Nie ma przeciwwskazań, aby test diagnozy wstępnej się odbył i został oceniony. Informację o wynikach powinien otrzymać zarówno uczeń, jak i jego rodzice, ale ocena ta wyrażona w procentach lub stopniem – nie może mieć wpływu na ocenę śródroczną lub roczną. Sprawdzamy szczegóły.
Z końcem listopada br. zaczęły obowiązywać nowe przepisy BHP dla szkół i placówek. Jedną z wprowadzonych nowości jest obowiązek równomiernego obciążenia uczniów zajęciami w poszczególnych dniach. Sprawdzamy, na czym polega zmiana w przepisach.
Przepisy umożliwiają elastyczną organizację pracy z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.Uczeń taki realizuje odrębną podstawę programową według ramowego planu nauczania dla szkoły specjalnej. Sprawdzamy, jak dostosować zajęcia edukacyjne w szkole.
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną mogą uczęszczać do każdego typu szkoły. Bardzo często dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim uczą się w szkołach masowych. Czy taki uczeń musi realizować ogólną podstawę programową? Czy raczej realizuje on podstawę przewidzianą dla szkoły specjalnej? Sprawdzamy przepisy na ten temat.
Często w ostatnim czasie pojawiającym się problemem w szkołach jest organizacja zajęć socjoterapeutycznych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym. Podpowiadamy, jak takie zajęcia zorganizować.
Przepisy nie odnoszą się wprost do terminów realizacji zadań nauczycieli w zakresie obowiązku dostosowania wymagań edukacyjnych. W tym zakresie nauczyciele i specjaliści powinni uwzględniać bieżące potrzeby ucznia i kierować się wnioskami wynikającymi z prowadzonych obserwacji i ocen dokonywanych zgodnie z przyjętymi celami pracy z uczniami i bieżącymi potrzebami uczniów, które mogą zmieniać się w toku rozwoju.
Przepisy nie rozstrzygają szczegółowo zasad organizacji zajęć rewalidacyjnych. Natomiast pozwalają na elastyczne reagowanie na potrzeby uczniów oraz konieczność zapewnienia zindywidualizowanego podejścia do każdego ucznia.
Przepisy nie określają szczegółowo, ile godzin rewalidacji przypada dziecku w przedszkolu. Związane jest to z tym, że od 1 września 2017 r. nie ma rozstrzygnięć dotyczących czasu realizacji podstawy programowej. Nie ma więc również rozstrzygnięć dotyczących czasu realizacji zajęć rewalidacyjnych.
Rzeczywistość szkolna pokazuje, że nauka nie zawsze jest efektywna, a wielu uczniów, nawet tych z całkiem dobrymi możliwościami, ma wręcz problemy ze skutecznym zapamiętywaniem nowych treści. Warto zastanowić się, co szkoła może zrobić w tym zakresie oraz czego na pewno nie można przeoczyć. Przedstawiamy praktyczne wskazówki.