Do każdej szkoły uczęszczają dzieci z dysfunkcją wzroku. W większości przypadków wystarcza korekcja za pomocą okularów. Jeżeli jednak Uczniowie słabowidzący wymagają specjalnych warunków pracy. Z artykułu dowiesz się, czym jest słabowzroczność. Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób zorganizować przestrzeń nauki dla dzieci niedowidzących. Przedstawia również najważniejsze zasady przygotowywania pomocy dydaktycznych dla uczniów słabowidzących.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ocena, czy dziecko można uznać za niesłyszące lub słabosłyszące zależy między innymi od stopnia ubytku słuchu i zdolności do odbioru mowy droga słuchową. Kiedy, przy wydawaniu ze względu na obustronny niedosłuch, mówimy o dziecku słabosłyszącym, a kiedy o niesłyszącym?
Umożliwienie uczniom z niepełnosprawnością kontynuowania nauki w liceum ogólnokształcącym często budzi wątpliwości. Sprawdź czy uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim może wziąć udział w rekrutacji do liceum ogólnokształcącego.
Zamieszczony IPET dla ucznia słabosłyszącego jest propozycją programu, którego struktura zawiera wszystkie obligatoryjne elementy tego dokumentu. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to jedynie przykład, który nie będzie adekwatny do potrzeb innego ucznia. Każdy indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny musi być dostosowany do potrzeb konkretnego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Uczniowie słabowidzący są bardzo różnorodną grupą. Ich możliwości widzenia znacznie się różnią w zależności od zakresu uszkodzenia narządu wzroku. Dzieci słabowidzące z obniżoną ostrością wzroku będą miały trudność w spostrzeganiu małych przedmiotów, szczegółów występujących u większych elementów. Uczniowie słabowidzący z ograniczonym polem widzenia mają utrudniony odbiór przestrzeni, co wpływa na małą orientację przestrzenną i może prowadzić do obniżenia poziomu poczucie bezpieczeństwa. Wielu uczniów słabowidzących ma zaburzoną koordynację wzrokowo-ruchową, wpływa to na obniżone tempo pracy i zmniejszoną precyzję czynności praktycznych.
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji, które uniemożliwiłyby uczniom z niepełnosprawnością realizowania nauki w liceum ogólnokształcącym lub technikum. Dotyczy to uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, niezależnie od podstawy wydania. Wobec tego, czy istnieje możliwość odmowy przyjęcia do którejś z wymienionych szkół ucznia, który posiada o potrzebie kształcenia specjalnego?
Z artykułu dowiesz się:
Ocenianie ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym przebiega na innych zasadach niż w odniesieniu do uczniów nieposiadających takiego orzeczenia. Upewnij się, że znasz zasady.
Wybranym grupom uczniów mina zobowiązana jest zapewnić przewóz do szkoły, należą do nich w szczególności dzieci z niepełnosprawnością. Rodzice często nie są zadowoleni z godzin, w których uch dziecko jest odbierane z domu i odwożone po lekcjach. Sprawdź, czy istnieje podstawa do wystąpienia z żądaniem, by taki przewóz odbywał się w wyznaczonych przez nich godzinach.
Dowiedz się, czy w czasie prowadzenia zajęć na odległość nauczyciele powinni oceniać uczniów z niepełnosprawnością intelektualną uczęszczających do szkół specjalnych.
Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim może być zwolniony z obowiązku uczenia się drugiego języka obcego nowożytnego. W takim przypadku powinien uczęszczać na zajęcia z techniki. Zdarza się jednak, że zarówno uczeń, jak i jego rodzice nie są zadowoleni z tego rozwiązania. Sprawdź, czy technikę można w tej sytuacji zastąpić innymi zajęciami.
Realizując kształcenie specjalne na rzecz dziecka, ucznia, nie nie uwzględniać w planowaniu i realizowania działań wspierających rodziców dziecka, ucznia. Nadal nie docenia się w planowaniu działań wsparcia dla ucznia ogromnego doświadczenia, wiedzy na temat funkcjonowania swojego dziecka, jakie posiadają rodzice. Choć często współpraca taka jest niezwykle trudna, a czasem wydaje się wręcz niemożliwa, to należy dołożyć wszelkich starań i poszukiwać możliwych sposobów na nawiązanie, jeśli nie pozytywnej, to choć poprawnej relacji z rodzicami dziecka, ucznia. Dowiedz się, jak pozyskać w rodzicach sprzymierzeńców.
Opiekunowi ucznia niepełnosprawnego nie wydaje się legitymacji, lecz zaświadczenie. Zaświadczenie jest dokumentem poświadczającym prawo jednego z rodziców lub opiekuna ucznia dotkniętego inwalidztwem lub niepełnosprawnością do korzystania z ulgi przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego na podstawie biletów jednorazowych. Zaświadczenie powinna wydać szkoła do której uczęszcza uczeń – sprawdź, na jakim wzorze i na podstawie jakich dokumentów je wystawić.
Rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji szkół i przedszkoli określa limity liczby uczniów z poszczególnymi rodzajami niepełnosprawności w oddziale szkoły specjalnej i oddziale specjalnym w szkole. W jaki sposób ustalić takie limity, jeżeli do jednego oddziału uczęszczają uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Sprawdzamy, czy jeśli na wycieczkę szkolną jadą z klasą dzieci z niepełnosprawnością, to musi z nimi jechać opiekun z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy można dać do opieki nad tymi dziećmi tylko jednego nauczyciela?
Przedstawiamy wzór IPET-u dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym wraz z jego ewaluacją. Propozycję przygotowano na potrzeby opracowania indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznegi dla dziecka na czas edukacji przedszkolnej. Dokument stanowi wzór, który musi zostać zmodyfikowany zgodnie z treścią orzeczenia oraz zaleceniami dla konkretnego dziecka.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.