Nowe zasady awansu zawodowego i związane z tym zmiany w zasadach zatrudniania i oceniania nauczycieli oraz zagwarantowanie tzw. godzin dostępności nauczycieli. – to zmiany, które wprowadzi podpisana właśnie nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela.
Rada Ministrów przyjęła Plan działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025. Celem działań jest przygotowanie pracowników na potrzeby nowoczesnej gospodarki. To kontynuacja reformy kształcenia zawodowego, która rozpoczęła się w 2019 r. Plan działań uwzględnia wyzwania stojące przed kształceniem zawodowym wynikające z przemian gospodarczych, rozwoju nowych technologii i postępującej cyfryzacji.
Ustawa z 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw została przekazana do podpisu Prezydenta. Wprawdzie możliwe jest jeszcze jej zawetowanie, jednak należy spodziewać się, że od 1 września 2022 r. będą obowiązywały nowe przepisy. Ustawa została podpisana, sprawdź szczegóły: Nowelizacja Karty Nauczyciela podpisana przez Prezydenta
Rada Dzieci i Młodzieży RP zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej olimpiad i konkursów przedmiotowych. Badanie posłuży przygotowaniu raportu, który zostanie przekazany Ministrowi Edukacji i Nauki. Ankietę można wypełnić do 1 września br.
Wprawdzie żadne nowe przepisy nie zostały jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw, jednak na stronie internetowej RCL pojawił się projekt rozporządzenia, w którym określono kwalifikacje wymagane od pedagoga specjalnego. Sprawdź, jakich kwalifikacji trzeba będzie wymagać od pedagogów specjalnych zatrudnianych w związku z wejściem w życie tzw. standardów zatrudniania nauczycieli specjalistów. To nie wszystko. Nowelizacja zmieni także wymagania stawiane przed nauczycielami zatrudnianymi w podmiotach leczniczych. Sprawdź szczegóły.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono dwa rozporządzenia zmieniające przepisy dotyczące zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zmiany dotyczą dodania zadań pedagoga specjalnego. Sprawdź, jakie obowiązki od 1 września będą wypełniali nauczyciele pedagodzy specjalni.
Od 1 września 2022 r. w przedszkolach, szkołach i placówkach będzie można organizować zdalne nauczanie także w czasie poza stanem epidemii czy zagrożenia epidemicznego. Szczegółowe zasady organizacji takich zajęć określi rozporządzenie, którego projekt został już opublikowany. Dowiedz się, jakie rozwiązania przewiduje nowy projekt rozporządzenia.