Rozdz ielenie oceny pracy od awansu zawodowego nauczycieli, s krócenie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, krótsze okresy karencji między kolejnymi stażami, zawodowego, p rzywrócenie oceny dorobku zawodowego oraz powrót do komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego, to najważniejsze zmiany, które mają wejść w życie od 1 września 2019 r. Sprawdź, jak jeszcze ma zmienić się awans zawodowy i jak należy zastosować proponowane przepisy przejściowe.
Artykuł znajduje się w archiwum. Zapoznaj się z aktualnym opracowaniem: Sprawozdanie z pracy pedagoga z uwzględnieniem pracy zdalnej w roku szkolnym 2019/2020. Rok szkolny 2018/2019 to czas, w którym ustawodawca wprowadził zmiany w przepisach prawa mające wpływ na pracę pedagoga szkolnego. W przepisach został określony obowiązek pedagoga do dokonywania podsumowania swojej rocznej pracy. Realizację których zadań należy podsumować? Jak przygotować się do opracowania sprawozdania? Które dokumenty mogą ułatwić pracę? Na te oraz inne pytania odpowiadam w artykule.
Staż na wyższy stopień awansu zawodowego to dopiero pierwszy etap ścieżki awansu. W dalszej kolejności nauczyciela czeka ocena pracy, a dopiero potem właściwe postępowanie o awans zawodowy. Sprawdź, jakie działania podjąć, aby cała procedura zakończyła się pomyślnie.Artykuł znajduje się w archiwum. Przeczytaj aktualne omówienie przepisów dotyczących awansu zawodowego w 2020 r.: Od zakończenia stażu do otrzymania decyzji administracyjnej… Czyli awans zawodowy w 2020 r.
Niezależnie od trwającego strajku rozpoczął się okres ruchu kadrowego nauczycieli. Z uwagi na wygaszanie klas gimnazjalnych należy spodziewać się, że będzie on bardziej intensywny niż w poprzednich latach szkolnych. Jakie kroki mogą być podjęte względem nauczyciela? Jak na nie zareagować? Z jakich rozwiązań warto skorzystać w tym trudnym okresie? Jakie kwestie podnosić w przypadku skierowania sprawy do sądu pracy? Sprawdzamy w artykule.
Już od przyszłego tygodnia w wielu szkołach i przedszkolach rozpocznie się strajk nauczycieli. Nadal jednak wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych, jak np. uczestnictwo w komisjach egzaminacyjnych. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych przez nauczycieli pytań związanych ze strajkiem.
Nauczyciele są w pewnym stopniu uprzywilejowani w nabywaniu prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ponieważ tylko dla nich przewidziana jest możliwość otrzymania trzynastki, niezależnie od okresu przepracowanego, gdy zostaną zatrudnieni zgodnie z organizacją pracy szkoły. Dowiedz się, jak rozumieć ten zwrot oraz upewnij się, czy otrzymasz trzynastkę za 2018 r.
Ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw wprowadza wiele nowych rozwiązań, jak m.in. konieczność dokonywania diagnozy programu wychowawczo-profilaktycznego czy zapewnienie pomieszczeń do spożywania posiłków przez uczniów. Przedstawiamy szczegóły zmian.
Od 1 stycznia 2019 r. ocena pracy nauczycieli nie będzie już dokonywana w oparciu o wskaźniki oceny przewidziane w regulaminach tworzonych przez szkoły. Czy jednak tak będzie w każdym przypadku? Sprawdzamy szczegóły dotyczące nowego systemu oceniania!