Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowy projekt rozporządzenia, którego celem jest określenie rozwiązań prawnych służących realizacji rządowego programu wsparcia dla rodzin „Za Życiem".
Ramowe plany nauczania dla klasy VII nie przewidują techniki – czy dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, który jest zwolniony z nauki drugiego języka obcego, należy zorganizować takie zajęcia?
Minister Edukacji Narodowej 9 sierpnia podpisał trzy rozporządzenia o kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Dowiedz się, kogo obejmie pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników uczniom niepełnosprawnym w roku szkolnym 2017/2018.
Narodziny dziecka z niepełnosprawnością są dla rodziny ogromnym wyzwaniem psychicznym, fizycznym i organizacyjnym. Szczególną uwagę należy poświęcić zdrowemu rodzeństwu, które przeżywa żałobę po zdrowym bracie lub siostrze. Dowiedz się, jak może czuć się dziecko, którego u rodzeństwa stwierdzono niepełnosprawność. Sprawdź, jak wesprzeć rodzinę, która czasem nadmiernie skupia się na niepełnosprawności jednego z dzieci.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Przepisy nie określają, kto może wnioskować o przedłużenie etapu edukacyjnego dla ucznia niepełnosprawnego, ale zwykle inicjatywa jest po stronie rodziców ucznia lub nauczyciela uczącego w porozumieniu z rodzicami.
Nauczyciel prowadzący zajęcia rewalidacyjne powinien mieć ukończony kierunek lub specjalność odpowiednie do niepełnosprawności uczniów, np. zajęcia z dziećmi z upośledzeniem umysłowym – oligofrenopedagog, zajęcia socjoterapeutyczne – socjoterapeuta, zajęcia z dziećmi słabo widzącymi lub niewidomymi – tyflopedagog, niesłyszącymi – surdopedagog. Dodatkowym warunkiem jest także posiadanie przygotowania pedagogicznego.
Brak wymogu corocznego promowania ucznia do klasy programowo wyższej zapisany w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego to nie to samo, co przedłużenie etapu edukacyjnego.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze mogą być organizowane w domu ucznia, ale nie jest to wymóg. Decydujące będą tutaj wskazania zawarte w orzeczeniu. W przypadku realizacji zajęć w domu uczestnika, rodzice zobowiązani są zapewnić odpowiednie warunki do ich prowadzenia.
Wczesne wspomaganie rozwoju organizuje się dla wszystkich dzieci niepełnosprawnych od chwili wykrycia niepełnosprawności, jednak przepisy nie definiują katalogu tych niepełnosprawności. Zgodnie ze stanowiskiem resortu edukacji przyjmuje się, że może to być każdy rodzaj niepełnosprawności. Takie ustalenie nie jest zaś przeszkodą do wydania przez poradnię opinii stwierdzającej rodzaj niepełnosprawności dziecka.
Szkoła powinna zapewnić możliwość korzystania ze świetlicy także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Należy im przy tym zapewnić właściwą – ze względu na niepełnosprawność – opiekę.
Uczeń z niepełnosprawnościami sprzężonymi, takimi jak autyzm czy niepełnosprawność intelektualna, może być zwolniony z nauki drugiego języka obcego. Warunkiem jest jednak złożenie stosownego wniosku przez rodziców i uzyskanie opinii poradni.
Pensum tzw. nauczycieli wspomagających nie zostało ustalone odgórnie w Karcie Nauczyciela, ale przekazane do regulacji organowi prowadzącemu w formie uchwały. Wymiar tych godzin może być różny w zależności od etapu edukacyjnego, jeśli tak zdecydował organ prowadzący w uchwale, ale nie powinien zależeć od kategorii niepełnosprawności uczniów.
W indywidualnym nauczaniu realizuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Oznacza to, że organizując nauczanie indywidualne, w ramach wskazanej liczby godzin, należy ustalić możliwość organizacji wszystkich przedmiotów określonych w ramowym planie nauczania.
Wskazówki do pracy z uczniem z niepełnoprawnością sprzężoną powinny być określone w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Z kolei indywidualne potrzeby ucznia oraz określone sposoby dostosowania wymagań do jego potrzeb będą wynikały z dokonanej przez zespół nauczycieli i specjalistów wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.