Pytanie: Uczeń klasy III szkoły przysposabiającej do pracy w SOSW, obecnie realizuje wydłużony etap edukacyjny. Czy drugi raz można wydłużyć mu etap edukacyjny, jeżeli nie skorzystał z wydłużenia w 3 klasie szkoły podstawowej i w tym roku skończy 23 lata? Orzeczenie o potrzebie kształcenie specjalnego wydano ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Pytanie: Czy aktualne przepisy prawa oświatowego przewidują obowiązek opracowania planu naprawczego dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, który otrzymał ocenę niedostateczną za pierwsze półrocze?
Pytanie: Czy nauczyciel, który ukończył w latach 2012 kierunek pedagogiki opiekuńczej i resocjalizacyjnej z tytułem licencjata, a w roku 2024 r. pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną z tytułem magistra, posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela współorganizującego dla ucznia ze spektrum autyzmu w szkole podstawowej?
Pytanie: Szkoła ma poważne zastrzeżenia do funkcjonowania rodziny zastępczej, w której przebywa uczeń. Gdzie należy zgłosić podejrzenia dotyczące nieprawidłowego funkcjonowania rodzony zastępczej? Czy najeży zawiadomić Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy sąd rodzinny?
Pytanie: Czy pedagog szkolny może kontrolować dokumentację pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Które dokumenty dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom podlegają jego kontroli?
Pytanie: Czy w trakcie roku szkolnego można dokonać zmian w organizacji przerw międzylekcyjnych? Standardowe przerwy mają po 10 minut, a obiadowe po 20. Dyrektor chce przesunąć przerwę 20-minutową na inną godzinę. Czy taka zmiana wymaga opinii rady rodziców, kuratorium, organu prowadzącego? Czy jest możliwa w trakcie roku szkolnego? Czy wprowadzam to zarządzeniem?