Przepisy dopuszczają łączenie klas, jednak określają w jakich okolicznościach i na jakich zasadach jest to możliwe. Sprawdź, czy organizacja nauczania w klasach łączonych jest możliwe w przypadku, gdy jedną z tych klas jest klasa integracyjna.
Przedszkole niepubliczne otrzymuje wyższą dotację oświatową na dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Często jednak orzeczenia są dostarczane do przedszkola w trakcie roku szkolnego i w trakcie miesiąca. Od kiedy w takim przypadku przedszkole powinno otrzymywać dodatkowe środki?
W związku z wprowadzeniem zdalnego nauczania wielu uczniów korzysta ze sprzętu wypożyczonego ze szkoły. Zdarza się, że rodzice uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego występują z wnioskiem o przekazanie takiego sprzętu na własność. Sprawdź, czy dyrektor może przekazać uczniowi komputer, jeżeli rodzic powołuje się na fakt otrzymywania dodatkowych środków na kształcenie ucznia z orzeczeniem.
Rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń powinni mieć prawo zrezygnowania z udziału w zajęciach rewalidacyjnych, jeżeli jest to uzasadnione. W większości przypadków taka rezygnacja jest równoznaczna z wycofaniem ze szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Sprawdź, czy uczeń, który rezygnuje z zajęć rewalidacyjnych może korzystać z innych zalecanych form wsparcia.
Okres nauki w szkole podstawowej można, w zależności od etapu edukacyjnego, przedłużyć o jeden rok lub dwa lata. Sprawdź czy w czasie pandemii koronawirusa dyrektor może podjąć decyzję o kolejnym przedłużeniu nauki na danym etapie.
Szkoły są obowiązane do organizacji i przeprowadzenia egzaminu dla ósmoklasistów, egzaminu maturalnego oraz zawodowego w oparciu o materiały zewnętrzne opracowane przez CKE. Tak zwany „próbny egzamin” nie jest jednak obowiązkowy. Ani od ósmoklasistów, ani od maturzystów nie można egzekwować udziału w nim. W takim razie – czy nauczyciele mogą oceniać prace ósmoklasistów i maturzystów? Czy mogą wpisywać te oceny do dziennika i wliczać je do średniej? Dowiedz się, czy można wystawiać oceny z próbnych matur i innych egzaminów.
Co do zasady nauczanie indywidualne prowadzi się w miejscu pobytu ucznia, w szczególności w domu, w indywidualnym bezpośrednim kontakcie. W związku z ogłoszeniem stanu epidemii resort edukacji zdecydował się na wprowadzenie wyjątku od tej zasady. Co jednak ważne, rozwiązanie to może być stosowane także po pandemii. Sprawdź szczegóły.
W szkole podstawowej uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym realizują odrębną podstawę programową. Często pojawia się pytanie, czy tę podstawę powinni realizować także uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim sprzężoną z innymi rodzajami niepełnosprawności.
W klasie ogólnodostępnej, liczącej 24 uczniów, uczy się czworo uczniów wymagających zróżnicowanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym trójka dzieci posiada orzeczenia z poradni. Czy zasadne jest umieszczanie w jednej klasie tak dużej grupy dzieci wymagających pomocy?