Pytanie: Czy w przepisach prawnych został określony wymiar godzin które nauczyciel współorganizujący kształcenie prowadzi z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm i niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym?
Pytanie: Czy zajęcia dodatkowe prowadzone jako koła zainteresowań można wpisywać do dzienników lekcyjnych czy realizacja winna być udokumentowana w dziennikach zajęć dodatkowych? Które dzienniki szkolne wykorzystywać do prowadzenia dokumentacji zajęć pozalekcyjnych?
Pytanie: Czy na spotkaniu z ojcem uczennicy, dyrekcją i nauczycielami może być obecna również partnerka ojca, która formalnie nie ma prawa do opieki nad dzieckiem? Czy można przy nim informować o danych wrażliwych, np. stanie zdrowia dziecka? Matka nie została pozbawiona praw rodzicielskich i pozostaje w kontakcie ze szkołą.
Pytanie: Uczeń technikum z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego otrzymał z poradni psychologiczno-pedagogicznej dodatkową opinię w sprawie zwolnienia z nauki drugiego języka obcego. Szkoła prowadzi języki obce w dwóch poziomach: podstawowym i w zakresie specjalnego języka branżowego (w związku z wyuczanym zawodem). Szkoła zwolniła ucznia z nauki drugiego języka obcego, ale tylko w podstawowym zakresie. Natomiast nie zwolniła go z nauki drugiego języka obcego branżowego. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Czy raczej zwolnienie z nauki drugiego języka obcego powinno obowiązywać zarówno w zakresie podstawowym, jak i branżowym?
Pytanie: Jakie wynagrodzenie należy wypłacić nauczycielowi, którego dyrektor szkoły zobowiązał do wykonywania pracy w czasie ferii zgodnie z art. 64 ust. 2 pkt. 1-3 Karty Nauczyciela. Czy na nauczycielowi za dni pracy przysługuje wynagrodzenie urlopowe? W tym czasie nie będą prowadzone żadne zajęcia z uczniami.