Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach i szkołach specjalnych, którzy są uprawnieni do otrzymywania dodatku za pracę w warunkach i uciążliwych zastanawiają się, czy taki dodatek przysługuje im również w czasie prowadzenia nauczania zdalnego. Odpowiedź na to pytanie jest złożona, wszystko jest bowiem uzależnione od tego czy nauczyciel faktycznie prowadzi zajęcia w warunkach uprawniających do tego dodatku. Analogiczna zasada dotyczy wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Zapoznaj się z wyjaśnieniem eksperta.
Rada pedagogiczna online, możliwość opublikowania wyników postępowania rekrutacyjnego na stronie internetowej szkoły czy obowiązek zapewnienia uczniom i nauczycielom komputerów szkolnych. To tylko niektóre zmiany, które MEN wprowadził do rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Poznaj szczegóły.
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano rozporządzenie dotyczące kształcenia na odległość. Wydanie nowych przepisów było konieczne, ponieważ nauka zdalna będzie realizowana do 10 kwietnia 2020 r. Większość zasad regulujących prowadzenie zadalej edukacji musi zostać opracowana na poziomie placówki.
Od 12 marca 2020 r. w szkołach i przedszkolach nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne. W dniach 12-13 marca szkoły muszą zapewnić tylko zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku 16 marca 2019 r. wszystkie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze we wszystkich szkołach i przedszkolach zostają zawieszone. W okresie zawieszenia nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. MEN zachęca, by wykorzystali możliwości porozumiewania się na odległość, by przekazać uczniom materiały do samodzielnej pracy w domu.
Nauczyciele, którzy braki udział w kwietniowym strajku musieli liczyć się z potrąceniem części wynagrodzenia. Powstrzymanie się od pracy ma także wpływ na wysokość przysługującej nauczycielowi trzynastki, a w przypadku niektórych nauczycieli konsekwencją będzie całkowity brak dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Sprawdź, co w praktyce oznacza to, że okresu strajku nie można uznać za czas efektywnie przepracowany.
Do 31 grudnia 2019 r. dyrektor ma czas na powołanie komisji kwalifikacyjnej, przeprowadzenie rozmowy oraz wydanie decyzji w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia nauczyciela kontraktowego nauczycielom, którzy z odpowiednim wnioskiem wystąpili do 31 października 2019 r. Zapoznaj się z poszczególnymi krokami postępowania i pobierz 14 wzorów niezbędnych dokumentów.
Od roku szkolnego 2019/2020 szkoła ma obowiązek opracowania programu wychowawczo-profilaktycznego na podstawie wyników diagnozy uwzględniającej zagrożenia związane z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych. Sprawdź, jak zrealizować nowy obowiązek, zapoznaj się z przykładowym programem wychowawczo-profilaktycznym na rok 2019/2020 i pobierz przykładowe uchwały rady rodziców i rady pedagogicznej! Ten artykuł został przeniesiony do archiwum. Zapoznaj się z aktualnymi wskazówkami: Program wychowawczo-profilaktyczny 2021/2022
W związku ze zmianami od 1 września 2018 r. dotyczącymi nowych zasad dokonywania oceny pracy nauczycieli, dyrektor szkoły musi stworzyć wewnątrzszkolny regulamin uwzględniający wskaźniki oceny pracy nauczycieli. Regulamin podlega zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną oraz zakładowe organizacje związkowe i musi wejść w życie od nowego roku szkolnego. Przedstawiamy przykładowe wskaźniki!
Przepisy ustawy z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw wejdą w życie 1 września 2019 r. Zmiany w Karcie Nauczyciela zmuszają także do przyjęcia nowelizacji niektórych rozporządzeń wykonawczych. Oprócz tego, 1 września 2019 r. wejdą w życie także inne, wcześniej przyjęte nowości. Przeprowadziliśmy szczegółową analizę zmian – sprawdź, które dotyczą Ciebie! Spis treści: Zmiana średniego wynagrodzenia zasadniczego „Dodatek na start” – nowe świadczenie dla nauczyciela stażysty Dodatek funkcyjny dla wychowawców klas Dodatek dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym Zmiana zasad uzyskiwania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego Powrót oceny dorobku zawodowego za okres stażu Skrócenie ścieżki awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego Zmiana dyrektorskiej ścieżki awansu zawodowego Cztery przepisy przejściowe dotyczące awansu zawodowego Ocena pracy nauczyciela na zasadach obowiązujących do 1 września 2018 r. Limit umów na czas określony Nowy czas trwania umowy o pracę doradcy metodycznego Pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu Pensum nauczycieli wychowania przedszkolnego Zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli