Progi edukacyjne wyznaczają przechodzenie do kolejnych etapów kształcenia. Stanowią nieodłączny element edukacji szkolnej i nieprzerwanie wywołują emocje wśród uczniów i ich rodziców. Jedni postrzegają je jako możliwość dalszego rozwoju, podczas gdy dla innych są przeżyciem traumatycznym. Przedstawiamy wskazówki do pracy z uczniami, a także przydatny folder do pobrania dla rodziców. Z artykułu dowiesz się m.in.: Dlaczego przekraczanie tzw. progów edukacyjnych jest dla uczniów stresujące
Bywają dzieci odroczone od obowiązku szkolnego lub też takie, które rozpoczynają edukację szkolną o jeden rok wcześniej. Nie można zapominać także o uczniach, dla których ze względu na ich stan zdrowia lub z uwagi na występujące dysfunkcje obowiązek szkolny organizuje się na nieco innych zasadach niż te powszechnie obowiązujące. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące uczniów z orzeczeniami oraz przydatne wzory dokumentów do pobrania.
Z początkiem nowego roku szkolnego pensum pedagogów, psychologów czy doradców zawodowych będzie zależne od wymiaru godzin ustalonego w stosownej uchwale organu prowadzącego placówkę. Jak wskazuje art. 76 pkt 22 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych – nie może być jednak wyższe niż 22 godziny.
Jak co roku, do końca marca w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej, wypłacone zostaną tzw. trzynastki. Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne, trzeba spełnić kilka warunków. Sprawdź, kto nie otrzyma trzynastki za 2022 rok.
Rozwojowe zaburzenia arytmetyczne (wg ICD-10 specyficzne zaburzenia matematyczne), powszechnie nazywane dyskalkulią to w dużym uproszczeniu zaburzenie zdolności wykonywania działań matematycznych. W literaturze wyróżnia się wiele różne rodzaje dyskalkulii (werbalna, leksykalna, graficzna, wykonawcza, operacyjna czy pojęciowo-poznawcza). Łączy je jedno – diagnoza dyskalkulii poparta odpowiednim dokumentem wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną umożliwia dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb ucznia. Na czym polegają dostosowania na maturze dla osób z dyskalkulią i czy są wystarczające? Na ten temat wypowiedziało się Ministerstwo Edukacji i Nauki – poznaj te wyjaśnienia.
Od 1 września 2022 r. obowiązują nowe standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów w szkołach i przedszkolach. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie dostępności nauczycieli przygotowanych do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nie zmieniło się jednak jedno – wątpliwości dotyczące kwalifikacji, które powinni posiadać nauczyciele specjaliści. W artykule wyjaśniamy, jakie kwalifikacje powinni posiadać nauczyciele na poszczególnych stanowiskach nauczycielskich oraz kto może prowadzić poszczególne zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego. W artykule uwzględniono również pedagoga specjalnego, czyli nowe dla polskiego systemu oświaty stanowisko nauczycielskie w szkołach ogólnodostępnych. Przeczytaj aktualne artykuły: Kwalifikacje wymagane od nauczycieli specjalistów od 3 października 2023 r. Kwalifikacje nauczyciela wspomagającego od 3 października 2023 r. – nowe rozporządzenie
Dyrektorzy szkół mają już tylko niecały tydzień na złożenie informacji o planowanych dodatkowych zajęciach dla uczniów. Czym są dodatkowe zajęcia specjalistyczne? To zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, które dyrektor zorganizuje poza wymiarem ustalonym w arkusz organizacyjnym. Jak zorganizować dodatkowe zajęcia specjalistyczne w praktyce? Wyjaśniamy krok po kroku.
Aktualizacja po przyjęciu projektu ustawy przez Sejm! Posłowie przyjęli projekt ustawy z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustawy. Oznacza to, że teraz nad nowymi przepisami będzie pracował Senat. Najważniejsze zmiany w prawie oświatowym dotyczą ustawy Prawo oświatowe. Zakładają one wzmocnienie roli kuratorów oświaty, a dokładniej – przyznania im nowych kompetencji. Sprawdź, jakie zmiany wprowadza Lex Czarnek i jakie wpływają one na status dyrektorów szkół i placówek. W artykule uwzględniono poprawki, czyli zmiany w stosunku do projektu ogłoszonego w listopadzie 2021 r. To ważne, ponieważ wycofano się ze zmian w składach komisji konkursowych! Przeczytaj aktualizację: Co dalej z Lex Czarnek? Jest weto Prezydenta
Przeczytaj aktualny artykuł: Kwalifikacje nauczycieli specjalistów od 1 września 2022 r. Kształcenie tylko na studiach magisterskich, likwidacja studiów uzupełniających i nauczanie języków obcych w przedszkolu tylko po ukończeniu studiów filologicznych – to zmiany, o których nauczyciele dyskutują od kilku miesięcy. W artykule wyjaśniamy czy nowe standardy kształcenia nauczycieli wpływają na uprawnienia do pracy nauczycieli, którzy już ukończyli studia. Wyjaśniamy również jakie zmiany w przepisach dotyczących kwalifikacji nauczycieli weszły w życie 1 września 2020 r.
Od 26 kwietnia 2021 r. uczniowie klas I-III w jedenastu województwach będą uczyć się w systemie hybrydowym. Oznacza to, że tylko część uczniów wróci na zajęcia stacjonarne do szkoły. Pozostali zaś nadal będą uczyć się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Sprawdź, na czym polega ten model realizowania zajęć. Przekonaj się, jakie będą obowiązywać przepisy określające zasady nauczania hybrydowego od 26 kwietnia 2021 ?