Pytanie: Czy w przypadku ucznia, który nie może uczęszczać czasowo do szkoły, ponieważ uległ wypadkowi, potrzebne jest orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, oprócz zaświadczenia lekarskiego, aby zorganizować dla niego nauczanie indywidualne?
Pytanie: Czy diagnoza dotycząca potrzeb rozwojowych oraz oceny ryzyka wśród uczniów musi być przeprowadzona na początku roku szkolnego przed opracowaniem programu wychowawczo-profilaktycznego? Czy taka diagnoza może przeprowadzona na koniec roku, aby wniosku zostały uwzględnione w programie wychowawczo-profilaktycznym na kolejny rok?
Pytanie: Nauczyciel ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, jeżeli stosunek pracy został nawiązany z początkiem roku szkolnego. Czy dostanie trzynastkę za 2023 r., jeżeli rozpoczęcie roku było 4 września 2023 r.?
Pytanie: Czy zajęcia rewalidacyjne może prowadzić nauczyciel bez przygotowania w zakresie niepełnosprawności ucznia, jeżeli rodzic wyraża na to zgodę? Chodzi o zajęcia dla ucznia z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które chcemy powierzyć nauczycielowi po resocjalizacji. Ma bardzo dobry kontakt z uczniem i rodzice wyrażają zgodę na prowadzenie zajęć przez nauczyciela bez kwalifikacji.
Pytanie: Zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela początkującego wynosi 3690 zł brutto (zatrudnienie na Kartę Nauczyciela, placówka publiczna, cały etat). Od nowego roku wchodzi nowa kwota minimalnego wynagrodzenia. Czy oświata też jest objęta tymi przepisami? Czy pracownik pedagogiczny zatrudniony w publicznej placówce otrzyma aneks do umowy i podniesienie kwoty zasadniczej do minimum? Czy jest prawnie możliwe, aby w styczniu wynagrodzenie było niższe od minimalnej krajowej? Czy wynagrodzenie za pracę musi wzrosnąć, aby wynieść co najmniej minimum?