Wydanie przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wymaga zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji. W niniejszym artykule opisano, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Niektórzy uczniowie mogą zostać zwolnieni przez dyrektora szkoły z obowiązku nauki drugiego języka obcego albo języka łacińskiego. Katalog przesłanek uprawniających do takiego zwolnienia ma charakter enumeratywny, tzn. został ściśle określony w przepisach i nie można go rozszerzać.
Uczniowie objęci nauczaniem indywidualnym podlegają ogólnym zasadom klasyfikacji. Oznacza, że powinna zostać dla nich ustalona również ocena zachowania, mimo że zajęcia realizują w miejscu zamieszkania. Jakie aspekty brać pod uwagę ustalając tę ocenę?
Koniec roku szkolnego to czas na zaplanowanie pracy związanej z podsumowaniem efektów pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole. Za podsumowanie odpowiedzialny jest dyrektor, który ocenia pracę nauczycieli i specjalistów. Sprawdź, jak ocenić efektywność pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej w szkole.
Dostarczenie do przedszkola lub szkoły orzeczenia lub opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej zobowiązuje dyrektora i nauczycieli do realizowania zawartych w nich zaleceń. W celu szybkiej organizacji form wsparcia dla uczniów niektórzy dyrektorzy wyznaczają termin na dostarczenie dokumentu z poradni, np. 30 września. Trzeba pamiętać, że taki termin ma charakter wyłącznie instrukcyjny, tj. jego przekroczenie nie wywołuje konsekwencji. Innymi słowy, dyrektor szkoły nie może wyznaczyć terminu na dostarczenie opinii lub orzeczenia i zastrzec, że po jego przekroczeniu szkoła nie zorganizuje pomocy.
Bywa nieznośny, cały czas mówi, nigdy się nie męczy, ma poczucie, że jest królem tego miejsca, a innym razem wpada w dół, staje się smutny, apatyczny. Trudno nadążyć za jego nastrojami. Podobny opis można usłyszeć w przypadku przeciętnego nastolatka. Labilność emocjonalna to cecha charakterystyczna dla okresu dorastania. Czasem nasilenie objawów znacznie wykracza poza normę dla dojrzewania i okazuje się, że zmienność samopoczucia to objaw CHAD – choroby afektywnej dwubiegunowej. Jak wesprzeć uczniów z rozpoznaniem CHAD?
Rodzic lub pełnoletni uczeń ma prawo nie zgodzić się z treścią dokumentów wydanych przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną i może dać temu wyraz. Zasady postępowania różnią się jednak w zależności od tego, czy mamy do czynienia z orzeczeniem czy z opinią. Sprawdź, jakie kroki mogą podjąć rodzice i uczniowie sprzeciwiający się treści dokumentów oraz jakie działania w odpowiedzi podejmuje poradnia. Dowiedz się, jakie możliwości przewiduje prawo oświatowe.
Nauczyciele i specjaliści, prowadzący zajęcia z uczniem z orzeczeniem tworzą zespół. Do zadań zespołu należy m.in. dokonanie WOPFU oraz opracowanie IPET. Spotkania tego zespołu odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w roku. W jakim czasie powinny być organizowane spotkania zespołu? Czy może ono odbywać w czasie przeznaczonym na realizację zajęć rewalidacyjnych albo specjalistycznych? Czy spotkania zespołu dla ucznia z orzeczeniem odbywają się w ramach czasu na zajęcia z uczniami czy zadań statutowych?
Złożenie w szkole opinii o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną zobowiązuje dyrektora do zorganizowania zalecanych zadań. O ile w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego przepisy mówią wprost – szkoła ma 30 dni na opracowanie IPET, o tyle w przypadku opinii z poradni nie ma takich wytycznych. Jak szybko zorganizować zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Jedynym podmiotem uprawnionym do wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego jest publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Każde orzeczenie powinno zostać sporządzone w dwóch egzemplarzach – są to dwa oryginały. Jeden oryginał jest przekazywany rodzicom lub pełnoletniemu uczniowi, zaś drugi jest egzemplarzem dla poradni. Na jego podstawie w przyszłości możliwe będzie sporządzenie kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem.