Zajęcia logopedyczne to zajęcia specjalistyczne organizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zdarza się jednak, że wśród zaleceń do zorganizowania zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z orzeczeniem wymienia się terapię logopedyczną. Sprawdź w jaki sposób powinna być zorganizowana terapia logopedyczna jako zajęcia rewalidacyjne, by uniknąć zarzutu nierealizowania zaleceń.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Każdy nauczyciel, niezależnie od zajmowanego stanowiska, ma obowiązek prowadzenia dokumentacji zadań realizowanych w ramach pensum. Do zajęć tych należą także zajęcia rewalidacyjne, które należy dokumentować zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Sprawdź, co powinna zawierać dokumentacja nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne z uczniem.
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność oznacza, że uczeń będzie uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych. Sprawdź, ile wynosi minimalny tygodniowy wymiar zajęć rewalidacyjnych w oddziale ogólnodostępnym, integracyjnym oraz specjalnym.
Przeczytaj również:
Przepisy prawa oświatowego nakładają na szkoły niepubliczne obowiązek organizowania zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Jednocześnie jednak brak jest regulacji, które wskazywałyby na czas trwania zajęć rewalidacyjnych w szkole niepublicznej. Sprawdź, w jaki sposób ustalić i uregulować, ile minut trwa rewalidacja w szkole niepublicznej.
Niepełnosprawność i posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie wyklucza wydania zezwolenia na nauczanie domowe. Co ważne, szkoła ma obowiązek zapewnić udział w zajęciach rewalidacyjnych uczniom spełniającym obowiązek szkolny poza szkołą, tj. w ramach edukacji domowej. Co jednak ważne, zajęcia te mają odbywać się w szkole – nie jest możliwe finansowanie terapii w placówkach i podmiotach. Sprawdź, z czego wynika zakaz finansowania terapii poza szkołą, do której przyjęto ucznia.
Zgodnie z ramowym planem nauczania dla szkoły podstawowej specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym „minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych dla uczniów, w każdym roku szkolnym, wynosi po 10 godzin na oddział”. Sprawdź, czy w przepisach mowa jest o 10 godzinach tygodniowo zajęć zespołowych, czy raczej należy rozdzielić je pomiędzy podopiecznych na zajęcia indywidualne? Upewnij się, czy te regulacje można zastosować również do ośrodka rewalidacyjno-edukacyjno-wychowawczego.
Dorastający uczniowie w spektrum autyzmu tak jak ich neurotypowi rówieśnicy wchodzą w okres rozwojowego buntu. Pojawia się w nich wiele uczuć, często sprzecznych. Często to złość, żal do dorosłych o to, że okazują się wcale nie tak idealni, jak się wydawało w dzieciństwie. Rodzi się również poczucie odmienności z powodu diagnozy spektrum autyzmu. Okres dorastania podopiecznego to wyzwanie dla pedagoga specjalnego, który prowadzi zajęcia rewalidacyjne. Jak mu sprostać i wzbudzać motywację do pracy w nastoletnich podopiecznych? Skorzystaj ze wskazówek, aby skutecznie motywować ucznia w spektrum autyzmu do udziału w zajęciach rewalidacyjnych.
Organizacja zajęć zalecanych dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie specjalnego może być utrudniona lub wręcz niemożliwa ze względu na fakt, iż w danej szkole nie zatrudnia się nauczycieli posiadających wymagane kwalifikacje. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor szkoły publicznej? Sprawdź, jak ekspert odpowiada na pytanie, czy szkoła może pokryć koszty uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez firmę zewnętrzną.
W odniesieniu do szkół minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych jest określony w ramowym planie nauczania, są to 2 godziny na ucznia. W odniesieniu do przedszkoli nie ma takich ustaleń, zatem na jakiej podstawie ustalić, jaka liczba godzin zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu będzie właściwa?
Obejrzyj videoporadę:
Dyrektor szkoły po otrzymaniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ma obowiązek zorganizowania tego kształcenia, w tym zagwarantowania uczniowi co najmniej dwóch godzin zajęć rewalidacyjnych tygodniowo. Zdarza się jednak, że rodzice lub pełnoletni uczeń wnioskują o zmniejszenie wymiaru zajęć rewalidacyjnych do jednej godziny tygodniowo. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor?
Zakres zajęć rewalidacyjnych z uczniami posiadającymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest ściśle określony i nie może być modyfikowany samowolnie przez prowadzącego. Specjalista jest zobligowany do stosowania się do zaleceń zawartych w orzeczeniu z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy zasada tam ma zastosowanie również w sytuacji, gdy prowadzenie zajęć powierzono, za zgodą kuratorium oświaty, nauczycielowi bez wymaganych kwalifikacji.
Nauczyciel wspomagający zapewnia wsparcie uczniowi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nauczycielom pracującym z tym uczniem. Współorganizowanie procesu kształcenia i wychowania nie ogranicza się jednak do obecności na lekcjach. Dowiedz się jakie zajęcia może prowadzić nauczyciel wspomagający. Sprawdź jakie są wymagane kwalifikacje, które umożliwiają prowadzenie indywidualnych zajęć z uczniem.
Zgodnie z przepisami w przypadku organizowania w szkole pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego, konieczne jest zakładanie dzienników innych zajęć. Czy zawsze muszą być to dwa odrębne dzienniki? Czy możliwe jest dokumentowanie zajęć rewalidacyjnych i specjalistycznych tego samego ucznia w jednym dzienniku innych zajęć? Sprawdź, czy zajęcia dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego muszą być dokumentowane odrębnie dla rewalidacji i zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.