Uczniowie przebywający w szpitalu mogą realizować obowiązek szkolny w szkole przyszpitalnej. Sprawdź, kto w takim przypadku dokonuje klasyfikacji śródrocznej ucznia.
Kwestie dotyczące wysokości dodatku motywacyjnego budzą wiele wątpliwości. Wśród najczęściej pojawiających się pytań należy wskazać na to dotyczące obowiązku informowania rady pedagogicznej o przyznaniu tego dodatku oraz jego wysokości. Sprawdź, czy dyrektor szkoły ma obowiązek ujawniania takich informacji.
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują w sposób precyzyjny, jaką dokumentację powinien prowadzić nauczyciel wspomagający. Sprawdź czego możesz od niego oczekiwać jako wychowawcą lub dyrektor szkoły, a jeżeli jesteś nauczycielem wspomagającym – upewnij się, że prowadzona przez Ciebie dokumentacja jest właściwa.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Decyzję o powierzeniu nauczycielowi pełnienia funkcji wychowawcy podejmuje dyrektor szkoły. W uzasadnionych przypadkach decyzja może zostać zmieniona, a wychowawstwo powierzone innemu nauczycielowi. Sprawdź czy w takiej sytuacji nauczyciel korzysta z ochrony prawnej. Jakich formalności powinien dopełnić dyrektor, aby postępować zgodnie z prawem?
Większość nauczycieli, w szczególności stażystów i kontraktowych, opracowuje konspekty prowadzonych przez siebie zajęć, mimo że przepisy prawa oświatowego nie nakładają na nich takiego obowiązku. Zdarza się jednak, że żądanie przedłożenia konspektu jest zgłaszane przez dyrektora szkoły. Sprawdź, czy dyrektor może żądać opracowywania i przekazania mu takiego dokumentu.
Agresywnego i niestosującego się do obowiązujących zasad ucznia nie można skreślić z listy uczniów danej szkoły tak długo, jak długo jest objęty obowiązkiem szkolnym. W skrajnych przypadkach dziecko lub nastolatek można przenieść do innej szkoły – jest to jednak ostateczność, a decyzji w tej sprawie nie może podjąć wychowawca, rada pedagogiczna czy dyrektor – decyduje bowiem kurator oświaty. Dowiedz się, jak uzasadnić wniosek i na jakie opinie się powołać, aby wniosek dyrektora został rozpatrzony pozytywnie.
Rodzice dziecka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego mogą wystąpić z wnioskiem o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego. Aby taki wniosek został uwzględniony, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Sprawdź czy istnieją odstępstwa od konieczności dołączenia do wniosku opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Częste nieobecności w przedszkolu dziecka odbywającego obowiązkowe przygotowanie przedszkolne może sprawić, że jego gotowość do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej nie będzie wystarczająca. Dowiedz się, czy jeżeli frekwencja poniżej 50% może skutkować odroczeniem obowiązku szkolnego.
Dzieci uczęszczające do przedszkola powinny uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. W przepisach nie wskazano jednak wieku dziecka, po osiągnięciu którego takie zajęcia stają się obowiązkowe. Sprawdź od jakiego wieku należy objąć dzieci przedszkolne językiem obcym?
Jak sprawić, by kontakty wychowawcy klasy z rodzicami uczniów były pozytywne? Jak krok po kroku tworzyć podstawy dobrej współpracy? Skorzystaj ze scenariusza warsztatów dla nauczycieli i pomóż im przygotować się do spotkania z rodzicami.
Zajęcia integracyjne dla klasy czwartej to jedno z ważniejszych działań na początku roku szkolnego. Jest to czas, w którym dzieci muszą przystosować się do nowych wyzwań, jakie stawia przed nimi szkoła. Nowi nauczyciele, nowe przedmioty u co za tym idzie - nowe wymagania. Uczniowie różnie radzą sobie z taką sytuacją. Dlatego ważne jest, by poznali się i czuli się ze sobą możliwie jak najlepiej. Osiągnięcie tego celu ułatwi realizacja scenariusza lekcji „Tacy jesteśmy – poznajemy się”.
Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej wymaga większej uwagi i pracy ze strony wychowawcy. By pomóc uczniowi przezwyciężyć skutki funkcjonowania w takiej rodzinie trzeba zacząć od zdiagnozowania źródła problemu. Do współpracy warto włączyć specjalistów szkolnych np. psychologa. Niekiedy konieczna może się okazać ingerencja organów oraz instytucji zewnętrznych, i najczęściej to wychowawca uruchamia procedurę kompleksowej pomocy uczniowi.
W obszernym katalogu zadań wychowawcy znaczące miejsce zajmuje współpraca z rodzicami w zakresie nauczania, wychowania, opieki i profilaktyki. Nie jest to łatwe zadanie, bo rodzice uczniów nie są jednorodną grupą. Są tacy, którzy słuchają nauczycieli, rozmawiają, współpracują, ale także tacy, którzy wiedzą wszystko najlepiej, krytykują działania szkoły i nauczycieli i nie chcą z nimi współpracować. Wychowawca, dla dobra ucznia, musi jednak współpracować ze wszystkimi rodzicami i umieć sobie radzić w sytuacjach konfliktowych.
Nauczyciele, którzy staż na stopień nauczyciela kontraktowego rozpoczęli we wrześniu 2018 r. mogli zakończyć go po 12 miesiącach. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby doprowadzić procedurę zakończenia stażu do końca i uzyskać kolejny stopień awansu zawodowego.
Od listopada 2018 r. przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny wprowadziły obowiązek rejestrowania wyjść grupowych uczniów poza teren szkoły. Mimo że przepisy obowiązują już od roku, nadal budzą wątpliwości. Wyjaśniamy, jak należy dokumentować wyjścia z uczniami na basen.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.