Nadzór pedagogiczny kuratora w szkole niepublicznej. Co przewiduje nowelizacja

Dodano: 16 listopada 2021
Nadzór pedagogiczny kuratora w szkole niepublicznej. Co przewiduje nowelizacja

Planowane zmiany w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe nie ominą szkół niepublicznych. Jeżeli proponowane przepisy wejdą w życie, nadzór kuratora w szkole niepublicznej będzie miał większe znaczenie. Sprawdź, co przewiduje nowelizacja.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakich zmian można spodziewać się w ustawie z 14 grudnia 2016 r. o systemie oświaty
  • W jaki sposób wzmocnienie roli kuratorów oświaty wpłynie na funkcjonowanie niepublicznych szkół i placówek

Przeczytaj również:

 

Ilekroć w artykule jest mowa o szkole, należy rozumieć przez to również przedszkole.

Głównym celem planowanej  nowelizacji ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe jest wzmocnienie kuratorów oświaty. Proponowane zmiany w największym stopniu mają dotyczyć szkół publicznych, jednak nie tylko.  

Jak ma zmienić się nadzór pedagogiczny kuratora w szkole niepublicznej

Kluczową zmianą ma być umożliwienie wykreślenia szkoły niepublicznej z ewidencji w przypadku uniemożliwienia wykonania czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego.  O jakie czynności chodzi?

Otóż projekt ustawy przewiduje dodanie przepisu, zgodnie z którym organ sprawujący nadzór pedagogiczny może polecić osobie prowadzącej niezwłoczne umożliwienie wykonania czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego. Wykonywanie tych czynności ma rozpocząć się nie później niż w terminie 7 dni od otrzymania polecenia.

Niezrealizowanie polecenia, czyli uniemożliwienie przeprowadzenia czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego, będzie skutkowało wykreśleniem wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (dostęp: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12349251)

Tematyka

Sprawdź inne serwisy