W nauczaniu indywidualnym realizuje się wszystkie przedmioty objęte ramowym planem nauczania. Możliwe jest wprawdzie odstąpienie od realizacji wybranych treści, ale nie można zrezygnować z wybranego przedmiotu. Sprawdź, jak realizowane jest nauczanie indywidualne, jakie przedmioty obejmuje.
W związku z obecną sytuacją wiele samorządów zdecydowało o utworzeniu w szkołach oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Celem tworzenia tych oddziałów jest zorganizowanie kształcenia do potrzeb i i możliwości uczniów nieznających języka polskiego. Jak wiadomo, uczniowie ci muszą realizować jednak polską podstawę programową kształcenia ogólnego. Wobec tego, czy nauczyciel musi mieć dodatkowe kwalifikacje? Sprawdź, jakie powinny być kwalifikacje nauczyciela w oddziale przygotowawczym.
Próbne egzaminy maturalne organizuje się w celu umożliwienia uczniom sprawdzenie wiedzy i umiejętności. Uczniowie nie są jednak zobligowani do przystąpienia do takiego egzaminu. Co ważne – próbna matura nie może być potraktowana jak sprawdzian i oceniona tak, jak każda inna klasówka.
Dla uczniów niebędących obywatelami polskimi można zorganizować dodatkową naukę języka polskiego. Takie zajęcia przewidziane są także dla uczniów będących obywatelami polskimi, lecz powracających z zagranicy. Zorganizowanie nauki języka polskiego jest obowiązkowe. Co ciekawe, przepisy nie wskazują, kto może prowadzić dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Sprawdź, którym nauczycielom dyrektor może je przydzielić.
Częste choroby dziecka i wynikające z nich liczne nieobecności na zajęciach przedszkolnych, a także nieuczestniczenie w zdalnym realizowaniu podstawy programowej może skutkować brakiem gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Sprawdź, co może zrobić przedszkole, jeżeli nauczyciele obawiają się, że dziecko nie jest gotowe do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Dowiedz się, kto i jak odracza obowiązek szkolny.
Uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz w ostatnim roku szkolnym realizował nauczanie indywidualne na terenie szkoły. Sprawdź, jakie są możliwości rozwiązania, by uczeń mógł część zajęć realizować w klasie, a część indywidualnie.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne działają na wniosek rodziców. To oni do pełnoletniości sprawują władzę rodzicielską i są przedstawicielami ustawowymi dziecka. Oznacza to, że w każdej chwili mogą oni zwrócić się do poradni z wnioskiem o badanie dziecka i wydanie opinii lub orzeczenia. Natomiast często to inne podmioty stwierdzają potrzebę przeprowadzenia diagnozy, zwykle jest to przedszkole lub szkoła. Czy badanie uczniów w poradni można przeprowadzać na wniosek dyrektora? Sprawdzamy, kto kieruje ucznia na badanie w poradni i na jakich zasadach.
Coraz częściej w szkołach instalowany jest monitoring, nierzadko na wniosek rodziców. Kamery w szkole mają zwiększać poziom bezpieczeństwa. Z jednej strony świadomość rejestrowania obrazu odgrywa rolę prewencyjną. Z drugiej natomiast pozwala z łatwością odtworzyć przebieg wydarzeń w szatni czy na szkolnym korytarzu. A co z wypadkami na lekcjach WF? Tam kamery nie powinny być przecież instalowane. Sprawdź, co przepisy prawa oświatowego mówią na temat systemu monitoringu wizyjnego w sali gimnastycznej i w klasach.
Nowelizacja ustawy Prawo Oświatowe, wzmacniająca rolę kuratorów, przewiduje także zmiany w innych ustawach. Sejm przyjął projekt ustawy nowelizujący aż siedem aktów prawnych, w tym ustawę o systemie oświaty. Planowana nowelizacja ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty obejmie dwa zagadnienia. Po pierwsze zmienią się wymogi dotyczące dopuszczana do użytku szkolnego podręczników. Po drugie dyrektor szkoły będzie mógł zwolnić ucznia z niektórych zajęć na podstawie posiadanego doświadczenia zawodowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie zmiany przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja Lex Czarnek.
Zmianom w związku z przyjęciem Lec Czarnek ma e ustawa z 27 października o finansowaniu zadań oświatowych. Sprawdź, co ma zmienić się w tych przepisach. Przeczytaj aktualizację: Co dalej z Lex Czarnek? Jest weto Prezydenta