Zindywidualizowana ścieżka to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Do zapewnienia jej realizacji zobligowana jest każda szkoła, w tym także niepubliczna o uprawnieniach publicznej. Szkoła niepubliczna nie może odmówić realizacji zindywidualizowanej ścieżki kształcenia, jeżeli uczeń posiada stosowną opinię. Sprawdź, jakie są zasady realizacji działań na podstawie opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Do dziennika zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej należy wpisać ocenę postępów oraz wnioski dotyczące dalszej pracy z uczniem. Skorzystaj z przykładowej oceny postępów i wniosków dotyczących dalszej pracy z uczniem objętym pomocą psychologiczno-pedagogiczną w formie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Przykładowy zapis służy jako wzór i powinien być dostosowany do określonych celów zajęć oraz indywidualnych potrzeb i ucznia z uwzględnieniem jego faktycznych postępów.
Przeczytaj również:
Jednym z obowiązków szkoły jest przygotowanie pisemnych informacji dla rodziców uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną o ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze jej udzielania. Pobierz przykładowy wzór informacji.
Uczeń z niepełnosprawnością ma prawo do realizacji zajęć edukacyjnych z oddziałem i realizacji podstawy programowej w wymiarze wynikającym z planu zajęć dla klasy wynikającego z ramowego planu nauczania. Zdarza się jednak, że w tym czasie zaplanowano dla niego zajęcia rewalidacyjne. Sprawdź, czy dyrektor może zaplanować rewalidację w czasie, w którym reszta klasy uczestniczy w obowiązkowych lekcjach.
W indywidualnych teczkach uczniów korzystających w szkole ze specjalistycznego wsparcia gromadzi się dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szkole oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne i programy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Dowiedz się, jakie dokładnie dokumenty należy gromadzić.
Złożenie w szkole opinii o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną zobowiązuje dyrektora do zorganizowania zalecanych zadań. O ile w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego przepisy mówią wprost – szkoła ma 30 dni na opracowanie IPET, o tyle w przypadku opinii z poradni nie ma takich wytycznych. Jak szybko zorganizować zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność oznacza, że uczeń będzie uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych. Sprawdź, ile wynosi minimalny tygodniowy wymiar zajęć rewalidacyjnych w oddziale ogólnodostępnym, integracyjnym oraz specjalnym.
Uczeń objęty nauczaniem indywidualnym powinien mieć możliwość korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jeżeli wskazane jest objęcie nią. Pojawiają się jednak liczne wątpliwości czy zajęcia w ramach pomocy mają być organizowane w domu ucznia czy w szkole. Dowiedz się, czy w przypadku nauczania indywidualnego, zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej powinny odbywać się w domu ucznia czy na terenie szkoły.
Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie realizują podstawy programowej i nie dotyczą ich ramowe plany nauczania, dlatego nie organizuje się dla nich zajęć rewalidacyjnych. Czy tak samo jest w odniesieniu do zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
Czy każde przedszkole powinno powoływać zespół do spraw udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej? A może wystarczy sprawnie działający system współpracy nauczycieli i specjalistów, bez dodatkowych struktur formalnych? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule, w którym analizujemy zarówno aspekty prawne, jak i praktyczne tego zagadnienia.
Na prośbę poradni psychologiczno-pedagogicznej i na wniosek rodziców wychowawca lub nauczyciel przedmiotu może wystawić opinię o uczniu. Nie jest to wprawdzie tryb uregulowany przepisami, ale wynika z dobrej praktyki i zasad współżycia społecznego.
Przepisy stanowią, że koordynatorem pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest dyrektor. Udzielanie pomocy zwykle koordynuje natomiast wychowawca klasy. W praktyce jednak do pełnienia tej funkcji wskazuje on inną osobę. Czy powołanie zespołu ds. udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest obowiązkowe? Komu można powierzyć zadania związane z jej planowaniem i koordynowaniem? Sprawdź, kim jest koordynator pomocy psychologiczno-pedagogicznej w świetle prawa.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.