Do poradni psychologiczno-pedagogicznych nie stosuje się przepisów dotyczących standardów określających minimalną liczbę etatów nauczycieli specjalistów. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne nie zostały bowiem wymienione w art. 42d ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Czy to oznacza, że w poradniach nie trzeba zatrudniać pedagogów specjalnych? Analizujemy przepisy prawa oświatowego.
W związku z planowaniem dodatkowych zajęć niwelujących skutki pandemii, pojawiły się wątpliwości, czy do takich zajęć zalicza się gimnastyka korekcyjna. Niewątpliwie są to ważne zajęcia dla dzieci, które z powodu pandemii przez wiele tygodni nie chodziły do szkoły. Sprawdź, czy usprawnianie ruchowe może być zaliczone do terapii pedagogicznej. Dowiedz się czy szkoła może zorganizować dodatkowe zajęcia prozdrowotne dzieci.
W zakres obowiązków psychologa zatrudnionego w szkole specjalnej wpisuje się m.in. prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących uczniów. Sprawdź czy w takiej szkole rodzice również muszą wyrażać zgodę na badania z wykorzystaniem narzędzi diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania psychologiczne można przeprowadzać w szkole specjalnej w celu zdiagnozowania dziecka i ucznia.
Rodzic w każdym czasie może zwrócić się z wnioskiem o pisemną informację o funkcjonowaniu dziecka. Ewentualne zasady działania szkoły w tym zakresie powinny być uregulowane w statucie. Co jednak ważne, jeżeli narzędziem komunikowania się szkoły z rodzicami jest dziennik elektroniczny, to możliwe jest skierowanie przez rodziców wniosku o wydanie opinii za jego pośrednictwem. Sprawdź szczegóły.
Wydanie przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wymaga zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji. W niniejszym artykule opisano, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Niektórzy uczniowie mogą zostać zwolnieni przez dyrektora szkoły z obowiązku nauki drugiego języka obcego albo języka łacińskiego. Katalog przesłanek uprawniających do takiego zwolnienia ma charakter enumeratywny, tzn. został ściśle określony w przepisach i nie można go rozszerzać.
Uczniowie objęci nauczaniem indywidualnym podlegają ogólnym zasadom klasyfikacji. Oznacza, że powinna zostać dla nich ustalona również ocena zachowania, mimo że zajęcia realizują w miejscu zamieszkania. Jakie aspekty brać pod uwagę ustalając tę ocenę?
Koniec roku szkolnego to czas na zaplanowanie pracy związanej z podsumowaniem efektów pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole. Za podsumowanie odpowiedzialny jest dyrektor, który ocenia pracę nauczycieli i specjalistów. Sprawdź, jak ocenić efektywność pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej w szkole.
Dostarczenie do przedszkola lub szkoły orzeczenia lub opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej zobowiązuje dyrektora i nauczycieli do realizowania zawartych w nich zaleceń. W celu szybkiej organizacji form wsparcia dla uczniów niektórzy dyrektorzy wyznaczają termin na dostarczenie dokumentu z poradni, np. 30 września. Trzeba pamiętać, że taki termin ma charakter wyłącznie instrukcyjny, tj. jego przekroczenie nie wywołuje konsekwencji. Innymi słowy, dyrektor szkoły nie może wyznaczyć terminu na dostarczenie opinii lub orzeczenia i zastrzec, że po jego przekroczeniu szkoła nie zorganizuje pomocy.
Bywa nieznośny, cały czas mówi, nigdy się nie męczy, ma poczucie, że jest królem tego miejsca, a innym razem wpada w dół, staje się smutny, apatyczny. Trudno nadążyć za jego nastrojami. Podobny opis można usłyszeć w przypadku przeciętnego nastolatka. Labilność emocjonalna to cecha charakterystyczna dla okresu dorastania. Czasem nasilenie objawów znacznie wykracza poza normę dla dojrzewania i okazuje się, że zmienność samopoczucia to objaw CHAD – choroby afektywnej dwubiegunowej. Jak wesprzeć uczniów z rozpoznaniem CHAD?