Kiedy dziecko wkracza w okres dojrzewania, zmienia się jego funkcjonowanie. Rodzice i nauczyciele, często z dnia na dzień, przestają je rozpoznawać i rozumieć. Szkoła schodzi na dalszy plan, a nauka przestaje być fajna. Coraz trudniej o porozumienie. A przecież uczyć się trzeba. Na szczęście są sposoby na przywrócenie równowagi w relacji z nastolatkiem i skłonienie go do nauki – poznaj kilka z nich.
Jednolita dla wszystkich uczniów oferta edukacyjna należy do przeszłości. Nie sprawdziła się, bo klasy jednorodne nie istnieją. Dlatego obecnie szkoła stawia na zindywidualizowane wspomaganie rozwoju podopiecznych. Planowanie i prowadzenie lekcji oraz przydzielanie uczniom zadań musi uwzględniać ich poziom, potrzeby i aktualne możliwości. Co to oznacza dla nauczyciela? Podpowiadamy, jak efektywnie pracować z klasami o zróżnicowanym poziomie.
W punkcie przedszkolnym nie trzeba udzielać pomocy psychologiczno-pedagogicznej, ponieważ rozporządzenia regulującego tę kwestię nie stosuje się w tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, czyli w punktach przedszkolnych oraz zespołach wychowania przedszkolnego. Sprawdzamy, w jaki sposób w tych placówkach organizuje się wsparcie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Przepisy nie ograniczają możliwości kształcenia ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w szkole branżowej I stopnia. Nie regulują jednak szczegółowo tej kwestii. Problemem może być więc przede wszystkim zmiana etapów edukacyjnych, co stanowi istotną trudność w organizacji kształcenia na etapie szkoły ponadgimnazjalnej.
Wielu nauczycieli nie wie, jak radzić sobie z agresją uczniów. Jeszcze więcej stresu i obaw wywołuje agresywny uczeń z autyzmem. Sprawdź, co zrobić w sytuacji, gdy agresywne zachowania ucznia zdarzają się zarówno w stosunku do innych uczniów, jak i nauczycieli, a rodzice twierdzą, że w domu dziecko nie przejawia takich zachowań.
Uczeń z nadpobudliwością psychoruchową może napotykać trudności w funkcjonowaniu w szkole. W niektórych przypadkach, mimo udzielanego wsparcia, uczestnictwo w zajęciach według planu klasy pozostaje wyzwaniem. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań może być zindywidualizowana ścieżka kształcenia. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby uczeń mógł skorzystać z tej formy nauczania? Jakie dokumenty należy zgromadzić?
Pełnoletni uczeń nie jest już objęty obowiązkiem szkolnym, dlatego szkoła może skreślić go z listy uczniów, jeżeli uniemożliwia on realizację nauczania indywidualnego. Niemniej jednak wcześniej pewne obowiązki powinien wykonać nauczyciel nauczania indywidualnego jak również dyrektor.
Nauczyciel prowadzący zajęcia rewalidacyjne z uczniem niepełnosprawnym ruchowo powinien posiadać kwalifikacje odpowiednie do niepełnosprawności ucznia. Kwestia odpracowania lub prześnienia zajęć z uczniem na inny dzień tygodnia pozostaje ona do uzgodnienia na poziomie szkoły pomiędzy nauczycielem a dyrektorem.
Sprawdź, co może zrobić szkoła w przypadku ucznia sprawiającego duże problemy wychowawcze i stanowiącego zagrożenie bezpieczeństwa dla innych dzieci. Jakie działania należy podjąć? Czy włączona do pomocy poradnia psychologiczno-pedagogiczna może udzielić wsparcia?