznej w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych.

Moduł 3 – Doskonalenie kadr systemu oświaty

Moduł ten zakłada rozwój zawodowych kompetencji nauczycieli i innych pracowników oświaty pracujących z uczniami i uczennicami z Ukrainy. Celem jest skuteczna integracja dzieci z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym, zapewnienie im równych szans edukacyjnych oraz budowanie otwartego i wspierającego środowiska szkolnego. Przewidziane są szkolenia w zakresie:

  • udzielania wsparcia edukacyjnego w kontekście doświadczenia migracji/uchodźstwa,
  • pracy w klasach i zespołach zróżnicowanych kulturowo,
  • wspierania włączenia społecznego uczniów,
  • udzielania indywidualnego wsparcia edukacyjnego.

Kto może skorzystać z programu „Przyjazna szkoła”?

Program adresowany jest do szkół, w których uczą się dzieci i młodzież z Ukrainy, spełniające warunki określone w programie. Obejmuje on nie tylko uczniów z Ukrainy, ale również dzieci i młodzież z innych krajów z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym, uczących się w polskich szkołach, a także ich polskich rówieśników, rodziców oraz nauczycieli.

Działania realizowane w ramach programu uwzględniają indywidualne potrzeby uczniów z doświadczeniem migracyjnym, wynikające m.in. z różnic językowych i kulturowych (w tym uczniów romskiego pochodzenia), przeżyć traumatycznych, problemów edukacyjnych spowodowanych zmianą systemu nauczania, a także potrzeb związanych z niepełnosprawnościami lub ponadprzeciętnymi uzdolnieniami.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy