Uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz w ostatnim roku szkolnym realizował nauczanie indywidualne na terenie szkoły. Sprawdź, jakie są możliwości rozwiązania, by uczeń mógł część zajęć realizować w klasie, a część indywidualnie.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne działają na wniosek rodziców. To oni do pełnoletniości sprawują władzę rodzicielską i są przedstawicielami ustawowymi dziecka. Oznacza to, że w każdej chwili mogą oni zwrócić się do poradni z wnioskiem o badanie dziecka i wydanie opinii lub orzeczenia. Natomiast często to inne podmioty stwierdzają potrzebę przeprowadzenia diagnozy, zwykle jest to przedszkole lub szkoła. Czy badanie uczniów w poradni można przeprowadzać na wniosek dyrektora? Sprawdzamy, kto kieruje ucznia na badanie w poradni i na jakich zasadach.
Coraz częściej w szkołach instalowany jest monitoring, nierzadko na wniosek rodziców. Kamery w szkole mają zwiększać poziom bezpieczeństwa. Z jednej strony świadomość rejestrowania obrazu odgrywa rolę prewencyjną. Z drugiej natomiast pozwala z łatwością odtworzyć przebieg wydarzeń w szatni czy na szkolnym korytarzu. A co z wypadkami na lekcjach WF? Tam kamery nie powinny być przecież instalowane. Sprawdź, co przepisy prawa oświatowego mówią na temat systemu monitoringu wizyjnego w sali gimnastycznej i w klasach.
Nowelizacja ustawy Prawo Oświatowe, wzmacniająca rolę kuratorów, przewiduje także zmiany w innych ustawach. Sejm przyjął projekt ustawy nowelizujący aż siedem aktów prawnych, w tym ustawę o systemie oświaty. Planowana nowelizacja ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty obejmie dwa zagadnienia. Po pierwsze zmienią się wymogi dotyczące dopuszczana do użytku szkolnego podręczników. Po drugie dyrektor szkoły będzie mógł zwolnić ucznia z niektórych zajęć na podstawie posiadanego doświadczenia zawodowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie zmiany przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja Lex Czarnek.
Zmianom w związku z przyjęciem Lec Czarnek ma e ustawa z 27 października o finansowaniu zadań oświatowych. Sprawdź, co ma zmienić się w tych przepisach. Przeczytaj aktualizację: Co dalej z Lex Czarnek? Jest weto Prezydenta
Z przepisów wynika, że uczeń z niepełnosprawnością intelektualną realizuje podstawę programową kształcenia ogólnego. Czy jednak można zadecydować, że lepsza będzie podstawa dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym? Zdarza się, że zmiana podstawy programowej jest rozważana dla uczniów, którzy mają trudność z przekroczeniem niektórych progów umiejętności, np. umiejętności czytania.
Obowiązek włączania kamerek w czasie zajęć wielu uczniom spędza sen z powiek. Jedni nie chcą pokazywać się nauczycielowi oraz kolegom bez konkretnego powodu, inni nie posiadają odpowiedniego sprzętu, a jeszcze inni – wstydzą się wyglądu swojego mieszkania lub znajdują się w krępującej sytuacji. Mimo to, w większości szkół niewłączanie kamery jest karane nieobecnością, oceną niedostateczną lub obniżeniem oceny z zachowania. Czy słusznie?
Uczniowie klas VIII oraz klas maturalnych intensywnie przygotowują się do egzaminów. W związku z tym nauczyciele przedmiotów organizują dla nich tzw. testy sumujące. Test ma sprawdzić wiedzę z ostatnich lat. Wątpliwości budzi jednak to, czy powinna być wystawiana ocena ze sprawdzianu podsumowującego kilka lat nauki. Sprawdź, czy nauczyciel może oceniać za spełnianie wymagań edukacyjnych przewidzianych dla wcześniejszych lat.
Rodzice uczniów z orzeczeniem wiedzą, że istnieje możliwość przedłużenia okresu nauki na każdym z etapów edukacyjnych. Nie wiąże się to z powtarzaniem klasy. Bardzo często to rodzice wnioskują o to, by dziecko mogło ono uczyć się o rok dłużej. Czy dyrektor powinien pozytywnie rozpatrywać taki wniosek? Sprawdź, czy przedłużenie etapu edukacyjnego uczniowi na wniosek rodziców jest możliwe.
W rozporządzeniu wprowadzającym zdalne nauczanie od 20 grudnia do 9 stycznia wskazano, że dla uczniów klas I-III trzeba zorganizować opiekę w świetlicach. Czy to oznacza, że rodzice najmłodszych uczniów nie będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego? Sprawdź, komu będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy na okres zdalnego nauczania.