Przepisy nie wskazują, ilu uczniów w spektrum autyzmu i zespołem Aspergera może uczyć się w jednej klasie ogólnodostępnej. Zdarza się jednak, że rodzice obawiają się, że większa ich liczba zdezorganizuje pracę, co odbije się na pozostałych. Odpowiadamy na pytanie, ile osób w spektrum autyzmu można zapisać do jednej klasy. Wyjaśniamy także, ilu nauczycieli współorganizujących kształcenie specjalne powinno pracować w klasie, w której orzeczenie posiada kilkoro dzieci.
Bardzo często jednym z kluczowych zaleceń zawartych w opinii o potrzebie kształcenia specjalnego, oprócz asysty nauczyciela wspomagającego, jest zalecenie jest realizowania wybranych zajęć edukacyjnych indywidualnie z uczniem lub w grupie liczącej do pięciu osób. Wówczas rodzi się pytanie – czy podczas tych zajęć prowadzonych przez „przedmiotowca” ucznia powinien wspierać również nauczyciel wspomagający?
Wprowadzenie zdalnego nauczania nie oznacza, że wszyscy uczniowie z klas V-VIII oraz szkół ponadpodstawowych będą uczyli się z domu. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego zawieszenia zajęć stacjonarnych, w przepisach przewidziano szczególne zasady dla uczniów z niepełnosprawnością. Sprawdź, jak zorganizować zajęcia dla dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, dla których uczniów trzeba zorganizować zajęcia w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem, a którym zapewnić możliwość nauki zdalnej na terenie szkoły.
Od poniedziałku kolejna grupa uczniów będzie uczyła się z domu. Wprowadzenie nauki zdalnej kardynalnie zmieni ich życie, tak jak wcześniej zmieniło się życie starszych dzieci i nastolatków. Niektórzy odnajdują się w nauce online, innych ta sytuacja przytłacza. Ten okres jest szczególnie trudny dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy potrzebują zupełnie innego rodzaju wsparcia ze strony nauczycieli wspomagających, a jednocześnie – potrzebują go bardziej niż na co dzień.
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oznacza konieczność realizacji zaleceń. Jednak czy zawsze? Jakie są obowiązki szkoły, jeżeli w orzeczeniu zawarto zalecenie udziału w rehabilitacji ruchowej? Dowiedz się, czy trzeba zatrudnić rehabilitanta i zorganizować rehabilitację.
U dzieci z nadwrażliwością słuchową poleca się zastosowanie treningu słuchowego. Traktuje się go jako wspomaganie metody integracji sensorycznej. Powinien również docelowo poprawić koncentrację dziecka, jego zdolności związanych z mową czy samooceną. Poznaj rodzaje treningów słuchowych dla dzieci z nadwrażliwością słuchową. Dowiesz się, na czym polega m.in. indywidualna stymulacja słuchu Johansena czy metoda Berarda.
Szkolne życie dzieci poruszających się na wózku inwalidzkim może być bardzo trudne. Może być jednak łatwiejsze, jeżeli zostanie im zaoferowana odpowiednia pomoc. Efektywne wspieranie ucznia z niepełnosprawnością może dać więcej niż zajęcia integracyjne. Kluczem jest kształtowanie poczucia umiejscowienia kontroli. Dowiedz się czym są wewnątrzsterowność i zewnątrzsterowność u dzieci poruszających się na wózku inwalidzkim. Sprawdź, które zachowania wspierają, a które hamują samodzielność uczniów.
Uczniowie z afazją powinni uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych wskazanych w orzeczeniu. Zajęcia te powinien prowadzić nauczyciel posiadający przygotowanie odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności. W artykule wyjaśniamy, jak postępować, gdy podstawą do wydania orzeczenia dla dziecka jest afazja – kto prowadzi rewalidację? Sprawdzamy, kogo zatrudnić, aby zagwarantować spełnienie warunków organizowania kształcenia specjalnego.
W przypadku dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej ważne jest odpowiednie zorganizowanie otaczającego ich środowiska. Dlatego ważna jest współpraca integracji sensorycznej z przedszkolem i szkołą. W artykule omówiono możliwości współpracy terapeuty integracji sensorycznej z przedszkolem i szkołą. Wyjaśniono, na czym powinna polegać współpraca terapeuty integracji sensorycznej z przedszkolem i szkołą. Dowiesz się, jak powinna wyglądać oferta współpracy, aby odpowiadała na potrzeby dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej.
Przepisy prawa oświatowego zobowiązują przedszkole do realizacji zalecanych przez poradnię zajęć rewalidacyjnych. Jeżeli więc takie jest wskazanie, dziecko powinno uczestniczyć w zajęciach integracji sensorycznej. Prawodawca nie określił jednak, jakie wyposażenie musi posiadać przedszkole, w którym prowadzi się SI. Czy decyzję w tym zakresie podejmuje terapeuta integracji sensorycznej? Sprawdź, gdzie szukać wskazówek, jaki jest wymagany sprzęt do integracji sensorycznej w przedszkolu.