Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat). Zajęcia mają na celu uwrażliwić dzieci na problemy osób z niepełnosprawnością oraz zwiększać ich wiedzę na temat różnorodności. W czasie zajęć dzieci będą miały możliwość poczuć się jak osoby z dysfunkcjami ruchu oraz wypowiedzieć się na określony temat.
Dla każdego ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego należy opracować indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET). IPET opracowuje się po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Jest to zadanie zespołu nauczycieli specjalistów pracujących z uczniem. W artykule znajdziesz wskazówki dotyczące przeprowadzenia WOPFU i opracowania IPEt dla ucznia z niepełnosprawnością ruchową.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Przeczytaj również:
Pobierz dokument:
Niepełnosprawność ruchowa, niezależnie od przyczyny, głębokości dysfunkcji, czasu wystąpienia choroby lub urazu, każdorazowo wpływa na funkcjonowanie psychofizyczne ucznia. To oznacza, że może mieć znaczący wpływ na proces uczenia się i osiągnięcia edukacyjne. Uczeń z dysfunkcjami ruchowymi wymaga indywidualnego wsparcia w zakresie form i metod pracy, odpowiedniego doboru środków i pomocy dydaktycznych, zapewnienia szczególnych warunków edukacji. Dowiedz się, o czym należy pamiętać organizując kształcenie specjalne dla ucznia z niepełnosprawnością ruchową.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Aktualnie termin używany w przepisach prawa oświatowego to „niepełnosprawność intelektualna”. Jednak wg klasyfikacji medycznej rozpoznanie stosowane w ocenie funkcjonowania intelektualnego określa się terminem upośledzenie. Ta rozbieżność rodzi problem praktyczny. Wyjaśniamy, jaką terminologią należy się posługiwać. Sprawdzamy, jakich zapisów dokonywać w drukach szkolnych, dokumentacji przebiegu nauczania i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, co zmieni wejście w życie klasyfikacji chorób ICD-11.
Wprowadzenie zdalnego nauczania nie oznacza, że wszyscy uczniowie z klas V-VIII oraz szkół ponadpodstawowych będą uczyli się z domu. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego zawieszenia zajęć stacjonarnych, w przepisach przewidziano szczególne zasady dla uczniów z niepełnosprawnością. Sprawdź, jak zorganizować zajęcia dla dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, dla których uczniów trzeba zorganizować zajęcia w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem, a którym zapewnić możliwość nauki zdalnej na terenie szkoły.
Szkolne życie dzieci poruszających się na wózku inwalidzkim może być bardzo trudne. Może być jednak łatwiejsze, jeżeli zostanie im zaoferowana odpowiednia pomoc. Efektywne wspieranie ucznia z niepełnosprawnością może dać więcej niż zajęcia integracyjne. Kluczem jest kształtowanie poczucia umiejscowienia kontroli. Dowiedz się czym są wewnątrzsterowność i zewnątrzsterowność u dzieci poruszających się na wózku inwalidzkim. Sprawdź, które zachowania wspierają, a które hamują samodzielność uczniów.
Przepisy pozwalają na łączenie w oddziałach specjalnych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Najważniejsze jest, aby uczniowie realizujący obowiązek edukacji w oddziale specjalnym korzystali z indywidualizacji nauczania. Tę zapewnia prawidłowo opracowany IPET oraz dostęp do edukacji zgodnej z potrzebami. Jeżeli potrzeby ucznia zostaną zaspokojone w oddziale łączonym, nie ma przeszkód, aby zorganizować. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, dotyczących tworzenia klas łączonych. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak przepisy regulują łączenie uczniów w różnym wieku w oddziale specjalnym. Dowiedz się, jak stosować je w odniesieniu do szkoły ogólnodostępnej z oddziałami specjalnymi.
Dla każdego ucznia, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, opracowuje się w szkole Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny. Opracowując IPET należy brać pod uwagę wnioski z wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia lub dziecka. Przypominamy najważniejsze kwestie związane z przygotowaniem tych dokumentów. Zwracamy uwagę na najważniejsze zasady obowiązujące w roku szkolny, 2021/2022.
Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w szkole ogólnodostępnej jest poważnym wzywaniem. Wynika to głównie z tego, że uczniowie realizują odrębną podstawę programową oraz inny ramowy plan nauczania. Najwięcej zadań ma tu do wykonania dyrektor szkoły i specjaliści, w tym nauczyciel wspomagający. Sprawdź, jak organizować zajęcia dla uczniów, których obowiązuje inny ramowy plan nauczania.
Zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą może być wydane przed rozpoczęciem albo w trakcie roku szkolnego. Przepisy nie wskazują okresu, na jaki ma być wydane. W związku z tym dyrektor podejmuje decyzje w tym zakresie na podstawie oceny indywidualnej sytuacji ucznia.
Przepisy określają wymiar zajęć rewalidacyjnych dla uczniów w poszczególnych typach i rodzajach szkół i oddziałów. Nie różnicują natomiast sytuacji ucznia w zależności od rodzaju niepełnosprawności. Czy to oznacza, że uczniowi z jedną niepełnosprawnością przysługuje taka sama liczba godzin zajęć rewalidacyjnych, co uczniowi z niepełnosprawnościami sprzężonymi?
Zajęcia rewalidacyjne dla uczniów słabowidzących powinien prowadzić tyflopedagogik. Najlepiej, aby była to osoba, która ukończyła właśnie taką specjalizację na studiach w zakresie pedagogiki specjalnej. W praktyce jednak pozyskanie takiego specjalisty dla szkoły jest trudne. Czy do prowadzenia zajęć wystarczy ukończenie studiów podyplomowych? Czy nauczyciel, który zrealizował wybrane zagadnienia z logopedii, surdopedagogiki i tyflopedagogiki, ma odpowiednie kwalifikacje? Sprawdź, jakie kryteria zastosować do oceny kwalifikacji nauczyciela. Dowiedz się, które dokumenty mogą ułatwić dokonanie tej oceny.
Do każdej szkoły uczęszczają dzieci z dysfunkcją wzroku. W większości przypadków wystarcza korekcja za pomocą okularów. Jeżeli jednak Uczniowie słabowidzący wymagają specjalnych warunków pracy. Z artykułu dowiesz się, czym jest słabowzroczność. Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób zorganizować przestrzeń nauki dla dzieci niedowidzących. Przedstawia również najważniejsze zasady przygotowywania pomocy dydaktycznych dla uczniów słabowidzących.
Ocena, czy dziecko można uznać za niesłyszące lub słabosłyszące zależy między innymi od stopnia ubytku słuchu i zdolności do odbioru mowy droga słuchową. Kiedy, przy wydawaniu ze względu na obustronny niedosłuch, mówimy o dziecku słabosłyszącym, a kiedy o niesłyszącym?
Umożliwienie uczniom z niepełnosprawnością kontynuowania nauki w liceum ogólnokształcącym często budzi wątpliwości. Sprawdź czy uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim może wziąć udział w rekrutacji do liceum ogólnokształcącego.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.