Zapewnienie wsparcia nauczyciela wspomagającego lub innej osoby jest wybranych przypadkach obowiązkowe. Żadne przepisy nie wskazują jednak, jaki powinien być dzienny czy wymiar zalecanej pomocy. Za ustalenie właściwej liczby godzin odpowiada dyrektor szkoły. Oczywiście, powinien on uwzględnić głos zespołu nauczycieli i specjalistów. A co, jeżeli liczba godzin została podana w zaleceniach z poradni? Czy orzeczeniu można wskazać, ile godzin nauczyciel wspomagający ma przebywać z uczniem?
Niepełnosprawność ruchowa, niezależnie od przyczyny, głębokości dysfunkcji, czasu wystąpienia choroby lub urazu, każdorazowo wpływa na funkcjonowanie psychofizyczne ucznia. To oznacza, że może mieć znaczący wpływ na proces uczenia się i osiągnięcia edukacyjne. Uczeń z dysfunkcjami ruchowymi wymaga indywidualnego wsparcia w zakresie form i metod pracy, odpowiedniego doboru środków i pomocy dydaktycznych, zapewnienia szczególnych warunków edukacji. Dowiedz się, o czym należy pamiętać organizując kształcenie specjalne dla ucznia z niepełnosprawnością ruchową.
Szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć rewalidacyjnych dla ucznia, który ze względu na słabe widzenie otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy takie zajęcia może prowadzić tylko tyflopedagog? Sprawdź, kto może prowadzić zajęcia rewalidacyjne dla dziecka słabowidzącego.
Przepisy nie wskazują, ilu uczniów w spektrum autyzmu i zespołem Aspergera może uczyć się w jednej klasie ogólnodostępnej. Zdarza się jednak, że rodzice obawiają się, że większa ich liczba zdezorganizuje pracę, co odbije się na pozostałych. Odpowiadamy na pytanie, ile osób w spektrum autyzmu można zapisać do jednej klasy. Wyjaśniamy także, ilu nauczycieli współorganizujących kształcenie specjalne powinno pracować w klasie, w której orzeczenie posiada kilkoro dzieci.
Bardzo często jednym z kluczowych zaleceń zawartych w opinii o potrzebie kształcenia specjalnego, oprócz asysty nauczyciela wspomagającego, jest zalecenie jest realizowania wybranych zajęć edukacyjnych indywidualnie z uczniem lub w grupie liczącej do pięciu osób. Wówczas rodzi się pytanie – czy podczas tych zajęć prowadzonych przez „przedmiotowca” ucznia powinien wspierać również nauczyciel wspomagający?
Wprowadzenie zdalnego nauczania nie oznacza, że wszyscy uczniowie z klas V-VIII oraz szkół ponadpodstawowych będą uczyli się z domu. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego zawieszenia zajęć stacjonarnych, w przepisach przewidziano szczególne zasady dla uczniów z niepełnosprawnością. Sprawdź, jak zorganizować zajęcia dla dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, dla których uczniów trzeba zorganizować zajęcia w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem, a którym zapewnić możliwość nauki zdalnej na terenie szkoły.
Od poniedziałku kolejna grupa uczniów będzie uczyła się z domu. Wprowadzenie nauki zdalnej kardynalnie zmieni ich życie, tak jak wcześniej zmieniło się życie starszych dzieci i nastolatków. Niektórzy odnajdują się w nauce online, innych ta sytuacja przytłacza. Ten okres jest szczególnie trudny dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy potrzebują zupełnie innego rodzaju wsparcia ze strony nauczycieli wspomagających, a jednocześnie – potrzebują go bardziej niż na co dzień.
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oznacza konieczność realizacji zaleceń. Jednak czy zawsze? Jakie są obowiązki szkoły, jeżeli w orzeczeniu zawarto zalecenie udziału w rehabilitacji ruchowej? Dowiedz się, czy trzeba zatrudnić rehabilitanta i zorganizować rehabilitację.
U dzieci z nadwrażliwością słuchową poleca się zastosowanie treningu słuchowego. Traktuje się go jako wspomaganie metody integracji sensorycznej. Powinien również docelowo poprawić koncentrację dziecka, jego zdolności związanych z mową czy samooceną. Poznaj rodzaje treningów słuchowych dla dzieci z nadwrażliwością słuchową. Dowiesz się, na czym polega m.in. indywidualna stymulacja słuchu Johansena czy metoda Berarda.
Szkolne życie dzieci poruszających się na wózku inwalidzkim może być bardzo trudne. Może być jednak łatwiejsze, jeżeli zostanie im zaoferowana odpowiednia pomoc. Efektywne wspieranie ucznia z niepełnosprawnością może dać więcej niż zajęcia integracyjne. Kluczem jest kształtowanie poczucia umiejscowienia kontroli. Dowiedz się czym są wewnątrzsterowność i zewnątrzsterowność u dzieci poruszających się na wózku inwalidzkim. Sprawdź, które zachowania wspierają, a które hamują samodzielność uczniów.