Dzień Życzliwości 21 listopada. Dlaczego warto być życzliwym?

Dodano: 21 listopada 2023
Dzień Życzliwości 21 listopada. Dlaczego warto być życzliwym?

21 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. To idealny dzień na to,  aby na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad znaczeniem życzliwości w naszym codziennym życiu. W tym dniu, kiedy celebrujemy uprzejmość i dobroć, warto przyjrzeć się nie tylko temu, jak wyrażamy życzliwość, ale również zrozumieć, dlaczego tak ważne jest bycie życzliwym wobec innych. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie SWPS oraz w University of Kent i University of Bath wykazały, że drobne akty życzliwości, które nie wymagają dużego wysiłku, mogą mieć istotny wpływ na jakość życia społecznego i indywidualnego.

Drobne akty życzliwości wpływają na jakość życia

Artykuł zatytułowany „Siła drobnych gestów. Dlaczego warto być życzliwym?" jest inspirującym i opartym na badaniach naukowych przekazem, szczególnie istotnym dla nauczycieli. Psycholożka dr Olga Białobrzeska z Uniwersytetu SWPS przedstawia w wyniki badań, pokazujących, jak proste gesty życzliwości – jak uśmiech na ulicy czy miłe słowo do kolegi w pracy – mogą znacząco poprawiać samopoczucie i zwiększać satysfakcję z relacji społecznych. Artykuł podkreśla wartość bycia miłym nie tylko od święta, ale jako codzienną praktykę.

Podczas pandemii COVID-19, badanie wykazało, że częstsze okazywanie życzliwości innym zwiększało poczucie sensu życia, zadowolenie z siebie, relacji społecznych i ogólne szczęście, przy jednoczesnym zmniejszeniu objawów depresji.

Dalsze eksperymenty potwierdziły, że praktykowanie życzliwości zwiększa chęć do podejmowania działań na rzecz innych i polepsza nastrój. Badanie podkreśla, że życzliwość powinna być autentyczna i dobrowolna, a jej promowanie może być skutecznym narzędziem w edukacji i kampaniach społecznych.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań i do refleksji nad znaczeniem drobnych gestów życzliwości w codziennym życiu i ich wpływem na dobrostan zarówno własny, jak i innych osób. To przesłanie jest szczególnie ważne w kontekście roli nauczycieli jako wzorów do naśladowania i promotorów pozytywnych zachowań społecznych.

Przeczytaj również:

Tematyka

Sprawdź inne serwisy