Coraz więcej mówi się o świadomości i poznawaniu własnego ciała. O związku ciała z samopoczuciem, z poczuciem dobrostanu. Jakość ruchu, oddechu i postawy to czynniki niezwykle istotne w regulacji emocji, poczuciu bezpieczeństwa, pewności siebie. Na szczęście powszechna wiedza na ten temat rośnie z roku na rok. Świadomość, że ciało i umysł rozwijają się łącznie, wpływając na siebie nawzajem wiele zmieniła w podejściu do pracy z dziećmi. Ważne stało się wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka. Sprawdź, jaką rolę odegrała w tym Metoda Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne.
Dołączenie do klasy ucznia z wadą słuchu zawsze jest wyzwaniem dla nauczycieli. A co, gdy do szkoły dołącza dziecko niesłyszące lub prawie niesłyszące? Jakie są najpoważniejsze szkolne trudności ucznia z wadą słuchu i jak im zaradzić? Czy to w ogóle możliwe? Celem artykułu jest obalenie kilku popularnych mitów na temat osób głuchych. Autorka wyjaśnia także, z jakimi problemami boryka się uczeń z wadą słuchu w szkole ogólnodostępnej, a także słyszące dzieci głuchych rodziców. Oprócz tego w tekście zamieszczono praktyczne wskazówki dla nauczycieli. Dowiedz się, jak możesz komunikować się z niesłyszącym lub słabosłyszącym uczniem mimo nieznajomości polskiego języka migowego.
Przyczyn niechęci uczęszczania do szkoły może być wiele, a sam problem może odnosić się do wszystkich uczniów, nie tylko tych z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. O problemie wagarów pisaliśmy w artykule Dlaczego uczniowie uciekają ze szkoły? Tym razem skupimy się na specyficznej sytuacji uczniów w spektrum autyzmu. W artykule zamieszczamy wskazówki, jakie kroki podjąć, aby dowiedzieć się, dlaczego uczeń odmawia chodzenia do szkoły i co zrobić, aby pomóc mu na nowo odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości.
Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia to dokument opracowany przez nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Nie jest to rodzaj decyzji administracyjnej, dlatego nie ma możliwości odwołania się od zawartych w nim treści. Co można zatem zrobić, gdy rodzic nie zgadza się z zapisami zamieszczonymi w WOPFU?
Przepisy prawa oświatowego nie wymagają, aby liczba dodatkowo zatrudnionych nauczycieli lub pracowników niepedagogicznych (pomoc nauczyciela) odpowiadała liczbie uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, czy w przypadku dostarczenia nowego przeczenia, zatrudnienie dodatkowej pomocy nauczyciela lub nauczyciela wspomagającego jest obowiązkowe.
Wspieranie ucznia w czasie zajęć edukacyjnych co do zasady należy do tzw. nauczyciela wspomagającego. W związku z tym, że od 1 września 2022 r. istnieje również nowe stanowisko specjalistyczne – pedagog specjalny, pojawia się pytanie, czy może on w ramach pensum wspomagać ucznia na lekcji.
Osobie widzącej niezwykle trudno wyobrazić sobie, jak postrzegają świat niewidomi i słabowidzący. Mówi się o tym, że nawet 80 % informacji z otoczenia odbieramy dzięki analizatorom wzrokowym. To dzięki niemu możemy poruszać się w przestrzeni, unikać przeszkód, wykonywać codzienne czynności i oddawać się rozrywkom. Powszechną wiedzą jest również to, że wiele elementów relacji międzyludzkich odbywa się na poziomie przekazu niewerbalnego. Analizujemy gesty, mimikę, postawę ciała drugiej osoby. Dzięki temu poznajemy jej stosunek do nas. Jak więc w świecie widzących funkcjonują niewidomi i słabowidzący? Jak pomóc niedowidzącemu uczniowi poradzić sobie w szkolnej dżungli?
Często w zaleceniach do organizacji kształcenia specjalnego uczniów obok wsparcia nauczyciela wspomagającego wskazuje się na potrzebę organizacji zajęć indywidualnie lub w grupie do 5 osób. Trzeba pamiętać, że są to odrębne formy wsparcia, które można realizować jednocześnie. Obecność nauczyciela wspomagającego na zajęciach w grupie do pięciu uczniów nie zawsze jest konieczna. Nie oznacza to jednak, że organizacja takich zajęć zwalnia z obowiązku zatrudnienia go w szkole.
Uczniowie z afazją rozwojową, to uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na afazję rozwojową wymaga dostosowania warunków i sposobu nauki do potrzeb ucznia. W artykule wyjaśniono, czym jest afazja rozwojowa oraz w jaki sposób nauczyciele mogą wspierać proces uczenia się dziecka w zależności od obrazu zaburzenia.
Przyjęcie do szkoły ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego zobowiązuje do realizowania zaleceń z tego orzeczenia. Dotyczy to również technikum, w którym należy opracować IPET oraz zorganizować zajęcia rewalidacyjne.