Rzetelne dokumentowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej ułatwia dokonywanie oceny jej efektywności. Dlatego specjaliści są zobowiązani do prowadzenia dzienników prowadzonych przez siebie zajęć. A w jaki sposób nauczyciel ma dokumentować udzielanie pomocy w trakcie bieżącej pracy z uczniem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać dokumentowanie wsparcia udzielanego na bieżąco? Sprawdź, jakie obowiązki w tym zakresie mają nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz przedmiotowcy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
W praktyce szkolnej niezwykle ważne jest rozpoznanie sytuacji uczniów. Dotyczy to zarówno ich predyspozycji, możliwości, jak też trudności i potrzeb. Podpowiadamy, dla których uczniów należy zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną i w jakich formach. Dodatkowo umieszczamy niezbędne wzory dokumentów do pobrania.
Zatrudnienie nauczyciela współorganizującego kształcenie w klasie integracyjnej jest obowiązkowe. Nauczyciel ten powinien ściśle współpracować z tzw. przedmiotowcem na rzecz dzieci. To od jakości ich współpracy zależy bowiem atmosfera na lekcji oraz efektywność procesu dydaktycznego. Kim jest dla nauczyciela prowadzącego nauczyciel wspomagający? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak może wyglądać współpraca nauczycieli przedmiotowych i wspomagających. Dowiedz się, jak zbudować pozytywną współpracę na terenie szkoły.
Organizacja zajęć rewalidacyjnych powinna być zawarta w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym dla ucznia. Natomiast dokumentacja zajęć powinna być prowadzona w dzienniku danych zajęć. Dziennik, w którym dokumentuje się zajęcia rewalidacyjne, bywa potocznie nazywany dziennikiem zajęć rewalidacyjnych. W świetle przepisów jest to jednak po prostu dziennik innych zajęć. Dziennik ten będzie sprawdzany w czasie kontroli organizacji i przebiegu kształcenia specjalnego i realizacji wsparcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Dziennik zajęć rewalidacyjnych po zmianie nauczyciela
Nie zawsze w orzeczeniu zawarte są szczegółowe wytyczne dotyczące pracy z dzieckiem objętym kształceniem specjalnym. Taka sytuacja jest najbardziej problematyczna w przedszkolu, gdzie najczęściej dostarczane są orzeczenia o autyzmie. Przepisy nie określają ani wymiaru, ani rodzaju zajęć w przedszkolu. Jak zatem ustalić rodzaj i wymiar wsparcia dla dziecka z autyzmem lub zespołem Aspergera?
Artykuł poświęcono roli osoby koordynującej działania zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Autor opisuje i wyjaśnia zadania, przed jakimi stoi koordynator. Zwraca także uwagę na trudności, na które może napotkać w toku organizacji i udzielania pomocy. Porusza również kwestię planowania i rozdzielania zadań, które będą realizować członkowie zespołu. Sprawdź, jakie zadania można powierzyć koordynatorowi, aby współpraca zespołu psychologiczno-pedagogicznego dawała najlepsze efekty.
Przepisy stanowią, że koordynatorem pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest dyrektor. Udzielanie pomocy zwykle koordynuje natomiast wychowawca klasy. W praktyce jednak do pełnienia tej funkcji wskazuje on inną osobę. Czy powołanie zespołu ds. udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest obowiązkowe? Komu można powierzyć zadania związane z jej planowaniem i koordynowaniem? Sprawdź, kim jest koordynator pomocy psychologiczno-pedagogicznej w świetle prawa.
Prezentujemy konkretne podpowiedzi dotyczące dostosowań wymagań edukacyjnych dla uczniów z dysleksją oraz przykłady ich wykorzystania na poszczególnych przedmiotach.
Ustawa Prawo oświatowe pozwala na zatrudnienie w szkole osoby niebędącej nauczycielem. Taka osoba prowadzi zajęcia, do których prowadzenia w opinii dyrektora ma kwalifikacje, jednak nie ma przygotowania pedagogicznego. Pojawia się jednak pytanie – czy taka osoba jest zobowiązana do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Czy z przepisów nie wynika, że tej pomocy udzielają nauczyciele i specjaliści? Sprawdź, jak rozwiązać problem udzielania pomocy przez osoby nieposiadające
Wczesne wspomaganie rozwoju organizuje się dla dzieci posiadających opinię wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Obecnie, ze względu na trwającą pandemię, czas oczekiwania na wydanie takiej opinii znacznie się wydłuża, a to sprawia, że w niektórych przedszkolach dzieci, mimo zdiagnozowanych przez nauczycieli potrzeb, nie otrzymują potrzebnej pomocy.
Diagnoza jest podstawą wszelkiego typu pomocy dziecku, które trafia do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wiele się mówi ostatnio o nowym modelu diagnostycznym. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści niesie szerokie zastosowanie diagnozy funkcjonalnej w poradnictwie. Czy dzięki wprowadzeniu nowego modelu badania dziecko otrzyma bardziej efektywną pomoc i wsparcie w dążeniu do optymalnego rozwoju? Czy poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą musiały zmienić model diagnozowania w najbliższej przyszłości?
Padaczka często powoduje obawy nauczycieli. Obawy mają również rodzice. Są one związane z uczęszczaniem dziecka do szkoły i tym, jak nauczyciele poradzą sobie z objawami choroby. Dlatego tak ważna jest współpraca specjalistów i nauczycieli z rodzicami dziecka i odwrotnie. Współpraca ma na celu nie tylko zapewnić dziecku bezpieczeństwo w razie napadu. Ma również ułatwić wspieranie ucznia w rozwijaniu umiejętności społecznych, w tym radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z epilepsji.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być udzielana bez opinii z poradni. Często jest organizowana z inicjatywy nauczycieli lub wychowawcy klasy. Czy w takim przypadku trzeba złożyć wniosek o udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Dowiedz się, co robi wychowawca, gdy funkcjonowanie ucznia wskazuje na konieczność zapewnienia wsparcia.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Czy dzieci chorujące na padaczkę potrzebują pomocy i indywidualnej organizacji zajęć? Czy ich przestrzeń edukacyjna powinna zawierać jakieś szczególne elementy? Artykuł wskazuje przykładowe działania wspierające dla osób z padaczką na terenie szkoły. Znajdziesz w nim również wskazówki dotyczące zapewnienia opieki i sposobów organizacji zajęć i przestrzeni edukacyjnej.
Dla uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną często organizuje się zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne. W zależności od szkoły, prowadzą je różni specjaliści. Sprawdź, czy pedagog może prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.