Zgodnie z § 44e ust. 4 ustawy o systemie oświaty nauczyciele mają obowiązek udostępnić uczniowi i jego rodzicom sprawdzone i ocenione prace klasowe. Niektórzy nauczyciele nie stosują się do tego przepisu i tłumaczą, że ułożone przez nich sprawdziany są chronione prawami autorskimi. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdź czy faktycznie możesz odmówić udostępniania opracowanego przez siebie sprawdzianu.
Coraz więcej nauczycieli, w szczególności specjalistów, łączy zatrudnienie w kilku szkołach lub placówkach. Sprawdź czy dyrektor szkoły mimo to może przydzielać im godziny doraźnych zastępstw wiedząc, że będzie to kolidowało z pracą w drugiej.
Wielu nauczycieli posiadających kwalifikacje do pracy z uczniami klas I-III prowadzi, w ramach jednego stosunku pracy, także zajęcia w przedszkolach. Jak w takim przypadku rozlicza się urlop wypoczynkowy nauczyciela i kto decyduje o terminie jego wykorzystania?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dyrektorzy niektórych szkół decydują się na zorganizowanie w czasie ferii zimowych tzw. dyżurów dla uczniów, którzy nie wyjeżdżają na zimowiska, a rodzice nie mogą zapewnić im opieki w domu. Sprawdź czy dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi opiekę nad uczniami w czasie dyżurów w szkole podczas ferii zimowych.
Nie milknie dyskusja na temat prac domowych – najczęściej zadawane pytania dotyczą prawa nauczyciela do postawienia oceny niedostatecznej za nieodrobione zadanie? Czy taka jedynka liczy się do średniej? Coraz częściej rodzice oraz uczniowie proszą o określenie jednego, uniwersalnego dla wszystkich szkół katalogu wskazującego, co może być oceniane w ramach oceniania bieżącego. Wydaje się jednak, że takie (pożądane) rozwiązanie nie jest jednak możliwe – sprawdź, co na ten temat mówią przepisy prawa oświatowego.
Przepisy prawa oświatowego nie regulują szczegółowo, ilu opiekunów powinno sprawować opiekę nad uczniami podczas wyjazdu na zawody sportowe. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo i nie narazić się na konsekwencje, które mogłyby wynikać z niezapewnienia uczniom odpowiedniej opieki.
Nagrody przyznawane za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej zasadniczo mają charakter uznaniowy, co oznacza, że decyzja o jej przyznaniu należy do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły. Czy to oznacza, że nauczyciel nie może domagać się wyjaśnienia w przypadku pominięcia go przy przyznawaniu nagrody?
W skład zespołu nadzorującego część pisemną egzaminu zawodowego, w przypadku zespołu nadzorującego powołanego w szkole, wchodzi co najmniej dwóch nauczycieli. Jeden z nich musi być zatrudniony w innej szkole. Sprawdź, na jakiej podstawie ten nauczyciel może zostać zwolniony z zajęć w miejscu pracy, aby zgodnie z prawem uczestniczyć w egzaminie w innej placówce.
Przepisy prawa oświatowego nie przewidują obowiązku informowania ucznia i jego rodziców o przewidywanych śródrocznych ocenach klasyfikacyjnych. Taki obowiązek może jednak wynikać z przepisów wewnątrzszkolnych. Sprawdź, jakie konsekwencje może ponieść wychowawca, jeżeli w ostatniej chwili zmieni ocenę.
Przepisy prawa oświatowego określają, jakie informacje powinny znaleźć się w dziennikach lekcyjnych czy dziennikach innych zajęć. Niektórzy wychowawcy chcieliby jednak zamieszczać w nich także dodatkowe informacje. Sprawdź czy takie postępowanie jest dopuszczalne.
Uczeń osiągający wysokie wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe może otrzymywać pomoc materialną o charakterze motywacyjnym w postaci stypendium. Sprawdź czy w takim przypadku szkoła musi przekazywać odpowiednią informację do urzędu skarbowego.
Prace pisemne stanowią nieodłączny element szkolnej rzeczywistości. Często ich sprawdzenie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a to sprawia, że nie są sprawdzane „z dnia na dzień”. Sprawdź czy przepisy prawa oświatowego dają podstawę do roszczeń uczniów o sprawdzenie prac w określonym terminie.
Obecna sytuacja kadrowa wśród nauczycieli coraz częściej skłania dyrektorów szkół do proponowania pracy nauczycielom, którzy jakiś czas temu zdecydowali się przejść na emeryturę. Sprawdź, w jakim wymiarze może pracować emeryt, aby jego emerytura nie została zawieszona lub zmniejszona.
Uczeń, który ukończył 18 lat ma prawo do podjęcia decyzji o rezygnacji z nauki. Sprawdź, czy w takim przypadku konieczne jest podjęcie odpowiedniej uchwały rady pedagogicznej oraz wydanie decyzji administracyjnej przez dyrektora szkoły.
Nauczyciele, którym powierzono funkcję wychowawcy klasy są uprawnieni do otrzymywania dodatku funkcyjnego. Dodatek ten przyznaje się na czas pełnienia funkcji. Czy to oznacza, że wychowawcy ostatnich klas liceum ogólnokształcącego po raz ostatni powinni otrzymać go w kwietniu? Poznaj odpowiedź eksperta.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.