Pytanie: Jakie konsekwencje prawne przewidują przepisy dla dyrektora poradni psychologiczno-pedagogicznej w sytuacji przekroczenia 30 dniowego terminu wydania opinii? Proces diagnostyczny się zakończył, rodzic podpisał wniosek o wydanie opinii po badaniach, jednak z uwagi na wskazane przez dyrektora wątpliwości dotyczące przebiegu procesu diagnostycznego oraz interpretacji jego wyników, konieczne jest uzupełnienie przez rodzica dokumentacji (opinia szkolna, opinia lekarza specjalisty), a w konsekwencji nawet powtórzenie diagnozy.
Pytanie: Czy w szkole można zatrudnić psychologa bez przygotowania pedagogicznego poniżej pół etatu? Jeśli tak czy musi uzupełnić kwalifikację i w jakim czasie? Czy zatrudnienie bez przygotowania pedagogicznego jest dopuszczalne tylko na pełen etat?
Pytanie: Czy pedagog specjalny w ramach swojego pensum może realizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne? Pedagog specjalny posiada stosowne uprawnienia i zgadza się na realizację tych godzin w ramach pensum.
Pytanie: Czy dla dziecka z głębokim upośledzeniem realizującym zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w szkole wystawia się arkusz ocen? Dziewczynka przestaje realizować zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, gdyż ukończyła 25 rok życia. Jaki dokument powinna wystawić szkoła na zakończenie edukacji?