Decyzja o rozpoczęciu realizacji obowiązku szkolnego stanowi niejako decyzję ostateczną. Dziecko, które rozpocznie edukację w szkole podstawowej nie będzie już mogło mieć odroczonego obowiązku szkolnego. Ucznia nie można bowiem „cofnąć” ze szkoły do przedszkola. Sprawdź, jakie wsparcie zaoferować rodzicom w sytuacji, gdy u ich dziecka zostanie zdiagnozowana szkolna fobia, a odroczenie obowiązku szkolnego nie jest już możliwe.
Orzeczenia i opinie wydawane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, oprócz informacji o diagnozie czy zaleceniach, zawierają również dane osobowe dziecka lub ucznia, dla którego wydawany jest dokument. To właśnie w części z metryczką najczęściej pojawiają się pomyłki, które później wymagają sprostowania. Dowiedz się, jak poprawiać błędy i omyłki w opiniach lub orzeczeniach wydanych przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne powinny wydawać orzeczenia i opinie w terminie do dnia od dnia złożenia wniosku. Sprawdzamy, czy termin ten dotyczy przygotowania dokumentu do wydania czy doręczenia do wnioskodawcy. Wyjaśniamy również, jakie kroki podjąć, gdy wnioskodawca nie zgłosi się osobiście w celu odebrania opinii lub orzeczenia.
Wielu uczniów, którzy nie uczęszczają na zajęcia z religii jest zwalnianych z zajęć. Taka możliwość istnieje jednak tylko, gdy religia odbywa się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Dyrektorzy, nauczyciele i rodzice zastanawiają się, czy w tę godzinę można wykorzystać na zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy w czasie religii może być udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
W większości szkół obecny jest psycholog lub pedagog szkolny, który oprócz planowanych zajęć z uczniami, prowadzi także konsultacje. W wyznaczonym czasie uczniowie mogą spotkać się z nim i porozmawiać o swoich potrzebach. Zdarza się jednak, że rodzice nie wyrażają zgody na takie spotkania. Wprost informują dyrektora szkoły, że nie życzą sobie, aby ich dziecko rozmawiało ze specjalistą. Czy mają do tego prawo? Sprawdź, czy psycholog szkolny może rozmawiać z uczniem bez zgody rodziców.
Przestrzeń, która nas otacza, ma na nas olbrzymi wpływ. Dobrze zaprojektowane pomieszczenie to nie tylko funkcjonalny, estetyczny i czysty pokój. To takie miejsce, w którym chce się spędzać czas, bo daje poczucie bezpieczeństwa i sprzyja produktywności. Właśnie te cechy powinien posiadać każdy pokój, w którym udzielane jest wsparcie psychologiczne. I chociaż na ogół wszyscy o tym wiedzą, pomieszczenia te wciąż przypominają biura. W wielu szkołach nie jest to bowiem miejsce, w którym mogłaby odbywać się terapia, lecz raczej formalna i karcąca rozmowa. Z tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć miejsce, w którym uczniowie i rodzice będą chętnie przebywać, bez poczucia, że są w nim za karę. Zauważysz, że możesz stworzyć przyjazną przestrzeń przy wykorzystaniu tego, co jest w szkole, a czasami wystarczy choćby przestawienie szafy.
Rodzice uczniów, którzy w roku szkolnym 2021/2022 były objęci indywidualizowaną ścieżką kształcenia składają wnioski o wydanie odpowiedniej opinii na rok szkolny 2022/2023. Czy wydanie takiego dokumentu jest możliwe przed 1 września, skoro w świetle prawa rok 2021/2022 szkolny jeszcze się nie skończył? Czy opinie potrzebie objęcia ZŚK mogą się na siebie nakładać?
Zasady prowadzenia dokumentacji przez nauczycieli specjalistów określa rozporządzenie MEN. Przepisy wskazują jednak na minimalny, obowiązkowy wykaz dokumentów. Najważniejszy z pewnością są dzienniki dokumentujące przebieg nauczania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Tymczasem w przypadku nauczycieli wspomagających oraz specjalistów prowadzących w szczególności zajęcia rewalidacyjne, warto prowadzić również własne notatki. Jak to robić? Sprawdź, jaką dokumentację może prowadzić pedagog specjalny poza arkuszem obserwacji. Co warto zbierać, aby potem udzielać efektywnej pomocy uczniowi?
W celu przeprowadzenia diagnozy ucznia specjalista z poradni psychologiczno-pedagogicznej może przeprowadzić obserwację w szkole. W takim przypadku nie jest wymagana zgoda rodziców pozostałych uczniów na obecność specjalisty. A co z nauczycielem prowadzącym lekcję? Czy musi zgodzić się na to, aby psycholog z poradni obserwował prowadzone przez niego zajęcia?
Szkoła organizuje zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla uczniów mających trudności w nauce. W rozporządzeniu wskazano, że trudności te dotyczą w szczególności spełniania wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego. W wielu szkołach takie zajęcia organizowane są dla uczniów na tym samy etapie edukacyjnym, ale w różnym wieku. Sprawdź czy takie rozwiązanie jest prawidłowe.