
Niedawno wyjaśnialiśmy, czy nauczyciel może przyjąć od ucznia prezent z okazji Dnia Nauczyciela. Wielu pedagogów miało wówczas wątpliwości. Pytania związane z wdrażaniem „ustawy Kamilka” mnożą się w zależności od występowania różnych sytuacji szkolnych. Co kiedy dzieci podbiegają do nauczyciela, żeby się przytulić? Czy dyrektor szkoły może zabronić rodzicom wejścia na teren szkoły, powołując się na przepisy ustawy? Ministerstwo Sprawiedliwości zabrało najczęściej zadawane pytania i przygotowało odpowiedzi w formie Q&A.

Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła się do Ministerstwa Edukacji z prośbą o zbadanie kwestii zatrudniania osób bez pełnych kwalifikacji na stanowiskach psychologów w szkołach i przedszkolach. Problem zasygnalizowany przez RPD dotyczy także monitorowania tego procesu przez kuratoria oświaty.

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła interpelacja zawierająca pytania dotyczące szczegółów wprowadzenia od 1 września 2025 r. do podstawy programowej nowego przedmiotu – edukacja zdrowotna. Sprawdź, jak MEN odpowiedziało na serię pytań z interpelacji poselskiej.

III Kongres Suicydologiczny odbędzie się 18–19 października 2024 r. pod hasłem „Wyzwania we wdrażaniu i ewaluacji programu profilaktyki samobójstw”. Organizowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, hybrydowy kongres adresowany jest m.in. do pedagogów i psychologów szkolnych. Dowiedz się więcej.

Program „Klub Cyfrowych Możliwości”, który ruszy w 2025 roku, ma na celu pokazać uczniom nowe ścieżki edukacyjne i zawodowe związane z cyfrowymi technologiami. Na dodatkowych, bezpłatnych zajęciach, uczniowie będą uczyć się programowania, robotyki, wykorzystywania sztucznej inteligencji oraz zasad bezpieczeństwa w sieci. Sprawdź, jak przystąpić do programu i w jaki sposób będą organizowane zajęcia.

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej, w związku z projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, wpłynęła interpelacja zawierająca pytania dotyczące uzyskania przez pracodawcę dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Poznaj odpowiedzi MEN w tym zakresie.

Rzecznik Praw Dziecka ponownie apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o objęcie dzieci z ADHD kształceniem specjalnym oraz zabezpieczenie na ten cel środków finansowych w ramach subwencji oświatowej. RPD prosi o wskazanie na jakim etapie są aktualnie prace, ponieważ dzieci z ADHD nie mogą być nadal wykluczane edukacyjnie.