Organizowanie i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej to jeden z ważniejszych aspektów pracy nauczyciela. Proces ten wymaga zarówno uważnej obserwacji ucznia, jak i skutecznej współpracy z innymi nauczycielami, specjalistami oraz rodzicami. W artykule wyjaśniamy, krok po kroku, jak prawidłowo wdrożyć działania wspierające ucznia zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej w szkole. Są to zajęcia organizowane dla uczniów mających trudności w nauce, w szczególności w spełnieniu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej. Kto może prowadzić zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze? Ile powinny trwać? W artykule szczegółowo omawiamy zasady organizowania i realizacji zajęć dydaktyczno-wyrównawczych dla uczniów. Poznaj zasady organizacji zajęć i sprawdź, czy odpowiednio stosujesz przepisy prawa oświatowego.
Czy zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą być realizowane w formie zdalnej? Obowiązujące przepisy wyraźnie określają warunki, w których możliwe jest prowadzenie nauczania online. W artykule wyjaśniamy, dlaczego zajęcia muszą odbywać się w formie stacjonarnej, jakie ograniczenia wynikają z prawa oraz jakie są wyjątki dotyczące nauczania indywidualnego.
Zindywidualizowana ścieżka obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego to forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci, które z powodu różnych trudności w funkcjonowaniu nie mogą w pełni uczestniczyć we wszystkich zajęciach ze swoją grupą rówieśniczą. Zindywidualizowana ścieżka budzi wątpliwości w zakresie ubiegania się o jej organizację oraz przebieg realizacji podstawy programowej. Dzieci objęte zindywidualizowaną ścieżką obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego część zajęć będą realizowały indywidualnie, a część razem z grupą. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób zorganizować dla dziecka pomoc w tej formie.
Prawo nie precyzuje, jaką specjalizację musi mieć lekarz wydający zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka na potrzeby wniosku o orzeczenie. W artykule wyjaśniamy, czy zespół orzekający powinien wziąć pod uwagę zaświadczenie lekarza w trakcie specjalizacji. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane i jakie znaczenie ma zaświadczenie lekarskie w procesie wydawania orzeczenia.
Czy szkoła niepubliczna, finansowana głównie z czesnego, ma prawo pobierać dodatkowe opłaty za zajęcia wynikające z zaleceń opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej? Kwestia ta budzi wiele pytań, natomiast w świetle przepisów prawa oświatowego odpowiedź jest jednoznaczna: nie można obciążać rodziców kosztami zajęć organizowanych w związku z udzielaną pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Sprawdź szczegóły.
Dostarczenie do przedszkola lub szkoły orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania zobowiązuje placówkę do zorganizowania nauki poza szkołą. Jak zorganizować naukę ucznia, który nie może uczęszczać do szkoły? Jak w takim przypadku powinna wyglądać edukacja włączająca oraz czy ten tryb nauczania nadal może być realizowany w formie zdalnej? Jak organizować nauczanie indywidualne w przedszkolu? W artykule zajedziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania organizację indywidualnej nauki dzieci i młodzieży. Uwzględniono w nim najnowsze zmiany, które zaczną obowiązywać już od 7 grudnia 2024 r.
Organizacja zajęć korekcyjno-kompensacyjnych wymaga opracowania ich programu. W artykule odpowiadamy na pytanie, czy w przypadku grupowych zajęć, np. korekcyjno-kompensacyjnych, należy opracować jeden grupowy program? Czy prowadzący powinien opracować indywidualny program zajęć dla każdego ucznia osobno?
Przyznanie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia dla kilkorga uczniów z tej samej klasy nie pozwala na zorganizowanie zajęć grupowych. Nawet jeżeli w ocenie zespołu uczniowie powinni realizować indywidualnie te same przedmioty, nie należy prowadzić ich wspólnie. Nie ma przy tym znaczenia, że z opinii wydanych przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną wynikają podobne zalecenia. Każdy uczeń objęty zindywidualizowaną ścieżką kształcenia ma prawo do indywidualnych zajęć edukacyjnych.
Czy indywidualne nauczanie to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla ucznia, który ma trudności w funkcjonowaniu szkolnym? Czy każdy, kto napotyka przeszkody w nauce, może zostać objęty tą formą edukacji? Wokół tego zagadnienia narosło wiele nieporozumień i błędnych przekonań. W praktyce edukacyjnej zdarzało się, że indywidualne nauczanie traktowano jako „sposób” na uczniów mających trudności wychowawcze lub problemy w nauce, co nie zawsze było zgodne z jego pierwotnym przeznaczeniem. W artykule wyjaśniamy, komu faktycznie przysługuje nauczanie indywidualne i jakie są jego prawne oraz organizacyjne ramy. Przedstawiamy również alternatywne formy wsparcia dla uczniów, które nie odcinają ich od środowiska szkolnego, a jednocześnie pozwalają dostosować proces edukacyjny do ich potrzeb.