Rzetelne dokumentowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej ułatwia dokonywanie oceny jej efektywności. Dlatego specjaliści są zobowiązani do prowadzenia dzienników prowadzonych przez siebie zajęć. A w jaki sposób nauczyciel ma dokumentować udzielanie pomocy w trakcie bieżącej pracy z uczniem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać dokumentowanie wsparcia udzielanego na bieżąco? Sprawdź, jakie obowiązki w tym zakresie mają nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz przedmiotowcy.
Opinie i orzeczenia wydawane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne najczęściej są wydawane dzieciom i młodzieży. Nie ma jednak przeszkód, aby opinię bądź orzeczenie wydać starszemu, w tym także pełnoletnich uczniów. Co ważne, pełnoletni uczeń może sam wystąpić o wydanie opinii lub orzeczenia. A co, jeżeli wniosek złoży rodzic pełnoletniego ucznia?
Zatrudnienie nauczyciela współorganizującego kształcenie w klasie integracyjnej jest obowiązkowe. Nauczyciel ten powinien ściśle współpracować z tzw. przedmiotowcem na rzecz dzieci. To od jakości ich współpracy zależy bowiem atmosfera na lekcji oraz efektywność procesu dydaktycznego. Kim jest dla nauczyciela prowadzącego nauczyciel wspomagający? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak może wyglądać współpraca nauczycieli przedmiotowych i wspomagających. Dowiedz się, jak zbudować pozytywną współpracę na terenie szkoły.
Coraz częściej do terapii dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością włącza się zwierzęta. Coraz większą popularnością cieszy się natomiast alpakoterapia. Uważa się bowiem, że alpaki oddziałują na dziecko w sferach fizycznej, psychicznej, społecznej, emocjonalnej a nawet intelektualnej. Kontrolowany przez instruktora – terapeutę kontakt z alpaką powoduje wzrost motywacji do pokonywania barier i otwierania się na kontakt z innymi. O ile jednak nie ma większych wątpliwości odnośnie do skuteczności zooterapii, o tyle wątpliwości budzi finansowanie alpakoterapii z dotacji. Sprawdź, czy przedszkole lub szkoła może wykorzystać dotację lub subwencję na pokrycie kosztów zooterapii.
Artykuł poświęcono roli osoby koordynującej działania zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Autor opisuje i wyjaśnia zadania, przed jakimi stoi koordynator. Zwraca także uwagę na trudności, na które może napotkać w toku organizacji i udzielania pomocy. Porusza również kwestię planowania i rozdzielania zadań, które będą realizować członkowie zespołu. Sprawdź, jakie zadania można powierzyć koordynatorowi, aby współpraca zespołu psychologiczno-pedagogicznego dawała najlepsze efekty.
Niektóre dzieci uczęszczają jednocześnie na terapię logopedyczną i terapię SI. Warto wówczas wykorzystywać możliwości jednych i drugich zajęć. Najlepiej robić to poprzez ustalenie między terapeutami, które elementy z logopedii zastosować na terapii SI i odwrotnie. Integracja sensoryczna i terapia logopedyczna nie powinny istnieć w oderwaniu od siebie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co zwracać uwagę organizując zajęcia z SI dla dzieci objętych terapią logopedyczną.
Ustawa Prawo oświatowe pozwala na zatrudnienie w szkole osoby niebędącej nauczycielem. Taka osoba prowadzi zajęcia, do których prowadzenia w opinii dyrektora ma kwalifikacje, jednak nie ma przygotowania pedagogicznego. Pojawia się jednak pytanie – czy taka osoba jest zobowiązana do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Czy z przepisów nie wynika, że tej pomocy udzielają nauczyciele i specjaliści? Sprawdź, jak rozwiązać problem udzielania pomocy przez osoby nieposiadające
Uzupełnieniem metody wystukiwania sylab dr K. Szamburskiego są różne ćwiczenia i zabawy relaksacyjne. Relaks jest potrzebny do nauki rozluźniania mięśni, które są częścią aparatu artykulacyjnego. Dowiedz się, jak powinna wyglądać relaksacja w terapii jąkania. Poznaj przykładowe ćwiczenia i zabawy dla dzieci.
Liczba jąkających się osób stale przybywa. Przyczyny jąkania nie są do końca poznane. Może należy winić coraz szybsze tempo życia? Zmienny system wychowawczy? Jąkał się Mojżesz. Z tą wadą wymowy borykali się też cesarz Klaudiusz i grecki mówca Demostenes. Jakie są przyczyny jąkania? Czym się ono objawia? Na czym polegają poszczególne ćwiczenia i metody terapii jąkania u dzieci? Dowiedz się, jakie porady przygotowaliśmy.
Szkoła ma obowiązek udzielenia pomocy uczennicom spodziewającym się dziecka. Nie tylko tym realizującym obowiązek szkolny, ale również pełnoletnim. Niebagatelną rolę w pomocy i wsparciu uczennicy ma do spełnienia wychowawca klasy. Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami i dowiedz się, jakie prawa przysługują nastolatce w ciąży. Na portalu znajdziesz również praktyczne procedury postępowania w przypadku ciąży uczennicy.