Pobierz wzór indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego opracowany na podstawie rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Przestrzeń, która nas otacza, ma na nas olbrzymi wpływ. Dobrze zaprojektowane pomieszczenie to nie tylko funkcjonalny, estetyczny i czysty pokój. To takie miejsce, w którym chce się spędzać czas, bo daje poczucie bezpieczeństwa i sprzyja produktywności. Właśnie te cechy powinien posiadać każdy pokój, w którym udzielane jest wsparcie psychologiczne. I chociaż na ogół wszyscy o tym wiedzą, pomieszczenia te wciąż przypominają biura. W wielu szkołach nie jest to bowiem miejsce, w którym mogłaby odbywać się terapia, lecz raczej formalna i karcąca rozmowa. Z tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć miejsce, w którym uczniowie i rodzice będą chętnie przebywać, bez poczucia, że są w nim za karę. Zauważysz, że możesz stworzyć przyjazną przestrzeń przy wykorzystaniu tego, co jest w szkole, a czasami wystarczy choćby przestawienie szafy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Gazetka informacyjna dla rodziców dzieci z trudnościami w rozwoju.
W związku z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej należy dokonywać oceny jej efektywności i oceny postępów uczniów. W pierwszej kolejności podsumowania powinni dokonać nauczyciele i specjaliści. Na podstawie dokonanej przez nich oceny, dyrektor przeprowadzi ocenę pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę.
Zasady prowadzenia dokumentacji przez nauczycieli specjalistów określa rozporządzenie MEN. Przepisy wskazują jednak na minimalny, obowiązkowy wykaz dokumentów. Najważniejszy z pewnością są dzienniki dokumentujące przebieg nauczania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Tymczasem w przypadku nauczycieli wspomagających oraz specjalistów prowadzących w szczególności zajęcia rewalidacyjne, warto prowadzić również własne notatki. Jak to robić? Sprawdź, jaką dokumentację może prowadzić pedagog specjalny poza arkuszem obserwacji. Co warto zbierać, aby potem udzielać efektywnej pomocy uczniowi?
Artykuł dotyczy pracy nauczycieli specjalistów zatrudnionych na stanowiskach pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych.
Do 20 grudnia 2022 r. w szkołach mogą być organizowane dodatkowe zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Rodzice i uczniowie, ale także nauczyciele, zgłaszają potrzebę, aby w ramach tych zajęć zaplanowane zostały w szczególności zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Celem tych zajęć miałoby być wsparcie w uzupełnieniu zaległości w zakresie opanowania treści podstawy programowej, powstałych w czasie zdalnego nauczania. Sprawdź, czy jako dodatkowe zajęcia specjalistyczne można zaplanować zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.
Szkoły i przedszkola mają obowiązek realizowania zaleceń zawartych w opiniach poradni psychologiczno-pedagogicznej. Nie oznacza to jednak, że brak orzeczenia uniemożliwia organizację zajęć specjalistycznych. W artykule wyjaśniamy, kiedy przedszkole i szkoła może zorganizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne mimo braku opinii.
Z artykułu dowiesz się:
Uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych może i powinien uczestniczyć w zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jeżeli zostanie stwierdzona taka potrzeba. Czy pomocy tej udziela się w ramach godzin na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze? Ile godzin zajęć specjalistycznych można zorganizować dla uczestnika tych zajęć?
Na stronie internetowej MEiN zamieszczono bardzo ważny komunikat: Wsparcie dzieci z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – informacje dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W związku z tym, że dodatkowe niwelujące skutki pandemii mogą być organizowane od marca do grudnia 2022 r. pojawiło się pytanie, czy należy organizować je również wakacje. Nie. W szkołach zajęcia prowadzi się od września do końca czerwca, zatem nie będą prowadzone w czasie ferii letnich. Warto natomiast pamiętać, że w przedszkolach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych pomoc jest realizowana przez cały rok.
Uczeń szkoły podstawowej otrzymał orzeczenie o kształceniu specjalnym. Orzeczenie wydano z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, jednak zachowanie ucznia uległo znacznej poprawie. Czy jest możliwe anulowanie orzeczenia? Jak skutecznie uchylić orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Pobierz ebooka:
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele resortu edukacji informowali o dodatkowych pieniądzach na organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dziś MEiN odpowiada na pytania dotyczące zajęć specjalistycznych.
Wsparcie logopedyczne jest potrzebne większości uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Zajęcia logopedyczne należy organizować również dla dzieci bez niepełnosprawności, w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Bardzo często jest jednak tak, że kolejne dziecko z orzeczeniem lub opinią trafia pod opiekę jedynego, zatrudnionego w szkole logopedy. Czy to prawidłowe? Sprawdzamy, jak przepisy odnoszą się do liczby uczniów pod opieką logopedy w szkole.
Pojawienie się w szkole ucznia, któremu mogą zdarzać się napady padaczki, wywołuje u nauczycieli strach. To zrozumiałe, ale trzeba pamiętać, że uczeń cierpiący na takie zaburzenia potrzebuje wsparcia. Sprawdź, jakie działania powinna podjąć szkoła w odniesieniu do uczniów chorujących na padaczkę. Dowiedz się, jak dostosować pomoc do przebiegu padaczki, aby poprawiać jakość życia ucznia.
MEiN poinformował o dodatkowych środkach finansowych na organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym. Pierwsze zajęcia z dodatkowej puli mają być prowadzone już od 1 marca 2022 r.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.