Przyjęcie do szkoły ucznia z Ukrainy nakłada na szkołę obowiązek zapewnienia takich samych warunków edukacji, jak obywatelom polskim. W praktyce oznacza to także konieczność opracowania i wdrożenia dostosowań edukacyjnych. Oprócz tego niezbędne jest prowadzenie określonej przepisami dokumentacji.
Szkoły i przedszkola mają obowiązek realizowania zaleceń zawartych w opiniach poradni psychologiczno-pedagogicznej. Nie oznacza to jednak, że brak orzeczenia uniemożliwia organizację zajęć specjalistycznych. W artykule wyjaśniamy, kiedy przedszkole i szkoła może zorganizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne mimo braku opinii.
Do wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii dołącza się m.in. zaświadczenia oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, psychiatrycznych i lekarskich. W przepisach brak jednak informacji, jaki jest okres ważności zaświadczenia wydanego przez lekarza. Czy w sytuacji ubiegania się o wydanie orzeczenia na kolejny etap edukacyjny trzeba dostarczać nowe zaświadczenie?
Nauczyciele i specjaliści, prowadzący zajęcia z uczniem z orzeczeniem tworzą zespół. Do zadań zespołu należy m.in. dokonanie WOPFU oraz opracowanie IPET. Spotkania tego zespołu odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w roku. W jakim czasie powinny być organizowane spotkania zespołu? Czy może ono odbywać w czasie przeznaczonym na realizację zajęć rewalidacyjnych albo specjalistycznych? Czy spotkania zespołu dla ucznia z orzeczeniem odbywają się w ramach czasu na zajęcia z uczniami czy zadań statutowych?
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest wydawane uczniom z niepełnosprawnością, autyzmem (w tym ZA) oraz zagrożonym wykluczeniem społecznym i niedostosowanym społecznie. Uczeń, który ma takie orzeczenie może jednak jednocześnie wymagać zorganizowania nauczania indywidualnego. Objęcie kształceniem specjalnym nie wyklucza przecież sytuacji, w której stan zdrowia nie pozwala lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. Sprawdź, jak zorganizować nauczanie indywidualne dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
W związku z tym, że dodatkowe niwelujące skutki pandemii mogą być organizowane od marca do grudnia 2022 r. pojawiło się pytanie, czy należy organizować je również wakacje. Nie. W szkołach zajęcia prowadzi się od września do końca czerwca, zatem nie będą prowadzone w czasie ferii letnich. Warto natomiast pamiętać, że w przedszkolach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych pomoc jest realizowana przez cały rok.
Nauczanie indywidualne jest organizowane dla tych uczniów, dla których chodzenie do szkoły jest niedostępne lub utrudnione z powodów zdrowotnych. Obecnie może być one prowadzone stacjonarnie, w domu ucznia lub zdalnie. Decyzję w tym zakresie podejmują rodzice lub pełnoletni uczeń. Prowadzenie zajęć w formie on-line rodzi pokusę, aby w czasie jednej godziny pracować jednocześnie z większą liczbą osób. Sprawdź, czy można zorganizować wspólne zajęcia nauczania indywidualnego dla kilkorga uczniów.
Aktualnie termin używany w przepisach prawa oświatowego to „niepełnosprawność intelektualna”. Jednak wg klasyfikacji medycznej rozpoznanie stosowane w ocenie funkcjonowania intelektualnego określa się terminem upośledzenie. Ta rozbieżność rodzi problem praktyczny. Wyjaśniamy, jaką terminologią należy się posługiwać. Sprawdzamy, jakich zapisów dokonywać w drukach szkolnych, dokumentacji przebiegu nauczania i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, co zmieni wejście w życie klasyfikacji chorób ICD-11.
Zagrożenie niedostosowaniem społecznym lub niedostosowanie społeczne często wiąże się z wagarowaniem i wysoką absencją. W związku z tym pojawia się pytanie, czy można skorzysta tej formy dla ucznia z niedostosowaniem społecznym? Podobne pytanie dotyczy także uczniów z ADHD. Sprawdź, dla których uczniów szkoła organizuje nauczanie indywidualne w domu lub zdalne.
Wsparcie logopedyczne jest potrzebne większości uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Zajęcia logopedyczne należy organizować również dla dzieci bez niepełnosprawności, w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Bardzo często jest jednak tak, że kolejne dziecko z orzeczeniem lub opinią trafia pod opiekę jedynego, zatrudnionego w szkole logopedy. Czy to prawidłowe? Sprawdzamy, jak przepisy odnoszą się do liczby uczniów pod opieką logopedy w szkole.