Szkoły, kluby sportowe i organizacje młodzieżowe mogą składać wnioski w ramach pilotażowej edycji programu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego „Generacja V4”. Na realizację wspólnych działań młodzieży i młodych dorosłych z państw Grupy Wyszehradzkiej można otrzymać dofinansowanie do 10000 euro. Termin składania wniosków mija 1 sierpnia 2022 r.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza dyrektorów oraz nauczycieli przedszkoli i szkół ogólnodostępnych oraz integracyjnych do udziału w badaniach praktyki szkolnej związanej z realizacją założeń edukacji włączającej rozumianej jako edukacja o wysokiej jakości dla wszystkich uczniów. Badanie realizowane jest przez Uniwersytet Śląski w Katowicach na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W związku z pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi zmiany wymiaru pensum tzw. nauczycieli wspomagających przez niektóre samorządy, wyjaśniamy – obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych wynosi 20 godzin tygodniowo. Nie są planowane zmiany w tym zakresie.
Zmiany w Karcie Nauczyciela wydają się nieuniknione. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Teraz ustawa trafi do Senatu w celu dalszego procedowania. Możemy jednak spodziewać się rewolucji, która wejdzie w życie już 1 września 2022 r.
Ze strony internetowej Ministerstw Edukacji i Nauki dowiadujemy się, że rusza ogólnopolska kampania edukacyjna FakeHunter-Edu skierowana do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz dorosłej części społeczeństwa. Celem kampanii jest walka z dezinformacją oraz rozwijanie umiejętności krytycznego podejścia do treści publikowanych w mediach społecznościowych i internecie. W ramach kampanii powstaną materiały informacyjne, scenariusze lekcji oraz ćwiczenia praktyczne.
Już za tydzień uczniowie rozpoczną wakacje, a nauczyciele w szkołach feryjnych – urlop wypoczynkowy. Dla większości nauczycieli będzie to jednak czas oczekiwania na zmiany w ustawie Karta Nauczyciela i związana z tym niepewność. Sprawdź, o czym pisaliśmy w minionym tygodniu.
Ministerstwo Zdrowia realizuje program edukacyjno-profilaktyczny w zakresie próchnicy zębów. Program jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z województw: mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, podkarpackie, małopolskiego i świętokrzyskiego. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat próchnicy i chorób jamy ustnej oraz sposobów ich zapobiegania. W ramach programu zostaną zrealizowane zajęcia edukacyjne oraz profilaktyczne badania stomatologiczne.
MEiN przypomina, że dzieci będące obywatelami Ukrainy mogą zostać objęte w Polsce wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka. W celu zorganizowania WWR dla dziecka z Ukrainy trzeba uzyskać odpowiednią opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej.