Planowane zmiany w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe nie ominą szkół niepublicznych. Jeżeli proponowane przepisy wejdą w życie, nadzór kuratora w szkole niepublicznej będzie miał większe znaczenie. Sprawdź, co przewiduje nowelizacja.
Uczniowie, którzy z powodu problemów zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego, muszą dostarczyć do szkoły opinię lekarską. Sprawdź, kto odpowiada za zwalnianie uczniów z WF. Dowiedz się, czy przepisy określają, jakie warunki musi spełniać opinia lekarska.
Niepełnoletnia uczennica, właściwie jeszcze nastolatka, mieszka poza domem wbrew woli rodziców. Cały swój wolny czas spędza z pełnoletnim partnerem, który jest już na swoim utrzymaniu. Dziewczyna nie tylko nie pojawia się w domu rodzinnym i nie informuje o swoich aktywnościach. Dużym problemem jest jej absencja w szkole, relacje z matką i rówieśnikami. Co może zrobić dyrektor szkoły? Czy powinien powiadomić sąd rodzinny o tym, że nastolatka mieszka poza domem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak postępować, jeżeli nastolatek wyprowadził się z domu, mimo że wciąż pozostaje pod władzą rodzicielską.
Kształcenie ucznia z niepełnosprawnością powinno odbywać się na podstawie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. IPET powinien określać zakres dostosowania wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez nauczyciela programu nauczania. Dostosowania mają być odpowiednie do potrzeb ucznia, w tym programu nauczania zawodu oraz praktyk zawodowych. Czy dostosowanie dotyczy także egzaminu zawodowego oraz matury?
Nierzadko uczniowie posługują się językiem obcym na poziomie znacznie przewyższającym poziom klasy. Wówczas nudzą się na lekcji, nierzadko także dezorganizują pracę. Sprawdź, co zrobić, gdy na zajęcia drugiego języka obcego uczęszcza uczennica, która przewyższa poziomem klasę. Czy ucznia można zwolnić z obowiązku nauki drugiego języka? A może przeprowadzić egzamin klasyfikacyjny i w ten sposób ustalić ocenę końcową?
Zgodnie z przepisami, rodzice mogą złożyć podanie z prośbą zgodę na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą. Taki uczeń uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Przepisy nie odnoszą się jednak do sytuacji, w której o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą wystąpi uczeń pełnoletni. Sprawdź, jak należy ustosunkować się do takiego wniosku. Dowiedz się, które przepisy regulują zasady prowadzenia edukacji domowej w Polsce, jakich formalności dopełnić, aby dzieci mogły uczyć się w domu.
Opinia o specyficznych trudnościach w uczeniu się stanowi podstawę dostosowania warunków egzaminu ósmoklasisty. Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać poradnia wydająca opinię dla ucznia. Sprawdź, czy może ją wydać niepubliczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna.
Dzieci cudzoziemców realizują w Polsce obowiązki edukacyjne na takich zasadach, jak te z polskim obywatelstwem. Jeżeli jednak niedostatecznie znają język polski, w szkole przysługują im dodatkowe prawa. W artykule wyjaśniamy, jakie wsparcie należy zapewnić uczniom cudzoziemskim. Wskazujemy, na czym polegają różnice w sytuacji dzieci cudzoziemskich i będących obywatelami polskimi, powracającymi z zagranicy.
Odział przygotowawczy to oddział organizowany dla uczniów, którzy ze względu na wcześniejsze kształcenie za granicą oraz słabą znajomość języka polskiego, zaburzenia w komunikacji oraz trudności adaptacyjne, wymagają dostosowania procesu i organizacji kształcenia do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych. Mogą uczęszczać do niego cudzoziemcy oraz osoby będące obywatelami polskimi. Sprawdź, jak wygląda ocenianie uczniów w oddziale przygotowawczym. Dowiedz się, czy uczniowie zakwalifikowani do takiego oddziału otrzymują inne świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły.
Jednym z działań poprzedzających ustalenie dla ucznia dostosowań na egzaminie ósmoklasisty, jest zebranie rady pedagogicznej. W komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie określono terminu, w jakim powinno się ono odbyć. Data ta jest jednak istotna, dlatego analizujemy harmonogram i podpowiadamy, kiedy najlepiej zorganizować spotkanie.