Częściowe przywrócenie funkcjonowania jednostek oświatowych sprawiło, że dyrektorzy zastanawiają się nad tym, którym nauczycielom powierzyć opiekę nad dziećmi. Zalecenia MEN mówią, aby do pracy stacjonarnej nie angażować osób powyżej 60. roku życia. A co, jeżeli w przedszkolu lub szkole jedyny specjalista posiadający kwalifikacje do prowadzenia określonego rodzaju zajęć ma ukończone 60 lat?
Powierzenie funkcji wychowawcy może nastąpić w każdym momencie roku szkolnego. Taka potrzeba może pojawić się np. w przypadku długotrwałego zwolnienia lekarskiego dotychczasowego wychowawcy. Przepisy nie wskazują, jakie wymagania musi spełniać nauczyciel pełniący tę funkcję, a zatem nie ma przeszkód, aby wychowawcą został nauczyciel w trakcie stażu na którykolwiek stopień awansu zawodowego. Dowiedz się, czy w takim przypadku konieczna jest zmiana planu rozwoju zawodowego.
Sprawdź czy obecnie możliwe jest zwołanie stacjonarnego zebrania rady pedagogicznej na terenie szkoły, jeżeli zapewnione zostanie zachowanie odpowiedniego dystansu między nauczycielami.
Coraz więcej przedszkoli zaczyna prowadzić zajęcia z dziećmi na zasadach obowiązujących przed ograniczeniem ich funkcjonowania. O ile nie powinien budzić wątpliwości obowiązek systematycznego dokumentowania prowadzonych zajęć, o tyle wątpliwości budzi to, czy istnieje konieczność uzupełnienia wpisów za okres, w którym pracowali zdalnie. Poznaj odpowiedź eksperta.
Przed stanem epidemii organizację pracy przedszkola określał ramowy rozkład dnia, na podstawie którego nauczyciele ustalali szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci. Jak realizować założenia rozkładu dnia w dobie zdalnej realizacji podstawy programowej?
Jeżeli nauczyciel wypracowuje godziny ponadwymiarowe w ramach kształcenia na odległość, wówczas powinien otrzymać za nie wynagrodzenie. Pojawia się jednak szereg wątpliwości – czy godziny ponadwymiarowe można odebrać? Czy nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za godziny, których nie zrealizował, ale był gotów do pracy?
Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty polega na zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przedszkoli. Chodzi oczywiście o działalność stacjonarną. W okresie tego zawieszenia dyrektor ustala sposób dokumentowania realizacji zadań przedszkola. Sprawdź czy może zobowiązać nauczycieli do wypełniania dzienników papierowych.
Zgodnie z § 44e ust. 4 ustawy o systemie oświaty nauczyciele mają obowiązek udostępnić uczniowi i jego rodzicom sprawdzone i ocenione prace klasowe. Niektórzy nauczyciele nie stosują się do tego przepisu i tłumaczą, że ułożone przez nich sprawdziany są chronione prawami autorskimi. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdź czy faktycznie możesz odmówić udostępniania opracowanego przez siebie sprawdzianu.
Coraz więcej nauczycieli, w szczególności specjalistów, łączy zatrudnienie w kilku szkołach lub placówkach. Sprawdź czy dyrektor szkoły mimo to może przydzielać im godziny doraźnych zastępstw wiedząc, że będzie to kolidowało z pracą w drugiej.
Wielu nauczycieli posiadających kwalifikacje do pracy z uczniami klas I-III prowadzi, w ramach jednego stosunku pracy, także zajęcia w przedszkolach. Jak w takim przypadku rozlicza się urlop wypoczynkowy nauczyciela i kto decyduje o terminie jego wykorzystania?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dyrektorzy niektórych szkół decydują się na zorganizowanie w czasie ferii zimowych tzw. dyżurów dla uczniów, którzy nie wyjeżdżają na zimowiska, a rodzice nie mogą zapewnić im opieki w domu. Sprawdź czy dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi opiekę nad uczniami w czasie dyżurów w szkole podczas ferii zimowych.
Nie milknie dyskusja na temat prac domowych – najczęściej zadawane pytania dotyczą prawa nauczyciela do postawienia oceny niedostatecznej za nieodrobione zadanie? Czy taka jedynka liczy się do średniej? Coraz częściej rodzice oraz uczniowie proszą o określenie jednego, uniwersalnego dla wszystkich szkół katalogu wskazującego, co może być oceniane w ramach oceniania bieżącego. Wydaje się jednak, że takie (pożądane) rozwiązanie nie jest jednak możliwe – sprawdź, co na ten temat mówią przepisy prawa oświatowego.
Przepisy prawa oświatowego nie regulują szczegółowo, ilu opiekunów powinno sprawować opiekę nad uczniami podczas wyjazdu na zawody sportowe. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo i nie narazić się na konsekwencje, które mogłyby wynikać z niezapewnienia uczniom odpowiedniej opieki.
Nagrody przyznawane za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej zasadniczo mają charakter uznaniowy, co oznacza, że decyzja o jej przyznaniu należy do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły. Czy to oznacza, że nauczyciel nie może domagać się wyjaśnienia w przypadku pominięcia go przy przyznawaniu nagrody?
W skład zespołu nadzorującego część pisemną egzaminu zawodowego, w przypadku zespołu nadzorującego powołanego w szkole, wchodzi co najmniej dwóch nauczycieli. Jeden z nich musi być zatrudniony w innej szkole. Sprawdź, na jakiej podstawie ten nauczyciel może zostać zwolniony z zajęć w miejscu pracy, aby zgodnie z prawem uczestniczyć w egzaminie w innej placówce.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.