Lojalność czy ślepe posłuszeństwo? Kiedy pragnienie akceptacji przeradza się w destrukcyjne zachowanie? Przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem proponowanego scenariusza ma na celu rozwijanie u uczniów umiejętności rozpoznawania tzw. fałszywej lojalności.
Każde dziecko to niepowtarzalna kompilacja wpływów genetyki, procesu uczenia się i doświadczeń społecznych. Niektóre z nich mają ponadto specjalne potrzeby edukacyjne, część dodatkowo także niepełnosprawność. Dla tej grupy uczniów w szkole przygotowuje się Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Sprawdź, o czym pamiętać opracowując IPET. Możesz pobrać również przykładowy program dla ucznia szkoły podstawowej z niedostosowaniem społecznym.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Nowy uczeń w klasie, która jest zintegrowana, a uczniowie spędzili ze sobą przynajmniej jeden rok szkolny, może być szansą i równocześnie ciekawym doświadczeniem. Jednak by tak się stało wychowawca musi odpowiednio przeprowadzić ucznia przez proces adaptacji, a przynajmniej wesprzeć go w tym nastawiając pozytywnie uczniów tworzących już zespół. Jest to szczególna sytuacja, gdy uczeń powtarza klasę. W artykule zostaną przedstawione wskazówki dla wychowawców, które pomogą w pomyślnym zintegrowaniu nowego ucznia z klasą.
Adaptacja dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej jest niezwykle znaczącym momentem w życiu i rzutuje na cały dalszy etap jego edukacji. Wymaga zaangażowania nauczycieli i rodziców, ale przede wszystkim ogromnej odwagi ze strony samych uczniów. Artykuł przedstawia charakterystykę adaptacji dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej oraz zwraca uwagę na jej istotne obszary.
Nauczyciele pełniący funkcję wychowawców klas zastanawiają się, czy w czasie wakacji dodatek ten będzie wypłacany w pełnej wysokości, nie niższej niż 300 zł za miesiąc, czy zostanie uśredniony. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, wszystko zależy bowiem od tego, przez jaki okres nauczyciel otrzymywał ten dodatek. Co jednak ważne – wypłata dodatku przyznanego w związku ze sprawowaniem funkcji nie zostanie wstrzymana.
Zdarza się, że na kilka tygodni przed zakończeniem roku szkolnego wychowawca klasy rozpoczyna urlop dla poratowania zdrowia lub długotrwałe zwolnienie lekarskie, np. w związku z ciążą. Sprawdź czy konieczne jest powołanie nowego wychowawcy klasy, co będzie wiązało się z wypłacaniem dodatku funkcyjnego.
W większości szkół w czasie kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wychowawcy starali się, sięgając po dostępne narzędzie, utrzymywać stały kontakt z uczniami, nie tylko w związku z prowadzeniem zajęć przedmiotowych. Okazuje się jednak, że w niektórych placówkach dyrektorzy podjęli decyzję o rezygnacji z tzw. zajęć z wychowawcą. Sprawdź czy takie działanie jest zgodne z prawem.
Organizacja konsultacji dla uczniów oraz absolwentów przystępujących w tym roku do matury, jakkolwiek oceniana pozytywnie, budzi wiele kontrowersji. Wielu dyrektorów uważa, że takie konsultacje są realizowane jako tzw. inne zadania statutowe i przeznaczone na nie godziny nie wliczają się do pensum. Dowiedz się, czy jest to właściwa interpretacja przepisów.
Wysłuchaj podcastu:
Częściowe przywrócenie funkcjonowania jednostek oświatowych sprawiło, że dyrektorzy zastanawiają się nad tym, którym nauczycielom powierzyć opiekę nad dziećmi. Zalecenia MEN mówią, aby do pracy stacjonarnej nie angażować osób powyżej 60. roku życia. A co, jeżeli w przedszkolu lub szkole jedyny specjalista posiadający kwalifikacje do prowadzenia określonego rodzaju zajęć ma ukończone 60 lat?
Powierzenie funkcji wychowawcy może nastąpić w każdym momencie roku szkolnego. Taka potrzeba może pojawić się np. w przypadku długotrwałego zwolnienia lekarskiego dotychczasowego wychowawcy. Przepisy nie wskazują, jakie wymagania musi spełniać nauczyciel pełniący tę funkcję, a zatem nie ma przeszkód, aby wychowawcą został nauczyciel w trakcie stażu na którykolwiek stopień awansu zawodowego. Dowiedz się, czy w takim przypadku konieczna jest zmiana planu rozwoju zawodowego.
Sprawdź czy obecnie możliwe jest zwołanie stacjonarnego zebrania rady pedagogicznej na terenie szkoły, jeżeli zapewnione zostanie zachowanie odpowiedniego dystansu między nauczycielami.
Coraz więcej przedszkoli zaczyna prowadzić zajęcia z dziećmi na zasadach obowiązujących przed ograniczeniem ich funkcjonowania. O ile nie powinien budzić wątpliwości obowiązek systematycznego dokumentowania prowadzonych zajęć, o tyle wątpliwości budzi to, czy istnieje konieczność uzupełnienia wpisów za okres, w którym pracowali zdalnie. Poznaj odpowiedź eksperta.
Przed stanem epidemii organizację pracy przedszkola określał ramowy rozkład dnia, na podstawie którego nauczyciele ustalali szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci. Jak realizować założenia rozkładu dnia w dobie zdalnej realizacji podstawy programowej?
Jeżeli nauczyciel wypracowuje godziny ponadwymiarowe w ramach kształcenia na odległość, wówczas powinien otrzymać za nie wynagrodzenie. Pojawia się jednak szereg wątpliwości – czy godziny ponadwymiarowe można odebrać? Czy nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za godziny, których nie zrealizował, ale był gotów do pracy?
Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty polega na zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przedszkoli. Chodzi oczywiście o działalność stacjonarną. W okresie tego zawieszenia dyrektor ustala sposób dokumentowania realizacji zadań przedszkola. Sprawdź czy może zobowiązać nauczycieli do wypełniania dzienników papierowych.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.