integracja sensoryczna

  Sensoplastyka a terapia integracji sensorycznej. Łączą się, uzupełniają, a może wykluczają?

Sensoplastyka a terapia integracji sensorycznej. Łączą się, uzupełniają, a może wykluczają?

Usprawnianie integracji sensorycznej ma charakter zarówno terapeutyczny, jak i profilaktyczny. Niezaprzeczalnie Sensoplastyka dostarcza wielu doznań sensorycznych. Bazuje na zmysłach człowieka, stymuluje je. Może być formą profilaktyki w zaburzeniach przetwarzania sensorycznego. Łączy się z integracją sensoryczną także pod kątem zadań osoby prowadzącej terapię czy zajęcia. Zadaniem terapeuty jest utrzymanie właściwej równowagi między nadzorowaniem terapii a zapewnieniem wolności wyboru podopiecznemu. Zbyt duża ingerencja wywoła przeciwny skutek. To samo dotyczy osoby prowadzącej zajęcia z Sensoplastyki, która powinna zapewnić swobodę działania sprzyjająca myśleniu twórczemu.

Rozwijanie integracji sensorycznej jest możliwe poprzez kontrolowanie docierających bodźców, które są następnie segregowane i analizowane przez mózg w celu tworzenia prawidłowej reakcji. Integracja sensoryczna tworzy fundamenty edukacji i zachowań społecznych. Podczas najprostszych zabaw dziecko organizuje bodźce pochodzące z ciała  i grawitacji. Integruje wzrok ze słuchem, wzrok z ruchem itd. Dziecko, które samo nieustannie organizuje sobie zabawę, rozwija swoje umiejętności, a w przyszłości lepiej radzi sobie  w procesie nauki szkolnej. Mózg intensywnie przetwarza sensorycznie przez pierwsze 7 lat życia. Są to lata rozwoju sensorycznego, czyli odbierania doświadczeń przez zmysły. Zabawa, mowa i ruch są najlepszymi metodami integracji sensorycznej. Podczas zabawy dziecko zdobywa umiejętności praktyczne, jest to tzw. nauka przez zabawę. Odpowiednie porządkowanie bodźców daje wiele satysfakcji i sprawia, że zbieramy doświadczenia, które wpływają na nasze umiejętności, co w praktyce pozwala nam dorastać i się rozwijać. Człowiek w naturalny sposób poszukuje bodźców, które pomagają zorganizować rozwój mózgu i jego procesów.

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega plastyka sensoryczna?
  • Jakie są cele zajęć Sensoplastyki?
  • W jaki sposób Sensoplastyka i terapia integracji sensorycznej korespondują ze sobą?
  • Z jakich powodów Sensoplastyka traktowana jest jako metoda stymulacji rozwoju dziecka?
  • Komu dedykowane są zajęcia plastyki sensorycznej?
  • Za pomocą jakich technik Sensoplastyka pobudza kreatywność dzieci
    i prowadzi do rozwoju zmysłów?
  Zaburzenia integracji sensorycznej a dysleksja

Zaburzenia integracji sensorycznej a dysleksja

Historia badań nad dysleksją sięga drugiej połowy XIX wieku, natomiast pierwsze tezy dotyczące zaburzeń integracji sensorycznej zostały sformułowane przez J. Ayres pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Czy możemy zatem mówić o korelacji tych dwóch trudności? Niewątpliwie tak. Już sama twórczyni teorii SI wysnuła hipotezy wskazujące na zależność pomiędzy procesami integracji sensorycznej a uczeniem się. By procesy myślowe odpowiedzialne za naukę funkcjonowały prawidłowo, muszą mieć zapewnioną właściwą integrację informacji pochodzących z bazowych systemów sensorycznych. W myśl za Ayres, inni badacze również zwracali uwagę na to, że uczenie się możliwe jest za sprawą informacji docierających do naszego układu nerwowego poprzez narządy zmysłów [1].

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dysleksja?
  • Jakie są typy dysleksji?
  • Jaki jest związek pomiędzy występowaniem dysleksji a zaburzeniami integracji sensorycznej?
  • Zaburzenia funkcjonowania których analizatorów zmysłowych najczęściej towarzyszom dysleksji?
  • Czy terapia integracji sensorycznej może skutecznie wspierać naukę czytania i pisania?
  • Jaki jest związek zaburzeń posturalnych ze specyficznymi trudnościami w nauce?
  • W jaki sposób zaburzenia orientacji przestrzennej mogą manifestować się u dzieci z dysleksją w czasie pisania?
  • Dlaczego badacze upatrują patomachanizmu powstawania dysleksji w zaburzeniach analizatora wzrokowego?
  • Jaki jest związek pomiędzy zaburzeniami lateralizacji a dysleksją?
  • Jak objawia się dyspraksja u dzieci z grupy tzw. ryzyka dysleksji rozwojowej?
Kluczowe elementy diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej

Kluczowe elementy diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej

Przeprowadzenie starannej, wieloetapowej diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej jest niezwykle istotne by móc określić, w jakich obszarach i na jakich etapach przetwarzania zmysłowego występują nieprawidłowości. Trafna diagnoza jest też bardzo ważna przy wytyczaniu właściwej drogi postępowania terapeutycznego. To od niej będzie zależał sukces naszego podopiecznego. Diagnozę należy oprzeć w pierwszej mierze na wywiadzie z rodzicami dziecka (opiekunami) – to oni bowiem znają je najlepiej. Kolejny krok postępowania diagnostycznego to wykonanie wybranych prób obserwacji klinicznej. Warto skorzystać ze standaryzowanych testów opracowanych przez samą twórczynię pojęcia i metody SI, A.J. Ayres. Nie bez znaczenia dla ostatecznego kształtu diagnozy są wyniki dotychczasowych badań i opinie specjalistów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Dołącz do Akademii ePedagogiki i obejrzyj szkolenie: Zaburzenia sensoryczne u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Do webinaru dołączono materiały specjalne:
  • Dieta sensoryczna. Propozycje aktywności dla osób z ASD
  • Karta oceny sensoryczengo funkcjonowania dziecka z ASD
  • Przybornik otwartego na sensoryczne potrzeby dzieci nauczyciela wychowania przedszkolnego
  • Zaburzenia sensoryczne u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Skrypt
Sprawdź inne serwisy