Jednym z najczęściej powracających tematów w dyskusji o współczesnej szkole jest problem prac domowych i nadmiernego obciążania uczniów, a nierzadko także rodziców, zadaniami do samodzielnego wykonania w domu. Czy prawo oświatowe pozwala, a może zabrania zadawania prac domowych? Sprawdź czy przepisy regulują tę kwestię.
Przepisy nie definiują pojęcia „diagnozy przedmiotowej”, natomiast zobowiązują nauczycieli do obserwacji uczniów, rozpoznawania i zaspokajania ich potrzeb w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej i obowiązku indywidualizacji. Czy ten obowiązek, wskazany w przepisach i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest tożsamy z obowiązkiem przeprowadzania tzw. diagnoz przedmiotowych?
Nie ulega wątpliwości, że nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. W związku z tym nauczyciele mają obowiązek pełnienia tzw. dyżurów międzylekcyjnych. Sprawdź, czy możesz zostać zwolniony z tego obowiązki, a jeżeli tak – na jakiej podstawie.
Dojrzewanie to czas nieustannych zmian. Dla dorosłych sprawa wydaje się prosta – łatwo zapomnieć o swoim własnym nastoletnim przerażeniu, gdy ciało się zaczyna zmieniać, robi się mniej proporcjonalne, przychodzi czas na walkę z trądzikiem i ciągłymi zmianami nastroju. Ogromnie trudno jest zaakceptować fakt, że zmienia się zarówno wygląd, jak i wnętrze. Młody człowiek, który był dotychczas przyzwyczajony do pewnego statusu quo swojej sylwetki i tego, jak jest postrzegany, musi zmierzyć się z nagłym chaosem. Nie jest ani dorosłym, ani już do końca dzieckiem. Warsztat ma za zadanie wesprzeć proces rozwoju pozytywnego stosunku do własnej cielesności, pomóc w utrzymaniu stałej, pozytywnej samooceny i akceptacji dla zmian, które są nieuniknione.
Także w procedurze awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego, od 1 września 2019 r. zaszły pewne zmiany. Jeżeli planujesz otworzyć staż na ten stopień lub jesteś w jego trakcie koniecznie sprawdź, jakie są kolejne czynności i terminy ich realizacji po zmianie przepisów.
Od 1 września 2019 r. nauczyciele stażyści odbywają staż na stopień nauczyciela kontraktowego w skróconym wymiarze tj. 9 miesięcy. Znowelizowane przepisy o awansie zawodowym przewidują ponadto powrót do oceny dorobku zawodowego za okres stażu zamiast oceny pracy i w związku z tym kilka zmian doprecyzowujących, które wyjaśniamy w tabeli.
Od 1 września 2019 r. w procedurze awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego zniesiony został wymóg dokonania oceny pracy na rzecz oceny dorobku zawodowego – tak jak to było wcześniej. Skrócono też okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na ten stopień do 1 roku, zamiast dotychczasowych 4 lub 2 lat. Szczegóły procedury awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego według nowych przepisów przedstawia tabela.
Niezależnie od tego, czy wychowawca jest kierownikiem, czy tylko opiekunem na wycieczce – ponosi odpowiedzialność prawną za uczniów pozostających pod jego opieką. Może ona przybierać różne rodzaje – od odpowiedzialności pracowniczej, przez dyscyplinarną i cywilną, po karną. W niektórych przypadkach wychowawca będzie mógł się jednak zwolnić od odpowiedzialności, ale musi to w należyty sposób udowodnić.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Urlop bezpłatny, choć wiąże się z pozbawieniem Cię prawa do wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, czasami okazuje się jedyną możliwości załatwienia pilnych spraw – szczególnie dla nauczycieli szkół feryjnych, którzy nie mogą decydować o terminie swojego urlopu wypoczynkowego i dostosowywać go do swoich potrzeb. W praktyce mogą Ci przysługiwać 2 rodzaje urlopu bezpłatnego – zależny od decyzji Twojego pracodawcy i taki, którego dyrektor (po spełnieniu przez Ciebie określonych warunków) musi Ci udzielić. Sprawdź, jak w praktyce skorzystać z tego uprawnienia i jak fakt przebywania na tym urlopie zmienia Twoją sytuację prawną.
Przyczyny i tryb rozwiązania Twojego stosunku pracy zależą od podstawy zatrudnienia – umowa o pracę na czas określony, nieokreślony w pełnym lub niepełnym wymiarze zajęć, umowa na podstawie Kodeksu pracy, czy też mianowanie. Dodatkowo, w określonych przypadkach Twój stosunek pracy korzysta z ochrony przed zwolnieniem z pracy. Będą też takie sytuacje, gdy ta ochrona zostanie wyłączona. Poznaj więc sytuacje, w których musisz się liczyć z utratą pracy w szkole.
Dyrektor szkoły może, w ramach swoich uprawnień kierowniczych, zlecić nauczycielowi zadanie służbowe poza stałym miejscem pracy, określonym w umowie o pracę. Pracownikowi, który wykonuje taką pracę, przysługują określone prawem uprawnienia (zwrot kosztów podróży, dieta). Czy takie rozwiązania mają zastosowanie również w odniesieniu do nauczycieli, którzy wyjeżdżają z uczniami na konkursy lub zawody odbywające się w innej miejscowości?
Nauczyciele wychowania przedszkolnego, co do zasady realizujący pensum w wymiarze 22 lub 25 tygodniowo, nierzadko w rzeczywistości poświęcają na opiekę nad dziećmi więcej czasu. Czy dyrektor faktycznie może oczekiwać pracy z dziećmi w wyższym wymiarze niż wskazuje na to pensum?
Tzw. nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej, to nagrody dla nauczycieli, o których mowa w art. 49 ustawy Karta Nauczyciela. Są one przyznawane za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę, oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły. Czy taką nagrodę powinien otrzymać każdy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu lub szkole?
Od 12 września 2019 r. obowiązują nowe reguły organizacji opieki zdrowotnej dla uczniów w szkołach. Kluczowe obowiązki związane z wejściem w życie nowych przepisów spoczywają na organie prowadzącym i dyrektorze szkoły. Wiele wątpliwości budzą jednak zapisy odnoszące się bezpośrednio do nauczycieli. Sprawdzamy, co się zmieniło i jakie obowiązki nałożono na wychowawców klas oraz pozostałych nauczycieli.
Coraz większa liczba nauczycieli decyduje się na zatrudnienie w więcej niż jednej placówce. Pogodzenie pracy w dwóch, a czasem trzech szkołach, jest trudne nie tylko ze względu na obciążenia pracą, ale także pod kątem organizacyjnym. Najwięcej trudności pojawia się w momencie, kiedy obowiązki wynikające z zatrudnienia w każdej ze szkół zaczynają ze sobą kolidować. Tak dzieje się w szczególności na początku roku szkolnego oraz wiosną, kiedy uczniowie wraz z wychowawcą wyjeżdżają na wycieczki integracyjne i zielone szkoły. Co może zrobić wychowawca, gdy z powodu wycieczki klasy nie może świadczyć pracy w drugiej szkole?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.