Przepisy stanowią, że koordynatorem pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest dyrektor. Udzielanie pomocy zwykle koordynuje natomiast wychowawca klasy. W praktyce jednak do pełnienia tej funkcji wskazuje on inną osobę. Czy powołanie zespołu ds. udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest obowiązkowe? Komu można powierzyć zadania związane z jej planowaniem i koordynowaniem? Sprawdź, kim jest koordynator pomocy psychologiczno-pedagogicznej w świetle prawa.
Niektóre dzieci uczęszczają jednocześnie na terapię logopedyczną i terapię SI. Warto wówczas wykorzystywać możliwości jednych i drugich zajęć. Najlepiej robić to poprzez ustalenie między terapeutami, które elementy z logopedii zastosować na terapii SI i odwrotnie. Integracja sensoryczna i terapia logopedyczna nie powinny istnieć w oderwaniu od siebie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co zwracać uwagę organizując zajęcia z SI dla dzieci objętych terapią logopedyczną.
Ustawa Prawo oświatowe pozwala na zatrudnienie w szkole osoby niebędącej nauczycielem. Taka osoba prowadzi zajęcia, do których prowadzenia w opinii dyrektora ma kwalifikacje, jednak nie ma przygotowania pedagogicznego. Pojawia się jednak pytanie – czy taka osoba jest zobowiązana do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Czy z przepisów nie wynika, że tej pomocy udzielają nauczyciele i specjaliści? Sprawdź, jak rozwiązać problem udzielania pomocy przez osoby nieposiadające
Uzupełnieniem metody wystukiwania sylab dr K. Szamburskiego są różne ćwiczenia i zabawy relaksacyjne. Relaks jest potrzebny do nauki rozluźniania mięśni, które są częścią aparatu artykulacyjnego. Dowiedz się, jak powinna wyglądać relaksacja w terapii jąkania. Poznaj przykładowe ćwiczenia i zabawy dla dzieci.
Liczba jąkających się osób stale przybywa. Przyczyny jąkania nie są do końca poznane. Może należy winić coraz szybsze tempo życia? Zmienny system wychowawczy? Jąkał się Mojżesz. Z tą wadą wymowy borykali się też cesarz Klaudiusz i grecki mówca Demostenes. Jakie są przyczyny jąkania? Czym się ono objawia? Na czym polegają poszczególne ćwiczenia i metody terapii jąkania u dzieci? Dowiedz się, jakie porady przygotowaliśmy.
Szkoła ma obowiązek udzielenia pomocy uczennicom spodziewającym się dziecka. Nie tylko tym realizującym obowiązek szkolny, ale również pełnoletnim. Niebagatelną rolę w pomocy i wsparciu uczennicy ma do spełnienia wychowawca klasy. Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami i dowiedz się, jakie prawa przysługują nastolatce w ciąży. Na portalu znajdziesz również praktyczne procedury postępowania w przypadku ciąży uczennicy.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być udzielana bez opinii z poradni. Często jest organizowana z inicjatywy nauczycieli lub wychowawcy klasy. Czy w takim przypadku trzeba złożyć wniosek o udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Dowiedz się, co robi wychowawca, gdy funkcjonowanie ucznia wskazuje na konieczność zapewnienia wsparcia.
Zindywidualizowana ścieżka kształcenia jest jedną z form wsparcia uczniów. Jest przeznaczona dla tych, którzy z uwagi na trudności w funkcjonowaniu, nie mogą uczestniczyć w zajęciach z oddziałem. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek do poradni. Wyjaśniamy także, jak zorganizować takie kształcenie oraz jakie dokumenty powinna przygotować szkoła.
W zaleceniach z poradni wskazuje się na konieczność udziału dziecka w zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne. Innym razem pojawia się zalecenie organizowania treningu umiejętności społecznych. Czy nazwy te są stosowane zamiennie, czy raczej oznaczają coś innego? Czy TUS dotyczy pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna kojarzy się z działaniem specjalistycznym i wymagającym od nauczyciela dodatkowych zadań. W praktyce często wystarczają drobne zmiany w sposobie prowadzenia lekcji. Takie zmiany powinna jednak poprzedzić wnikliwa obserwacja funkcjonowania ucznia w szkole i placówce. Pozwoli ona na określenie zakresu udzielanej pomocy w formie bieżącej pracy.